No Rīgā savāktām rudens lapām ražo enerģiju

Komentāri

Getliņu atkritumu poligonā rudenī savāktajām lapām sākas otra dzīve. Lapas, tāpat kā citi atkritumi Getliņos, pārtop gāzē, bet pēc tam – siltumā un elektroenerģijā.

Aigars Pēkšēns, SIA Getliņi EKO tehniskais direktors:

Mēs lapas liekam tā dēvētajā enerģijas šūnā, kur nonāk atkritumi. Lapas ir labs materiāls, lai ražotu gāzi. Tālāk gāze nonāk mūsu motoros, un no tās tālāk ražojam elektrību un siltumu.

Uz Getliņiem atved lielāko daļu galvaspilsētā savākto lapu. Poligona tehniskais direktors A. Pēkšēns min, ka ik gadu atkritumu kalnu papildina vairāk nekā tūkstoš tonnu lapu. Turklāt šogad lapu ir krietni vairāk – tā kā vasara bija lietaina, koku lapotnes saaugušas daudz kuplākas. Tiesa gan, dabas untumi ar pagājušās nedēļas pēkšņo salu sētniekiem darbus nedaudz izlīdzinājuši, jo lielākais vairums lapu nokritis teju vienlaikus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tāpat daļa Rīgas parkos un apstādījumos savāktās lapas nonāk trīs komposta laukumos.

”Agrāk mums bija vairāk laukumu, bet saistībā ar to, ka iedzīvotājiem nepatīk smaka, ko lapas satrūdot izdala, mēs esam pārējos laika gaitā likvidējuši un palikuši tikai pie trim laukumiem. Tajos, lapas satrūdot, rada pietiekamu komposta daudzumu mūsu pašu parku vajadzībām,” stāsta Uldis Zommers, SIA Rīgas meži valdes loceklis.

Par vienu no laukumiem SIA Rīgas meži vēl aizvien saņem iedzīvotāju sūdzības, tomēr sūdzību skaits saskaņā ar uzņēmuma pausto neesot ievērojams. Tieši iedzīvotāju sūdzību dēļ SIA Rīgas meži bija spiesti lielāko daļu savākto lapu nogādāt Getliņu poligonā.

Lai arī lapu nodošanas maksa ir tīri simboliska – viens eirocents par tonnu lapu –, tomēr visdārgākā ir to transportēšana uz Pierīgā esošo laukumu.

Lai iedzīvotājiem šāda lapu nodošana neizmaksātu ne centa, pašvaldība atvēlējusi 18 tūkstošus eiro. Pērn šādā akcijā no privātmāju īpašniekiem tika savāktas ap 100 tonnas rudens lapu.

Lasi vēl