No jauna atdzimst Liepājas brīvdabas estrāde “Pūt vējiņi”

1 komentārs

Liepājā no jauna atdzimst leģendārā brīvdabas koncertzāle ”Pūt vējiņi”. Runas par koncertestrādes pārbūvi aizsākās jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, bet tikai tagad plāni atjaunot savulaik tik iecienīto koncertu vietu sākuši iegūt jau redzamas aprises. Ar vēstījumu nākamām paaudzēm “Pūt vējiņos” iemūrēta kapsula.

Ar dziesmu ”Pūt Vējiņi” – vēl būvlaukumā un nepabeigtās brīvdabas koncertzāles ”Pūt Vējiņi” skatuves aizvadīts pirmais simboliskais koncerts. Klātesot Liepājas pašvaldības, kultūras ministrijas pārstāvjiem, būvniekiem un projekta autoriem, svinīgā ceremonijā ar vēstījumu nākamajām paaudzēm iemūrēts koncertdārza pamatakmens.

Koncertdārzs “Pūt, vējiņi!” vēsturiski projektēts 20. gadsimta 60. gados kā akustiska brīvdabas, daļēji slēgta koncertzāle ar kultūrvēsturisku nozīmi. Un ne tikai – “Pūt vējiņi” ir Liepājas mūzikas simbols un dvēsele. Slavenākais festivāls ”Liepājas Dzintars”, kas pirmoreiz notika 1968. gadā, uzskatāms par vecāko rokfestivālu – vietu kur par spīti svešai varai latvieši atļāvās dziedāt dzimtajā valodā.

“Šai vietai te ir manuprāt stās saknes Latvijas rokmūzikas un atdzimšanas bet šeit notika kaut kas tāds, kas palīdzēja Latvijai kļūt neatkarīgai un viena no spilgtākajām latviešu mūzikas zvaigznēm ir dzimušas – “Credo”, kura dēļ tika gāzti tramvaji un šeit pirmo reizi izskanēja Ievas Akurāteres dziesma “Palīdzi Dievs”. Revolucionārais atmodas gars kas šeit ir dzimis, lai mainītu pasaules kārtību – “Pūt vējiņi” aptver to visu,” stāsta Liepājas mēra vietnieks stratēģiskās plānošanas jautājumos Uldis Sesks (Liepājas partija).

Jau gadiem daudzu tik iemīļotā vieta bija pamesta novērtā. Šeit notika vien mazformāta koncerti, jo būves bēdīgā stāvokļa dēļ lielu daudzumu cilvēku “Pūt vējiņi” uzņemt nevarēja. Iecere par koncertzāles atdzimšanu radās jau pirms desmit gadiem, tomēr finansējuma trūkuma dēļ to tā arī neizdevās realizēt. Turklāt pēc 30 miljonus vērtās koncertzāles ”Lielais dzintars” izbūves uzvirmoja diskusijas, vai pilsētai nepieciešama vēl viena koncertzāle. Tagad piesaistot Eiropas fondu līdzekļus un apvienojoties vairākām pašvaldībām 2,3 miljonu eiro vērto brīvdabas estrādi plānots pabeigt jau nākamajā gadā.

Vilnītis 00:54:00 “Šis ir projekts, kurā ir iesaistījušās vairākas pašvaldības tai skaita Liepājas. Dienvidkurzemes piekrastē kultūrvēsturiskais mantojums mums ir trīs objekti. Būvnieki šodien apstiprināja, nākamgad rudenī šeit notiks pirmie koncerti uz šīs brīnišķīgās estrādes skatuve. Tā ir plašāka un nedaudz savādāka, dod lielākas iespējas, piemēram, Liepājas simfoniskajam orķestrim šeit piedalīties, korim pilna sastāvā, popkultūrai rokkukturai,” teic Liepājas mērs Jānis Vilnītis (LRA).

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) tikmēr pauž cerību, ka jaunā koncertzāle saglabās “Pūt vējiņu” ikonisko vērtību kāda šai vietai ir piemitusi tās ziedu laikos: “Koncertzāle “Pūt vējiņi” ir bijusi vienmēr kas vairāk kā tikai koncertzāle brīvdabā. Liepājā tas ir bijis daudz daudz vairāk. Man ir ļoti daudz personisku atminu ar šo gan ka skatītājam, gan profesionālam mūziķim. Ļoti personisks šis skatuves dēlis. Es domāju šis dēlis ir piedzīvojis daudz skatuves drudža ari no manis. Tās ir tik personīgas emocijas, es no tam nevaru nodalīt savu ministra posteni.”

Koncertestrādē ”Pūt, vējiņi!” būs 1445 sēdvietas. Tā ievērojami atšķirsies no iepriekšējās 60. gados būvētās celtnes. Tomēr arhitekts iecerējis saglabāt iepriekšējo noskaņu. Tāpat ikvienam liepājniekam būs pieejams estrādei piegulošais Jūrmalas parka dārzs, kuru iepriekš iežogoja liels dzelzs žogs.

“Tas jaunais būs mūsdienīgāks, modernāks. Mēs esam centušies šeit dabūt iekšā gaismu. Man nav atmiņu par “Pūt vējiņiem” kā par koncerta vietu, bet vienmēr garām ejot bija sajūta ka tā ir tāda drūma tumša vieta, kas atdzīvojas uz brīdi kad ir koncerts,” teic arhitekts no SIA “Livland Group” Miks Lejnieks.

Par Liepājas un “Pūt vējiņu” simbolu sauktais uz zināmais mūzikas festivāls Liepājas piejūras parku pēdējo reizi pieskandēja 2006. gadā. Jaunie “Pūt vējiņi” mūziķus uz skatuves varēs uzņemt jau nākamgad.