Nevienlīdzība Latvijā: Tēva loma nostādīta zemāk par mātes

2 komentāri
Nevienlīdzība Latvijā: Tēva loma nostādīta zemāk par mātes
Foto: Pixabay.com

Sabiedrībā biežāk runā par mātes un bērnu pārdzīvojumiem vecāku šķiršanās gadījumā, taču retāk piemin, ko izjūt tēvi. Nule veiktā pētījumā konstatēts, ka šādā dzīves pagriezienā tēva loma nostādīta zemāk par mātes – vīriešiem ir atvēlēts mazāk laika pavadīšanai ar bērnu.

Kā norāda pētnieki, Latvijas sabiedrībā bērni tiek uzskatīti par nedalāmu vienību kopā ar māti, savukārt tēvi ir ”nomaināmāka” vienība, respektīvi, viņus biežāk nodala no bērniem. Pēc šķiršanās bērni paliek pie mātes, bet tēviem ir jāpacīnās, lai pavadītu laiku kopā ar bērniem.

Klāvs Sedlenieks

Klāvs Sedlenieks
sociālantropologs

Situācija ir krietni nevienlīdzīgāka tēviem, jo, ja bērns dzīvo pie mātes, ir jāpakļaujas, ko māte vēlas un ko diktē.

Pēc Sedlenieka teiktā, ja jāiesaista valsts institūcijas, tēvi saskārušies ar to, ka tajās dominē sievietes, un tēviem nav pārliecības, ka tiesa varētu pieņemt objektīvus lēmumus.

Klāvs Sedlenieks

Klāvs Sedlenieks
sociālantropologs

Lai gan mēs nevaram teikt, ka sievietes vai vīrieši tiesās pieņem atšķirīgus lēmumus, mēs redzam, ka tēviem tiek piešķirta daudz mazāka saskarsme ar bērniem nekā mātēm. Mūsu aprēķini liecina, ka tas saskarsmes laiks ir 13% no visa gada laika.

Lai gan likums nosaka, ka atbildība un pienākumi ir vienādi, sabiedrībā tomēr valda uzskats, bērns ir tikai mātes atbildība un tēvs audzināšanā tikai iesaistās un palīdz. Sociālantropologu ieskatā no tā vajadzētu atkāpties un uztvert abus vecākus kā līdzvērtīgus bērna audzināšanā, tad arī šķiršanās gadījumā būtu vieglāk virzīties uz ideālo modeli – kad abi vecāki ar bērniem pavada vienādu laiku.

Pašreizējā nevienlīdzība nelabvēlīgi ietekmē kā bērnus, tā arī tēvus.

Kristīne Rolle

Kristīne Rolle
sociālantropoloģe

Intervijas, kas mums bija ar tēviem, viņas bija ļoti smagas. Nereti tēvi arī salūst. Tā apdalītā puse, ka šajā gadījumā ir tēvi saskarsmes ziņā, mēs ļoti redzējām, kā tas cilvēks pārdzīvo.

Pētījuma rezultāti balstīti uz 14 intervijām (no tām deviņas – ar šķirtajiem tēviem), kā arī kvantitatīvi un kvalitatīvi izanalizējot pēdējo piecu gadu tiesu spriedumus saskarsmes tiesību lietās.

2 komentāri