No idejas rašanās līdz realizācijai pagāja 20 gadi: svinīgi atklāts pārbūvētais Okupācijas muzejs

2 komentāri

Vecrīga ieguvusi jaunu vaibstu. Strēlnieku laukumā svinīgi atklāts pārbūvētais Okupācijas muzejs. Gan muzeja līdzšinējās telpas pārveidotas, gan tapis cerību gaišāku nākotni simbolizējošais Nākotnes nams.

Okupācijas muzejs pārbūvēts, balstoties uz pasaulslavenā arhitekta Gunāra Birkerta ideju, kas tapusi tieši pirms 20mit gadiem. Pats arhitekts savu ieceri aprakstīja ar vārdiem – no tumšās pagātnes uz gaišo nākotni. Tādējādi vēsturiskajai muzeja ēkai tapusi jauna, gaiša piebūve jeb tā dēvētais Nākotnes nams, kas noslēdzas ar stikla sienu. Ēkas priekšpusē iestādīti seši bērzi, simbolizējot latviskās ainavas.

“Tā bija Birkerta dāvana Latvijas Okupācijas muzejam. Un te mūsu acu priekšā ir nams, ko toreiz saucām par Nākotnes namu,” stāsta ilggadējais Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs.

Muzeja kompleksu papildina arī 10 metrus augsts memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai. Tas aprīkots ar skaņas un vibrācijas efektiem, tādējādi atgādinot vilcienus, ar kuriem padomju laikā izsūtīja tūkstošiem latviešu.

“Šāds risinājums – vilciena kustības instalācija – es tādus gadījumus nezinu, bet varbūt, ka ir. Man šķiet, ka tas ir tāds oriģināls risinājums. Mēs esam gandarīti un ļoti priecīgi, ka mums beidzot galvaspilsētā ir vieta, kur varam pieminēt tos latviešus, kuri cietuši no komunistiskā režīma,” saka Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Ivars Kaļķis.

Šķēršļi kādreizējā sarkano strēlnieku muzeja pārbūvei bija vairāki. Piemēram, Birkerta ideju kritizēja vairāki Latvijā pazīstami arhitekti un kavēkļus radīja arī pašvaldība.

“Ja mēs paskatāmies uz tādiem lielākajiem izaicinājumiem, bremzējošiem faktori bija 2016.gads, kad Rīgas būvvalde neļāva šeit neko būvēt un tādēļ šim kompleksam tika piešķirts nacionālā objekta statuss un būvvaldes darbs tika piešķirts VARAM,” norāda “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Nopietnākais darba cēliens tagad sāksies muzeja darbiniekiem, kuriem uzticēta ekspozīciju ierīkošana. Jaunās telpas pagaidām ir tukšas, taču ar vēstures liecībām tās plānots piepildīt tuvāko četru piecu mēnešu laikā.

“Mums ir divreiz lielāka ekspozīcijas telpa, mums ir krātuves ar labu aprīkojumu, atbilstoši nosacījumiem, kādus pieprasa mūsu priekšmetu aizsardzība, mēs esam arī dabūjuši jaunu aprīkojumu apmeklētājiem, ar labāku pieejamību un, protams, muzeja saimei ir labas biroja telpas, kur strādāt, jo agrāk tādu vienkārši nebija,” pauž Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Okupācijas muzeja atjaunošana izmaksājusi vairāk nekā 10mit miljonus eiro. Tuvākajos mēnešos valsts nekustamie īpašumi, sadarbībā ar Rīgas domi, veiks arī muzejam piegulošā skvēra atjaunošanu.

2 komentāri