No 2017. gada personas kodu varēs nomainīt ikviena persona

2 komentāri

Otrdien, 28. jūlijā, Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu Grozījumi Iedzīvotāju reģistra likumā, kas paredz noteikt jaunas prasības personas kodu piešķiršanai, turpmāk nesaistot tos ar dzimšanas datumu.

”Šis jautājums ir aktuāls jau no 2007. gada. Vienas no pirmajām personu grupām, kas šo jautājumu aktualizēja bija ārsti un medicīnas personāls, jo viņu ārstu zīmogos, kurus viņi spiež uz receptēm un citiem medicīnas dokumentiem, parādās personas kods un jebkura persona var nolasīt šo sensitīvo informāciju, kas ir šie dzimšanas dati,” TV3 Ziņām atzina PMLP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Laiva.

Personas kodu piešķirs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, un tas tiks veidots no vienpadsmit cipariem. Personas koda pirmie cipari būs 32, bet pārējie cipari būs automātiski sistēmas ģenerētie nejaušie cipari no 0 līdz 9. Pirmie seši cipari no pārējiem pieciem cipariem var tikt atdalīti ar defisi jeb savienojuma zīmi. Pēdējie pieci cipari nesniegs tiešas ziņas par fizisko personu, bet tikai palīdzēs viņu identificēt.

”Tiesībsargs bija viena no instancēm, kas mums arī iniciēja šā jautājuma izpēti, kā arī, izpētot Satversmi un noteikto Satversmē, kas aizsargā personas identitāti, tostarp arī personas datus, nonāca pie šāda lēmuma. Tāda sistēma, kāda būs Latvijā, jau ir ieviesta vairākās valstīs kā ASV, Lielbritānija, Nīderlande, Beļģija, Vācija, Īrija,” piebilst Laiva.

”Personas apliecinošā dokumentā pasē vai ID kartē būs norādīts dzimšanas datums. Tā ir arī šobrīd un būs turpmāk. Lai varētu apliecināt savu vecumu vietās, kur ir vecuma ierobežojumi, vai lai nopirktu preces, kur ir vecuma ierobežojumi. Lai ieviestu šo reģistru un lai veiktu izmaiņas iedzīvotāju reģistra informācijas sistēmās šīs pirmreizējās, vienreizējās izmaksas nedaudz vairāk par 60 000 eiro.”

Visām personu grupām, kas būs dzimuši līdz 2017. gada 1. janvārim, būs iespēja savas dzīves laikā nomainīt savu esošo uz jauno personas kodu.

”Mēs varam dzīvot ar līdzšinējo personas kodu, bet ja vēlēsies mainīt, jārēķinās ar to, ka jāmaina visi dokumenti,” norāda PMLP pārstāve.

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

TOP komentāri

 • anna2
  0 0 0

  anna2

  patiesiba man interese 1 lieta, ka jus nekonsulteojties ar pasiem iedzivotajiem, varat mainit visu personas kodu un personas informaciju, pielagot savam vajadzibam, ja ta ir vinu personig ainformacija, ar kadam tiesibam jus mainat visu un grozat sos likumus? un kad tas jau ir izmainits tikai tad informejat ka ta tagad visiem bus jadara. Kas tas par sviestu? es nevelos ka manam bernam pieksir kautkadus 11 ciparus un nav normals personas kods, ka ari bez manas piekrisanas tiek kautkas mainits un ieviests jauns, jo sis viss tiks veiks un mainits no nodoklu naudas, es par to maksaju ka ari citi, tas ir necilvecigi, un jus nerespektejat musu privato informaciju! es tam nepierktitu un negribu ka no manas naudas tiek par to maksats, es neesmu parasktijusi nekadus jusu noteikumus un papirus kas liecina ka piekritu sim visam! Idiotisms!
 • anna
  0 0 0

  anna

  valstis kuras jus minejat nav nekads sakars ar pasem! tas visas ir pps kartyinas- vai darba un studiju kartinas caur kuram sistema vadas, nevis ar pasi.
  ka reiz dakteriem bija problema ar personas kodu un tas ir tik loti personisks, tad vajag ieviest sis kartinas, jo nekada jega nav taja ka pase stav tad dzimsanas dati un vel tiek pielikti klat citi cipari.... izklausas ka kadam trukst nauda sun tulit vajadzes cikt ur miljonus lai so ieviestu :D wau... :atvija izcelas stulbuma atkal....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl