No krūts vēža Latvijā ik gadu mirst aptuveni 400 sieviešu

0 Komentāru

No krūts vēža Latvijā ik gadu mirst aptuveni 400 sieviešu. Mediķi šodien lieku reizi atgādināja, – šis skaitlis varētu būt mazāks, ja slimība tiktu atklāta ātrāk, un mudināja sievietes apmeklēt valsts apmaksātās profilaktiskās pārbaudes.

Onkologi norāda arī uz vēl vienu problēmu – lielu daļu sieviešu varētu glābt, ja Latvijā būtu pieejami modernāki medikamenti, kurus plaši izmanto citās Eiropas valstīs.

Latvijā krūts vēzis ir starp izplatītākajām onkoloģiskajām saslimšanām. Pagaidām jaunākā statistika atspoguļo 2015. gadu un tad no uzskaitē esošajiem 70 tūkstošiem vēža pacientu krūts vēzis bija konstatēts vairāk nekā 13 tūkstošiem sieviešu.

Lai gan ārsti to raksturo kā ārstējamu slimību, ik gadu no krūts audzēja mirst aptuveni 400 sieviešu. Mediķi norāda, ka daļu no viņām varētu glābt, ja slimība būtu laikus konstatēta. Diemžēl nereti sievietes savu veselību atsakās pārbaudīt – galvenokārt, baiļu vai aizņemtības dēļ.

Savukārt aptuveni simts sievietes dzīvību nezaudētu, ja Latvijā būtu pieejami modernākie medikamenti. Pašlaik valsts par saviem līdzekļiem nodrošina vairākas terapijas un medikamentus, taču ir gadījumi, kad ar pieejamo nepietiek un pacientam varētu palīdzēt jaunākās paaudzes medikamenti, ko valsts nekompensē.

Ārsti norāda, ka trūkst plāna, kā pacientiem ar izplatītākajām onkoloģiskajām saslimšanām tiek pakāpeniski uzlabota sistēmiskā ārstēšana.

Šādos gadījumos pacientam vai nu izmaksas jāsedz paša spēkiem, vai jālūdz ziedojumi. Dažiem bijusi iespēja piedalīties tā saucamajā līdzjūtības programmā.

Onkologi norāda, ka saslimstība ar krūts vēzi sievietēm pieaug pēc 40 gadu vecuma, bet puse no visiem saslimšanas gadījumiem novērojama vecuma grupā no 50 līdz 69 gadiem. Ārsti aicina nekavēties un izmantot valsts apmaksātās profilaktiskās pārbaudes, jo ātrāka ārstēšanās uzsākšana nozīmē arī lielāku iespēju to izārstēt.

0 Komentāru