No spuldzītēm līdz lidmašīnām – kādreizējā rūpnīca VEF šogad svin 100. gadadienu

Pievienot komentāru

Sākot ar pieciem darbiniekiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu speciālistu, no spuldzītēm līdz lidmašīnām un modernākajiem datoriem. Latvijas lielākajai fabrikai VEF šogad aprit 100 gadu. Lai arī šī rūpnīca diemžēl jau ir vēsture, zinātāji norāda, ka no bijušā giganta saknēm mūsdienās attīstās jauni uzņēmumi.

Radioaparāti, telefoni, minifotoaparāts “Minox”, skaitļojamās mašīnas līdz pat lidaparātiem un vēl simtiem citu sasniegumu raksturo Valsts Elektrotehnisko Fabriku.

“No pieciem remonta strādniekiem līdz 1931. gadā, kad rūpnīcā jau strādāja vairāk nekā tūkstoš cilvēku.” Bijušais VEF speciālists un grāmatas”Nezūdošās vērtības” autors Ivars Braže stāsta par VEF pirmo direktoru un fabrikas radītāju Aleksandru Tīpaini. Pirms pusotra gada Ivara rokās nonāca Tīpaiņa atmiņu raksti un fotogrāfijas, tad Ivars Braže saprata, ka ir jāraksta grāmata par VEF vēsturi un cilvēkiem, kuri to veidoja.

“Tad es sapratu, ka ir izdevība pateikt viņam novēlotu paldies, jo padomju laikā viņu neatzina, kā redziet, viņš bija izsūtīts 1949. gadā,” saka grāmatas autors.

Grāmatas atvēršanas svētki vēl tikai notiks, tie iecerēti 5. jūnijā. Ivara sarakstītajā darbā ir rakstīts ne tikai personībām, bet arī par VEF vēsturi un sasniegumiem. Piemēram, par vienām no pirmajām skaitļošanas iekārtām, kas 1880. gadā tika izmantotas olimpiskajās spēlēs Maskavā. “Tiesāšanas aparatūru, kura sastāvēja no vairāk nekā simts šiem mazajiem mikro skaitļotājiem, ko mēs pirmos izgatavojām,” viņš stāsta.

Neliela daļa no daudzajiem VEF ražojumiem ir apskatāmi atjaunotajā fabrikas interaktīvajā muzejā. Kultūras pils direktore Liene Kubiļus izrāda interaktīvā muzeja ekspozīcijā redzamos eksponātus. Šeit arī var nofotografēties ar slaveno mikro fotoaparātu “Minox” un bildi iespējams nosūtīt uz savu vai kāda drauga e-pastu.

VEF kultūras pils direktore norāda, ka milzīgās fabrikas mantojums nav tikai pagātnes liecības. Šajā teritorijā, kur ir VEF kultūras pils un fabrikas teritorija, jau veidojas jaunu uzņēmumu apvienība.

“Šobrīd tiek dibināta tāda kustība, tieši šeit VEF teritorijā, uzņēmumi iesaistās labiekārtošanā, izglītības veicināšanā un grib attīstīt pilotprojektu rajonu,” saka kultūras pils ”VEF” direktore.

Minētā kustība arī iesaistās VEF simtgades svinību pasākumos. Sākot ar jau aizvadīto Muzeju nakti, plašāk jūnija sākumā līdz pat septembrim būs dažādi pasākumi un koncerti, kas veltīti VEF simtgades svinībām. Vairāk informācijas VEF mājaslapā.