“Notiek apzināts valsts sagrābšanas mēģinājums” – Bordāns komentē lūgumu sākt kriminālvajāšanu pret Jurašu

9 komentāri
“Notiek apzināts valsts sagrābšanas mēģinājums” – Bordāns komentē lūgumu sākt kriminālvajāšanu pret Jurašu
EDIJS PĀLENS, LETA

Jau ceturtdien zaudēt vienu pilnvērtīgu deputāta mandātu varētu Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcija. Prokuratūra lūgusi Saeimu dot piekrišanu sākt kriminālvajāšanu pret Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītāju Juri Jurašu.

Valsts noslēpuma izpaušana – tādu iespējamu pārkāpumu tolaik vēl KNAB darbinieka, tagad Saeimas deputāta rīcībā saskatījuši izmeklētāji un tagad arī prokuratūra, to raidījumā “900 sekundes” atklāja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: “Tagad lietu izmeklētājs ir atsūtījis prokuratūrai ar ierosinājumu sākt kriminālvajāšanu. Prokurors izvērtēja un pats teica – jā, pierādījumi ir pietiekoši, lai sāktu kriminālvajāšanu.”

Jau ceturtdien par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai varētu lemt atbildīgā parlamenta komisija un vēlāk jautājumu izskatīt arī Saeima. Jurašs jau iepriekš publiski sacījis, ka, izmeklējot “Latvijas Dzelzceļa” valdītāja Uģa Magoņa kukuļošanas lietu, viņš pats saņēmis miljona eiro liela kukuļa piedāvājumu. Mērķis esot bijis pārkvalificēt kriminālprocesu uz tādu, par ko paredzēts daudz maigāks sods. Par notikušo Jurašs informējis biroja vadību, bet, tā kā rīcība neesot sekojusi, pieņēmis lēmumu par lietu runāt skaļi.

“Tā laika KNAB vadītājs Streļčenoks slēpa šo noziedzīgo nodarījumu, neveica nekādas darbības, lai to atklātu, rīkojos kā trauksmes cēlējs, signalizējot sabiedrībai, ka notiek šādas prettiesiskas rīcības,” skaidroja Jurašs.

Iepriekš izbeigtais un vēlāk atkal atjaunotais kriminālprocess JKP ieskatā ir mēģinājums torpedēt nākamo valdību, kas nepieļautu valsts izzagšanu.

“Šobrīd notiek apzināts valsts sagrābšanas mēģinājums. Iespējams, valsts jau ir sagrābta. Un sazvērnieki, kas to dara, baidās izlaist varu no rokas,” pauž JKP valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

“Par kurām personām ziņoja Juris? Viņš ziņoja par cilvēku, kurš pašlaik nesen ir ievēlēts par Daugavpils mēru, viņš ziņoja par personu, kura pašlaik strādā premjera Kučinska birojā kā padomnieks. Šī procedūra, ko tagad izpilda pakalpiņš Kalnmeiers ir viena no sastāvdaļām, kā novilcināt savu oligarhisko politisko mūžu,” pauž JKP valdes locekle Juta Strīķe.

Kā paši konservatīvie balsos jautājumā par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai un kāda būs Juraša rīcība, ja Saeima šādam solim dos ”zaļo gaismu”, skaidra atbilde šodien netika sniegta.

“Ļoti korekti būtu sagaidīt šo Saeimas balsojumu un pēc šī balsojuma tas arī es lēmumu pieņemšu, kā rīkoties tālāk,” norāda Jurašs.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli kriminālvajāšanai izdots deputāts Saeimas darbu var vērot kā skatītājs, bet nedrīkst balsot līdz brīdim, kad kriminālvajāšana tiek izbeigta vai spēkā stājas notiesājošs spriedums. Lai frakcija balsi nezaudētu, deputāts mandātu var nolikt arī pats.

Ja Saeima deputātu Juri Jurašu izdos kriminālvajāšanai un viņš izšķirsies nolikt Saeimas deputāta mandātu, tad jaunās konservatīvās partijas rindas šeit Saeimā vajadzētu papildināt dziedātājai Ievai Akuratere.

Tikmēr Saeimas kuluāros izplatās versija par jau tapušiem Kārtības ruļļa grozījumiem, kas ļautu krimināli vajātam deputātam parlamenta darbā piedalīties pilnvērtīgi. JKP apstiprina, ka šādas sarunas ir bijušas, taču noliedz, ka būtu dokumenta autori.

Kā ziņots, jau iepriekš valdības veidošanas sarunās tika ņemts vērā, ka pilnvērtīgas balsis jaunajā Saeimā varētu zaudēt divi partijas ”KPV LV” deputāti – Artuss Kaimiņš un Atis Zakatistovs. Tomēr pagaidām prokuratūra lietu par ”KPV LV” iespējamu nelikumīgu finansēšanu no korupcijas apkarotājiem nav saņēmusi.

9 komentāri