Nežēlīgāko čekas aģentu biogrāfijas: draugu nodevība, slepkavības un spiegošana

25 komentāri
Nežēlīgāko čekas aģentu biogrāfijas: draugu nodevība, slepkavības un spiegošana

Dažas vecākas aģentu kartītes glabā īpaši baisus stāstus. Jānis Klimkāns, Arvīds Gailītis un vēl vairāki cilvēki bija čekas savervētie mežabrāļi, kuri pēckara gados nodeva savus cīņu biedrus un dažkārt paši personīgi piedalījās viņu slepkavošanā.

Vēsturnieks Zigmārs Turčinskis pētījis nežēlīgāko Latvijas čekas aģentu biogrāfijas, uz kuru sirdsapziņas ir desmitiem Latvijas patriotu dzīvības. Viņu čekas kartītēm manāms zīmogs – glabāt pastāvīgi. Tie bija čekas rūdītākie aģenti.

Viens no nežēlīgākajiem bija Jānis Klimkāns ar segvārdu “Dubins”. Dzimis 1921. gadā, pats bijis aktīvs nacionālais partizāns. Latvijas Tēvijas Sargu Apvienības prezidija loceklis. Veidoja un vadīja tās jaunatnes organizāciju. 1946. gada sākumā savervēts kā čekas aģents. Klimkāns ātri vien piekrita sadarboties un nodeva bijušos cīņu biedrus ar apbrīnojamu degsmi. Jau no 25 gadu vecuma kā oficiāls čekas aģents veica asiņainas operācijas, pats slepkavojot bijušos draugus. Pirmā operācija: aizvest čekistus uz draugu māju, lai viņi tiktu apcietināti.

Pastāv versija, ka Klimkānam agri atklāts vēzis, un, iespējams, tas mainījis viņa uztveri, radot naidu pret cilvēkiem. Nežēlīgs slepkava, izcils aktieris. Čekas dārgums.

Zigmārs Turčinskis
vēsturnieks

Viņš atkal tēlo nacionālo partizānu komandieri, atstāj labu iespaidu pret šiem [britu] aģentiem, kas iesūtīti Latvijā, iegūst iespēju kopā ar vienu no viņiem doties uz Angliju. Tur tēlo nacionālo partizānu pārstāvi, iegūstot uzticību.

Atgriezies Latvijā 1953. gadā, neklātienē pabeidzis LVU Vēstures fakultāti. Otro reizi uz Lielbritāniju nosūtīts spiegot 1956. gadā, bet briti viņu atmaskoja. Čekas paraugaģents iekrita aiz pārcentības.

“Viņi prasīja, lai no vienas Sibīrijas upes sagādā ūdens paraugus, lai noskaidrotu, vai tās krastos ir atomelektrostacija. Maskavā, laboratorijā, pārspīlēja ar paraugiem, tie bija tik lieli, ka radās jautājums, vai upes krastos vispār ir redzēta dzīvība. Angļi saprata, ka tiek muļķoti,” turpina vēsturnieks.

Pēc spiega karjeras Klimkāns strādājis par skolotāju Preiļu rajonā un Kandavā, miris 49 gadu vecumā no vēža.

Vēl viens spilgts čekas aģents: Arvīds Gailītis ar segvārdu “Grosbergs”. Piedalījies 18 nacionālo partizānu nogalināšanā un 12 sagūstīšanā. Britu izlūkdienestam tika iesmērēts kā nacionālo partizānu grupas vadītājs. Meistarīgi sazāļojis cīņu biedrus, partizānus, kurus vadījis viņa draugs, Pēteris Čevers.

Zigmārs Turčinskis
vēsturnieks

Abi divi leģionā bija, vienā vienībā. Čevers uzticējās, nevarēja iedomāties, ka Gailītis ir nodevējs. 1950. gada rudenī pie tējas pielika narkotiskas vielas, pamodās čekā. Tas stāsts tāds: nu, es sēdēju pie ugunskura, pievēru acis. Atveru: priekšā betona siena. Kamerā pamodies.

Šādi aģenti bijuši vairāki, un to rīcība padomju laikā tika glorificēta, viņi uzskatīti par varoņiem. Apkrāvušies medaļām, ar lepnumu stāstījuši par saviem darbiem, kā iznīcinājuši tautas ienaidniekus, kas sapņoja par neatkarīgu Latviju.

Pēc mežabrāļu iznīcināšanas šī, Latvijas čekistu asiņainākā vēstures lapaspuse, aizvērta. Taču neskaitāmi likteņi izpostīti stukaču dēļ arī turpmākajos gados, tiesa gan, filigrānākā un ne tik tieši brutālā veidā.

25 komentāri