Noslēgusies tautas skaitīšana! Būtiskas izmaiņas netiek prognozētas

1 komentārs
Noslēgusies tautas skaitīšana! Būtiskas izmaiņas netiek prognozētas
FOTO: LETA

Šogad pēdējo trīs mēnešu laikā notika tautas mikroskaitīšana. Tās mērķis bija pārbaudīt demogrāfiskās statistikas kvalitāti, gatavojoties divtūkstoš divdesmit pirmā gada lielajai tautas skaitīšanai.

Kopš septembra sākuma internetā, telefona un klātienes intervijās izlases veidā visā Latvijas teritorijā tika veikta tautas mikroskaitīšana.

Kopumā nejaušā izlases metodē tika izvēlēti piecpadsmit tūkstoši mājokļu, no kuriem lielākajā daļā atradās patstāvīgie iedzīvotāji, taču bija gadījumi, kad mājokļos neatradās neviens iedzīvotājs.

Tautas mikroskaitīšanas mērķis bija noskaidrot, cik precīzi oficiālā statistika atspoguļo iedzīvotāju skaitu Latvijas republikas nozīmes pilsētās un novados.

Šī mikroskaitīšana ir nozīmīga, gatavojoties lielajai tautas skaitīšanai, kas notiks pēc pieciem gadiem. Tajā visu nepieciešamo informāciju Centrālā Statistikas Pārvalde (CSP) plāno iegūt tikai no administratīvo datu avotiem un visaptveroša iedzībvotāju aptauja vairs netiks veikta.

CSP dati liecina, ka divtūkstoš četrpadsmitajā gadā Latvijā vidēji vienas dienas laikā piedzimuši sešdesmit bērni, bet septiņdesmit astoņi cilvēki miruši.

Trīsdesmit četri pāri ir noslēguši laulību un septiņpadsmit to ir šķīruši, kā arī divdesmit astoņi iedzīvotāji ir pārcēlušies uz Latviju un piecdesmit divi ir to pametuši.

Speciālisti norāda, ka kopumā demogrāfiskā situācija nākamgad būtiski nemainīsies.

Mikroskaitīšanas rezultāti tiks apkopoti nākamā gada pirmajā pusē un tie tiks izmantoti CSP pārvaldes vajadzībām.

CSP pārvalde norāda, ka cilvēku aktivitāte bijusi liela. Pēc ekspertu domām nākamajā gadā būtiskas izmaiņas Latvijas demogrāfijas situācijā netiek prognozētas.

Provizoriskie dati liecina, ka 2015. gada 1. augustā iedzīvotāju skaits Latvijā bija 1,978 miljoni, kas ir par 88 500 iedzīvotāju mazāk nekā 2011. gadā, šodien preses konferencē informēja CSP vadītāja Aija Žīgure.

2011.gada tautas skaitīšanā Latvijas teritorijā tika saskaitīts 2 070 371 iedzīvotājs. Pēdējo četru gadu laikā Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis par 88,5 tūkstošiem. Tikai 9 no 110 novadiem iedzīvotāju skaits ir pieaudzis, un tie visi ir Pierīgas reģiona novadi. Vislielākais iedzīvotāju skaita kritums ir Latgales reģionā (par 7,7%).

Kopš 2011.gada sākuma starptautiskās ilgtermiņa migrācijas rezultātā Latvijā iedzīvotāju skaits samazinājies par 54,8 tūkstošiem, dabiskās kustības rezultātā – par 33,7 tūkstošiem. Šajā laikā no Latvijas kopā izceļojuši 97,0 tūkstoši iedzīvotāju, bet no citām valstīm ieceļojuši 42,2 tūkstoši. Pēdējos gados aptuveni 65% ieceļotāju bija Latvijas iedzīvotāji, kuri atgriezās no ārvalstīm.

2021.gada Latvijas tautas skaitīšana būs jauna pieeja iedzīvotāju datu apkopošanai, kas atbilst Eiropas valstu statistikas labākajai praksei. Turpmāk tautas skaitīšanā iedzīvotāji vairs netiks aptaujāti. Visu nepieciešamo informāciju CSP iegūs galvenokārt no administratīvajiem reģistriem, daļu anketas jautājumu iekļaujot citos CSP apsekojumos. Tādējādi tautas skaitīšanas dati būs ātrāk pieejami datu lietotājiem, un būtiski samazināsies datu vākšanas izmaksas.

TOP komentāri

  • apk
    +1 +1 0

    apk

    kaut kā jau jāpamato sava darbošanās un naudas tēriņi. Apskatot pasu galda datus, var redzēt cik cilvēku dzīvo Latvijā utt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl