No visas Latvijas sabraukušie svētceļnieku tūkstoši piedalās stundām ilgās dziesmās un lūgsnās

Pievienot komentāru
No visas Latvijas sabraukušie svētceļnieku tūkstoši piedalās stundām ilgās dziesmās un lūgsnās
FOTO: LETA

Krāšņas procesijas, zeltīti bīskapu tērpi, aizkustinošas uzrunas un cilvēku tūkstoši – tas viss kopā raksturo apmeklētākos reliģiskos svētkus Latvijā. Uz Vissvētākās jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā ik gadus dodas arī svētceļnieki un šogad uz baziliku ar kājām bija mērojis pusotrs tūkstotis ticīgo. 

Vissvētākās jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkus augusta vidū atzīmē ik gadu. Pirmie svētceļnieki Aglonas bazilikas apkaimē ieradās jau nedēļu pirms svētku kulminācijas, bet tuvojoties nedēļas nogalei miegainā Aglonas miestiņa iedzīvotāju skaits teju dubultojies.

Tāpat neiztrūkstošs skats ir cilvēki, kas stāv rindā pie grēksūdžu būdiņām. Arī svētās mises latviešu, latgaļu, krievu un latīņu valodās notiek gandrīz nepārtraukti.

Aglonas svētkos tiek godināta katoļticīgo galvenā svētā – dievmāte Marija. Jāpiebilst, ka šogad aprit tieši 800 gadu kopš Livonija tika veltīta Marijai, kļūdama par Māras zemi. Tādēļ daudzi izrāda cieņu un godu dievmātei, ceļu uz baziliku mērodami kājām. Pēc svētku rīkotāju aprēķiniem, šādu svētceļnieku šogad bija pusotrs tūkstotis. Piemēram, Ruta no Sakstagala līdz Aglonai kājām nākusi 90 kilometrus.

Savukārt Signe kopā ar draugiem nākusi no svētā Jēkaba Katedrāles pašā Vecrīgas sirdī, un ceļš viņiem prasījis 13 dienas. 

Šādas ticības izpausmes gan nav bez sekām. Par svētceļnieku garu gan rūpējas baznīctēvi, bet par viņu miesām atbild gandrīz 100 uz vietas dežurējošie mediķi.

Piektdienas vakara svētā mise noslēdzās ar krāšņu procesiju, kurā klātesošajiem tika izrādīti Aglonas bazilikas dārgumi. Tomēr jau tobrīd visi nepacietībā gaidīja tautas krusta gājienu, kas ir pirmās svētku dienas kulminācija.

Divu stundu gājiena laikā ticīgie apstaigāja 14 pieturas vietas, kuras simbolizē kādu notikumu Jēzus ceļā uz Golgātas kalnu. Tāpat kā iepriekšējā gadā starp dziesmām un lūgsnām bīskaps Jānis Bulis lasīja sprediķi.

Un tāpat kā pagājušogad, tajā bija daudz atsauču uz Latvijas politiskajām aktualitātēm. Bīskaps aicināja atvērt čekas maisus, izjust žēlsirdību pret bēgļiem un lūgties par mieru Ukrainā un Sīrijā. Neiztrūka arī mākslīgās apaugļošanas, kontracepcijas un abortu nosodījuma.

Savukārt jau nākamajā rītā katoļticīgo svētki ieguva arī politisku pieskaņu, kad uz dalību misē ieradās visas mūsu valsts augstākās amatpersonas kā arī virkne ministru un deputātu.