No salauztām kājām līdz nāvessodam. Latvijas dokumentālisti intervē bēdīgi slaveno VDK ģenerāli, kas pārbēdzis uz ASV

8 komentāri

Pirmizrādi piedzīvojis dokumentālais spiegu trilleris par dubultaģentu Imantu Lešinski. Filmas veidotāju komanda bija devusies uz ASV, kur intervējusi kādu čekas augsta ranga darbinieku. Viņš atklāti un ar lepnumu stāstīja par VDK asiņainajām metodēm, kā izrēķināties ar nodevējiem. Vai arī Lešinska pēkšņā nāve, 54 gadu vecumā varētu būt čekas roku darbs?

Pārbēgot uz ASV pēc 22 čekā nostrādātiem gadiem, Imants Lešinskis publiski izgaismoja čekas darbinieku tīklu, radot milzu ažiotāžu. Lešinskis, kuram kopā ar meitu Amerikā piešķīra jaunu identitāti, pēkšņi nomira no infarkta 54 gadu vecumā. Filma cenšas noskaidrot Lešinska dzīves un nāves noslēpumu.

Filmēšanas laikā viena no spilgtākajām epizodēm bija radošās komandas vizīte pie pārbēdzēja, kādreizējā čekas ģenerāļa Oļega Kalugina. Viņa dzīvesvietu  ikviens var atrast adrešu grāmatā, un Kalugins ļoti atklāti, pat lepni stāstījis, kā PSRS specdienesti plānoja pārbēdzēju nogalināšanu un sakropļošanu.

“Kalugins bija viens no atbildīgajiem par šādu nāvessodu izpildi. Viņš, protams, ir ļoti pārņemts ar savu personību. Kas ir nožēlojamākais: attiecībā uz pagātnes nodarījumiem – mums bija saruna par Nurijevu, baletdejotāju. Hruščova laikā viņi bija runājuši, nolēmuši, ka vajag atrast viņu, un  nevis nogalināt, bet vienkārši salauzt kājas. Lai Nurijevs vairs nevarētu dejot. Vai arī slavenais gadījums ar bulgāru žurnālistu Markovu, un viņa saduršanu ar lietussargu – izrādījās, iekšā bija kapsula ar indi. Kalugins lepojas ar to,” stāsta filmas producents Gints Grūbe.

Kalugins gan savu saistību ar Lešinska nāvi noliedz. Filmas veidotājs uzskata, ka latviešu dubultaģents mira no veselības problēmām, nevis slepkavas rokas. Arī citi Lešinska laikabiedri miruši vecumā līdz 60 gadiem, tātad, pašā pilnbriedā. Stress, alkohols, nikotīns.

“Mēs nekad līdz galam nevaram zināt par to pasauli, viņu spēlēm. Kas ar ko spēlējas. Kurā brīdī dubultaģents kļūst par trīskāršo aģentu? Filmas veidošanas laikā par Lešinski dzirdēju visdažādākās sazvērestības teorijas,” stāsta producents.

Filma izrādīta festivālos Dienvidkorejā, Anglijā, Igaunijā, citviet. Interesanti, ka Krievijā filma nav vēlama. Grūbes kolēģi no kāda Krievijas kinofestivāla bija spiesti atteikt: “Viņi noskatījās filmu, ļoti patika. Viņi gribēja dabūt Maskavas kinofestivāla programmā. Beigās – tu taču pats saproti, kas un kā.  Pārbēdzēji Krievijā, kā PSRS mantiniecē, tiek uzskatīti par nodevējiem.”

Filmas veidotāji secina, ka tēmas par specdienestu darbību ir īpaši aktuālas, ņemot vērā, ka dienestu metodes nav īpaši mainījušās, tā piemēram, pamatīgu rezonansi radīja Skripaļu indēšana.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā