No jaunā mācību gada skolu kafejnīcas nedrīkstēs tirgot pat šokolādes

14 komentāri

No skolu kafejnīcu plauktiem čipsi un gāzētie dzērieni izņemti, tomēr bērni joprojām skolā brīvi var nopirkt dažādus citus neveselīgus našķus. Lai situāciju mainītu, tiek gatavoti jauni likuma grozījumi, kas noteiks vēl stingrākas prasības skolās tirgotajiem pārtikas produktiem.

Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā ir divas kafejnīcas, un abas ir kā saldumu paradīze bērniem. Viņu rokas stiepjas pēc picām, konfektēm, karamelēm, šokolādēm, vafelēm, krēmainām un treknām bulciņām, citiem ar cukuru un sāli bagātiem izstrādājumiem bez augstas uztura vērtības.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Likuma ietvaros mēs varam sekot, lai nebūtu ēdieni, kas ir aizliegti, bet, ja ēdnīca grib pārdot konfektes, mēs nekā, mēs varam palūgt, principā mēs to darām,” stāsta Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktora vietniece Gaļina Rafalsone.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) līdz šim fokusējies lielākoties tikai uz sabalansēta uztura un higiēnas kontroli skolu ēdnīcās, bet kafejnīcu pārbaudei, kad ikvienā skolā būtu jāizpēta katrs no tur nopērkamajiem simtiem našķu, PVD īsti nepietiekot resursu.

”Mums ne vienu reizi netika piešķirts papildus finansējums. Lai mēs varētu sīkāk, detalizētāk izvērtēt uzturvērtību, un šīs lietas, kas saistītas ar veselīgo uzturu, mums ir jātērē lielāks laiks pārbaudei, līdz ar to slodze mums inspektoriem palielināsies,” informē PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.

Tas viss mainīsies jaunajā mācību gadā. Veselības ministrija atteiksies no aizliegto vielu saraksta, un tā vietā būs atļauto produktu klāsts, un tad jau sortiments būtiski samazināsies.

Tas, ko jaunajā mācību gadā varēs tirgot skolu kafejnīcās, būs tik ekstrēmi sašaurināts, ka, visticamāk, tām vairs pat nebūs jēga turpināt darbu. Pat šokolādes nedrīkstēs tirgot. Slimību profilakses un kontroles centrs saka – citas izejas nav. Skolu kafejnīcas ir viens no posmiem, kas Latvijas bērniem uzaudzē virsnormas kilogramus.

Skolu direktori gan skeptiski vērtē, ka kafejnīcu plauktu izrevidēšana dos rezultātus.

Veselības ministrija gan saka, – nedrīkst ignorēt neveselīgās uzkodas kafejnīcās un izlikties, ka tām nav loma bērnu veselības bojāšanā. Neveselīgo uzkodu ražotāji arvien izdomā veidus, kā skolēnu ēdināšanas likumā aizliegtās konkrētās krāsvielas, garšas pastiprinātājus un konservantus aizstāt ar citiem, un beigu beigās bērni skolu kafejnīcās turpina ēst neveselīgi.

TOP komentāri

 • Linda
  +4 +4 0

  Linda

  Augošiem un sportiskiem bērniem tā bulciņa sānos nenosēžas. Puišiem it īpaši prasās ko sātīgu apēst starpbrīdī. Vairāk jādomā pr vingrošanas pauzēm, sporta stundām un veidiem, kā ieinteresēt jauniešus kustēties. Manā laikā bèrni ēda bulciņas katru dienu, bet neviens tā īsti nepresnēja.
 • m
  +4 +4 0

  m

  Nu tad jau vispirms to visu izņemt no veikalu plauktiem vai vispār aizliegt ražot,citādi nebūs līdzēts.Bet galu galā nevar aizliegt bērniem kādu prieku,jo dzīve taču tikai viena un saprāta robežās .....Vairāk gan vajadzētu pievērst uzmanību fiziskajām aktivitātēm,skolā fizkultūru katru dienu un svaigā gaisā,citādi bērni nekustīgi pavada tik daudz stundu skolā,tad mājas darbi,no tā tas apaļums.Arī mēs bērnībā mīlējām saldumus,bet vairāk laika veltījām fiziskām nodarbēm,nevis internetam.
 • skudra
  +3 +3 0

  skudra

  Varētu padomāt,ka tie 10 kilogrami nākuši no skolas kafejnīcas? Mazāk naudu vajag dot sīkajiem,tad neresnēs un mājās pieturēties pie veselīgas ēšanas,tad nebūs citi jāvaino.Bērni,kuru ģimenēs ēd veselīgi skolu kafejnīcas neapmeklē

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl