Nevienlīdzība Latvijā: Tēva loma nostādīta zemāk par mātes

2 komentāri

Sabiedrībā biežāk runā par mātes un bērnu pārdzīvojumiem vecāku šķiršanās gadījumā, taču retāk piemin, ko izjūt tēvi. Nule veiktā pētījumā konstatēts, ka šādā dzīves pagriezienā tēva loma nostādīta zemāk par mātes – vīriešiem ir atvēlēts mazāk laika pavadīšanai ar bērnu.

Kā norāda pētnieki, Latvijas sabiedrībā bērni tiek uzskatīti par nedalāmu vienību kopā ar māti, savukārt tēvi ir ”nomaināmāka” vienība, respektīvi, viņus biežāk nodala no bērniem. Pēc šķiršanās bērni paliek pie mātes, bet tēviem ir jāpacīnās, lai pavadītu laiku kopā ar bērniem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Klāvs Sedlenieks

Klāvs Sedlenieks
sociālantropologs

Situācija ir krietni nevienlīdzīgāka tēviem, jo, ja bērns dzīvo pie mātes, ir jāpakļaujas, ko māte vēlas un ko diktē.

Pēc Sedlenieka teiktā, ja jāiesaista valsts institūcijas, tēvi saskārušies ar to, ka tajās dominē sievietes, un tēviem nav pārliecības, ka tiesa varētu pieņemt objektīvus lēmumus.

Klāvs Sedlenieks

Klāvs Sedlenieks
sociālantropologs

Lai gan mēs nevaram teikt, ka sievietes vai vīrieši tiesās pieņem atšķirīgus lēmumus, mēs redzam, ka tēviem tiek piešķirta daudz mazāka saskarsme ar bērniem nekā mātēm. Mūsu aprēķini liecina, ka tas saskarsmes laiks ir 13% no visa gada laika.

Lai gan likums nosaka, ka atbildība un pienākumi ir vienādi, sabiedrībā tomēr valda uzskats, bērns ir tikai mātes atbildība un tēvs audzināšanā tikai iesaistās un palīdz. Sociālantropologu ieskatā no tā vajadzētu atkāpties un uztvert abus vecākus kā līdzvērtīgus bērna audzināšanā, tad arī šķiršanās gadījumā būtu vieglāk virzīties uz ideālo modeli – kad abi vecāki ar bērniem pavada vienādu laiku.

Pašreizējā nevienlīdzība nelabvēlīgi ietekmē kā bērnus, tā arī tēvus.

Kristīne Rolle

Kristīne Rolle
sociālantropoloģe

Intervijas, kas mums bija ar tēviem, viņas bija ļoti smagas. Nereti tēvi arī salūst. Tā apdalītā puse, ka šajā gadījumā ir tēvi saskarsmes ziņā, mēs ļoti redzējām, kā tas cilvēks pārdzīvo.

Pētījuma rezultāti balstīti uz 14 intervijām (no tām deviņas – ar šķirtajiem tēviem), kā arī kvantitatīvi un kvalitatīvi izanalizējot pēdējo piecu gadu tiesu spriedumus saskarsmes tiesību lietās.

TOP komentāri

 • s
  +3 +3 0

  s

  Daudzi mūsdienu tēvi, kas parasti veiksmigi vai mazāk veiksmīgi pārvēlušies no vienas gultas citā vai atraduši jaunu,par gadiem 10-20 jaunāku, bieži par bērniem atceras, ja redz, ka arī bijušajai sāk veidoties jaunas attiecibas, tad gribas pačakarēt.bet citādi nevar.Ja vecāki ir prātīgi, nekādas īpašas problēmas nerodas un nav jāsūdzas.Protams, vecāks(māte), kas ikdienā rūpējas un gādā par bērniem, arī nosaka, kur, kad, ko un kā darīs, nevis pa laikam atradies radītājs (-a).
 • ZITA
  0 0 0

  ZITA

  Tagad ir jau citi laiki un citas iemaņas šķirtajām jaunajām māmiņām. Vairāk uzmanības attiecīgajiem dienestiem un medijiem vajadzētu pievērst šai tēmai un pasekot kur un kādā stāvoklī viņas atrodas ar mazajiem bērniem . Tēvi vispār nevar bērnu dienām atrast - kur un pie kā bērns ir atstāts, kamēr mātes ir miljonāru (bieži vien gados vecāku kungu) meklējumos vai tāpat vien padzīvo pie draugiem (bieži vien arī kopā ar bērnu). Piemērus no dzīves gandrīz katrs atradīs savu paziņu lokā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl