No nākamā gada kompensējamās zāles kļūs lētākas

Pievienot komentāru
No nākamā gada kompensējamās zāles kļūs lētākas
DĀVIS ŪLANDS, F64

Ministru kabinets ieviesis jaunu kārtību medikamentu apritē, un no nākamā gada aprīļa kompensējamām zālēm vajadzētu izmaksāt lētāk. Receptēs arvien vairāk būs jāraksta nevis kāda konkrēta ražotāja zāļu nosaukums, bet medikamenta aktīvās vielas nosaukums: tas ļaušot pacientiem aptiekās izvēlēties arī lētākus tādu pašu zāļu analogus.

Nacionālais veselības dienests aprēķinājis, ka Latvijas iedzīvotāji ik gadu pārmaksā 25 miljonus eiro par zālēm, kurām ir pieejamas lētākas alternatīvas ar līdzvērtīgu efektivitāti. Normatīvo aktu līmenī šo problēmu nebija izdevies novērst gadu gadiem.

Valdība atbalstījusi Veselības ministrijas izstrādātos noteikumu grozījumus, paredzot, ka no nākamā gada aprīļa, izrakstot kompensējamos medikamentus, jānorāda nevis kāda konkrētā ražotāja zāles, bet gan vispārīgais nosaukums, tā sauktā aktīvā viela. Pacientam aptiekā tad būs iespēja izvēlēties lētāko pieejamo no efektivitātes ziņā līdzvērtīgiem medikamentiem. Aptiekām arī būs pienākums šīs lētākas zāles turēt krājumos.

“Ja šobrīd pensionāri virs 65 gadiem, faktiski 300 000, līdzmaksājumus katru mēnesi par zālēm maksā 60 eiro un uz augšu, skaidrs, ka runāt par pieejamiem medikamentiem nevaram,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Ārsti receptēs konkrētas firmas nosaukumu varēs lietot tikai gadījumos, kad tam ir medicīniska rakstura vajadzība, piemēram, kādas blakusparādības pacientam. No visām gadā izrakstītajām zālēm vismaz 70% gadījumu būs jābūt norādītai aktīvajai vielai.

Pret šo normu gan iebilst Latvijas Ģimenes ārstu asociācija. Lielākā daļa pacientu ilgstoši lieto vienas un jau pārbaudītas zāles, bet ar citām nav pieredzes. Pacienti var apjukt vai izvēlēties zāles nelietot vispār, turklāt nelielas atšķirības šajos it kā līdzvērtīgajos medikamentos varot būt.

“Katru kvartālu tie references medikamenti mainīsies, un pacienti gada laikā var saņemt pat četrus references medikamentus. (TV3: Kurš tajā brīdī skaitīsies lētākais?) Tieši tā, un tās pirmās ažiotāžas etapā mēs prognozējam milzīgas izmaiņas zāļu sarakstā,” saka Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Viņķele gan norāda, ka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, kuras biedri pamatā strādā ar trūcīgākiem pacientiem, šo normu atbalsta: “Daļēji es neapšaubu, ka šīs bažas un pretestība ir rūpēs par pacientiem, bet daļēji es to vairs nevaru ar tik cēliem mērķiem izskaidrot. Somija, Lielbritānija, Vācija, Zviedrija… Tur vispār šādas diskusijas nav. Gadiem ārsti izraksta aktīvo vielu, bet aptiekā izsniedz lētāku. Ne viņi apmiruši, ne tās valstis ir nabadzīgākas par mums.”

Jāpiebilst, ka no nākamā gada aprīļa līdz 100% būs arī ierobežots uzcenojums starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm.