Nodokļu ieņēmumi Latvijā atpaliek no plāna, secina VID

Komentāri

Nodokļu ieņēmumi Latvijā par vienu procentu atpaliek no plāna, tā, komentējot šā gada rezultātus, atzīst Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Visvairāk neiekasētais ir pievienotās vērtības nodoklis (PVN). LNT aptaujātie eksperti norāda, ka vairāki šobrīd minētie PVN neizpildes iemesli bija prognozējami jau iepriekš, tāpēc jāsecina, ka pārāk optimistiska budžeta plāna izstrādē bijusi Finanšu ministrija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai arī vairākas nodokļu sadaļas šā gada deviņos mēnešos šobrīd ir pat ar plusa zīmi, proti, iekasēts vairāk, nekā tika plānots, tas tik un tā nav spējis kompensēt kopējo ainu.

Proti, ieņēmumi Latvijā par vienu procentu atpaliek no plāna. Lielākā ietekme ir PVN vājajiem rādītājiem – deficīts ir gandrīz 60 miljoni eiro.

VID vadītājas ieskatā, to daļēji var saistīt ar likumdevēju nepaveikto. Piemēram, nav pieņemtas jaunas prasības kases aparātiem, kas liedzis iekasēt jau plānotos ieņēmumus no ēnu ekonomikas apkarošanas.

Kā citi PVN neizpildes iemesli minēti – ekonomikas tempu mazināšanās, darījumi ar PVN atmaksu, degvielas cenu kritums.

Pēdējā sadaļā neieņemtais no plānotā atšķiras pat par 28 miljoniem, kas izbrīna ekonomistu Zigurdu Vaikuli.

To, ka šogad naftas produktu cenas kritīsies, bija zināms, jau budžetu plānojot. Un arī atlikušajos trīs mēnešos izmaiņu nebūs. Daļēji PVN kritumu vajadzētu kompensēt ienākumiem no akcīzes, jo iedzīvotāji atļaujas braukt vairāk.

Savukārt, komentējot sadaļu par PVN atmaksas pieprasījumu pieaugumu, nodokļu konsultants Ainis Dābols pieļauj, ka tas varētu atbilst realitātei, ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienests vismaz vārdos sola atmaksu bez iemesla nekavēt.

Par citiem minētajiem faktoriem arī Dābols sliecas domāt, ka, plānojot budžetu, nav pietiekami novērtētas globālās tendences.

Šā gada deviņu mēnešu rādītāji liek arī pārskatīt nākamā gada plānus. Saeima darbu pie budžeta apstiprināšanas plāno sākt novembrī.

Lasi vēl