No cīņu biedriem par ienaidniekiem – Gobzems un Kaimiņš apmainās “laipnībām” Saeimas sēdē

21 komentārs
No cīņu biedriem par ienaidniekiem – Gobzems un Kaimiņš apmainās “laipnībām” Saeimas sēdē
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Šodien noslēdzās bezgala piņķerīgā valdības veidošana, kas Latvijas politiku biju teju paralizējusi kopš pēdējām Saeimas vēlēšanām. Krišjāņa Kariņa (JV) Ministru kabinets apstiprināts. Par to nobalsoja stabils vairākums: 61 deputāts. Balsojuma rezultāts bija prognozējams, taču debates ilga stundām. Viskaismīgākās – starp partijas “KPV LV” līderiem, kuri no domubiedriem tagad kļuvuši par ļaunākajiem ienaidniekiem. 

Pēc vēlēšanām politiķiem bija vajadzīgas vairāk nekā 100 dienas, lai vienotos par jauno valdību. Trešdien Saeima beidzot to apstiprināja. 40. ministru kabinetu neatkarīgās Latvijas vēsturē vadīs Krišjānis Kariņš.

Rīts sākās ar topošās valdības deklarācijas, sadarbības līguma un fiskālā pakta parakstīšanu. Šos noteikumus politiķi apņemas ievērot, kamēr strādās Kariņa valdība. Pēc tam politiķi devās uz Saeimas sēžu zāli, kur ārkārtas sēdē debatēja par jauno valdību. Pirmais uzstājās topošais premjers, kurš uzskaitīja savas valdības prioritātes no OIK atcelšanas līdz demogrāfijas veicināšanai. Viņš arī solīja, ka jaunā valdība būs draudzīgāka pret opozīciju nekā visas iepriekšējās.

“Opozīcija – tā jau nav opozīcija mūsu valstij, tā ir opozīcija mūsu valdībai. Bet mēs esam gatavi uzklausīt un izvērtēt jebkuru opozīcijas priekšlikumu pēc būtības. Un, ja tas ir tāds, kas sakrīt ar mūsu valdības, mūsu koalīcijas kopēji nospraustajiem mērķiem, tad tas arī atradīs atbalstu gan mūsu valdībā, gan mūsu koalīcijā kopumā,” sacīja Kariņš.

Opozīcijā kārtējo reizi atstātā “Saskaņa” gan šim solījumam nenoticēja. Tieši tās deputāti visaktīvāk debatēs iebilda pret jauno valdību. “Jūsu valdība ir solījumu nepildīšanas, vēlētāju ”uzmešanas” un sabiedrības šķelšanas valdība. Jūsu valdības deklarācijā nav iespējams atrast vismaz 99% no priekšvēlēšanu laikā dotiem ļoti konkrētiem solījumiem,” sacīja “saskaņietis” Vjačeslavs Dombrovskis.

Tikmēr koalīcijā ietilpstošo partiju pārstāvji kāpa tribīnē, lai paustu pārliecību, ka Kariņa valdība bijusi labākā, ko šajā Saeimā varēja izveidot. “Nākotne mūs gaida jauka un pozitīva. Tāds ir mans šodienas noskaņojums. Mēs esam sagatavojuši dokumentu, kas ir visiem priekšā. Izmērāmi lielumi un padarāmi darbi. Tas ir tas, kas mūs gaida,” norādīja JKP politiķis Jānis Bordāns.

Tiesa gan jau tagad koalīcijā manāmas neapmierinātības pazīmes. “Pārāk blīvi savilktās sarkanās līnijas pirms un pēc vēlēšanām bija viens no cēloņiem ļoti smagnējā izslēgšanas metodē un mazākā ļaunuma principā balstītai valdības veidošanai. Atļaušos atsevišķu kolēģu acīs būt nepopulārs, bet uzskatu, ka vairāku Zaļo un Zemnieku savienības politiķu palikšana opozīcijā ir zaudējums,” norādīja NA deputāts Raivis Dzintars.

Arī šodien izpaudās arvien asākās pretrunas partijā “KPV LV”. Tribīnē sākotnēji kāpa tikai tie “KPV LV” politiķi, kuri grasījās balsot pret valdību. Alda Gobzema uzstāšanos regulāri pārtrauca ūjināšana un bijušā sabiedrotā Artusa Kaimiņa starpsaucieni no zāles.

Pilns video: Gobzema un Kaimiņa viedokļu apmaiņa

“Jūs politikā esat no 2002. gada, un visus šos gadus Latvija ir zaudējusi cilvēkus. Mūsu valdību atbalstīs vēl viens zaudētājs, kurš ne tikai ir zaudējis draudzību, bet zaudēs tūlīt arī tautas uzticību. Un tas ir mans bijušais cīņu biedrs Artuss Kaimiņš,” no tribīnes teica Gobzems.

Pēc viņa uzrunas debatēt beidzot pieteicās Artuss Kaimiņš, kura vadītais partijas flangs atbalsta valdības izveidi. Viņš kritizēja savu bijušo sabiedroto par varaskāri, atklājot, ka viņš piemēram, gribējis no valdības izsviest JKP aizstājot to ar ZZS.

Kaimiņš arī atzina, ka nav sajūsmā par izveidoto koalīciju, tomēr vienīgā alternatīva esot ārkārtas vēlēšanas, un no tā, viņaprāt, ieguvēji būtu “Saskaņa” un ZZS: “Ja mēs tā pamodelējam situāciju, ka, pieņemsim, Augulis dabū joprojām kaut kādu savu Satiksmes ministriju… Nu vienalga, viņš varētu būt jebkurā ministrijā. Protams, nu taču, bet kas tad nāk vietā? Brigmanis? Un kā pēc tam sabiedrībai jūs to paskaidrosiet, ka Brigmanis joprojām ir Saeimā, kurš ir beidzot izvēlēts ārā pēc cik tādiem simtiem tūkstošiem gadu? Saprotiet? Šajā gadījumā nu… Un te es… Viņķeles kundze, es neesmu jūsu fans! Un jūs neesat mans fans! Bet tad labāk Viņķele nekā Brigmanis.”

Uz to atbildot, Gobzems paziņoja, ka Kaimiņš valdību atbalstot, jo baidoties tikt izdots kriminālvajāšanai. Pēc šīm kaislībām beidzot pienāca balsojums, un Kariņa valdība tika apstiprināta ar 61 balsi no 100. Par to balsoja visi “Jaunās Vienotības”, “Attīstībai/Par!”, Jaunās konservatīvās partijas un Nacionālās apvienības deputāti, kā arī 11 no 16 partijas “KPV LV” deputātiem. Pieci “KPV LV” pārstāvji kuri balsoja “pret” netiks uzskatīti par valdošās koalīcijas locekļiem.

21 komentārs