NMPD izsludinātās ārkārtas situācijas dēļ tiks noraidīti zemas prioritātes izsaukumi

14 komentāri
NMPD izsludinātās ārkārtas situācijas dēļ tiks noraidīti zemas prioritātes izsaukumi
IEVA LEINIŠA, LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā piektdien izsludināta ārkārtas situācija. Saņemot daudzus izsaukumus, mediķi vairs nespēj pildīt savu darbu. Iemesls – darbinieku trūkums. Situāciju pasliktina arī tas, ka nav izveidota jaunā valdība, no kuras mediķi vēlas skaidru rīcību, lai nākamā gada budžetā būtu līdzekļi algu palielināšanai.

Ārkārtas situācija NMPD Rīgas reģionā izsludināta, jo mediķi masveidā raksta atlūgumus zemā atalgojuma dēļ. Šajās dienās vien par aiziešanu paziņojuši 15 mediķi. Vairāki citi solījuši atlūgumus iesniegt tuvākajās nedēļās.

“Kāpēc novembris ir tas mēnesis? Tāpēc, ka novembrī mēs stādām grafikus uz nākamo janvāri, un tieši tagad darbinieki pieņem lēmumu, ja viņi uzraksta atlūgumu, tad mēnesis pēc Darba likuma ir jānostrādā, tāpēc šī krīze iestājusies tieši tagad,” skaidro NMPD direktore Liene Cipule.

Neatliekamās palīdzības mediķiem ir zudusi ticība, ka jaunā valdība pildīs nu jau aizejošās valdības solījumu palielināt algas vismaz par 20% jau no 1. janvāra.

“Tā ir katastrofa, tā ir mūsu medicīnas katastrofa. Atbildība ir ārkārtīgi liela, slodze nenormāla, samaksa niecīga. Nav kas strādā un cilvēki mūk no šejienes. Dodas ne tikai uz stacionāriem, bet dodas arī uz ārzemēm,” saka NMPD Rīgas reģiona ārsts-reanimatologs Viktors Govrenko.

Turklāt ārsti daudz vairāk varot nopelnīt mazāk kvalificētos darbos. “Mūsu darbinieki informē, ka viņi dodas uz degvielas uzpildes stacijām, uz “Maxima” noliktavām,” atzīst NMPD direktore.

Trūkstošo brigāžu dēļ jau piektdienas pēcpusdienā neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests Rīgas reģionā ir samazinājis izbraukumu skaitu. Zemas prioritātes izsaukumi tiks noraidīti.

“Tās varētu būt sīkas traumas, paaugstinātas temperatūras, ko vajag risināt ar ģimenes ārstu, tās varētu būt muguras sāpes, paaugstināts asinsspiediens hroniskiem pacientiem, ko aicināsim cilvēkus risināt ar ģimenes ārstu,” norāda Cipule.

Uz ārkārtas stāvokļa izsludināšanu neatliekamās palīdzības dienestā negaidīti ieradās arī Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško, kura gan nespēja iedvest mediķos cerību. Aizejošā vadība ir sagatavojusi aprēķinu jaunajam veselības ministram, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam jaunajā budžetā algu kāpumam par 20% jāatrod astoņus miljonus eiro, kā arī četrus miljonus eiro virsstundu apmaksai.

“Šos priekšlikumus skatīs tikai jaunā valdība, un šajā ziņā mēs esam ļoti atkarīgi no jaunās valdības, bet es ceru, jo visi pirms vēlēšanām solīja, ka veselības nozare būs prioritāte,” saka Mūrmane Umbraško.

Tāpat mediķi norāda uz grūtajiem darba apstākļiem, kuru dēļ atalgojumam būtu jābūt lielākam. “Kas mani sevišķi kā Rīgas reģiona vadītāju [satrauc], ir kriminālā situācija – uzbrukumi brigādēm, kas notiek. Esam ar iekšlietu ministriju veidojuši darba grupu, kā to risināt. Ja mēnesī brigādēm ir četri uzbrukumi, tas nav normāli,” norāda NMPD Rīgas reģionālā centra vadītājs Aksels Roshofs.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsta palīgs pirms nodokļiem saņem 738 eiro. Ārsts reanimataolgs nedaudz virs tūkstoš eiro, taču tas ir, strādājot vairāk par vienu slodzi.

14 komentāri