Komentāri

Daudzviet Latvijā ceturtdienas pēcpusdienā lija lietus, un tā ir veldze graudaugiem. Lauku konsultāciju centrā skaidro, ka vairākām saimniecībām, kurām ir vēlās šķirnes, tas var vēl glābt situāciju. Taču neko vairs nevar līdzēt ziemas miežiem.

Līdzšinējā sausuma dēļ šajās dienās netipiski agri tie tiek kulti, un iegūtais ražas apjoms no viena hektāra ir vidēji par 20 vai 25% mazāks nekā cerēts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vistraģiskākā situācijā ir graudkopjiem Kurzemē. Tur atsevišķās saimniecībās ražas zudumi ir līdz pat 80%. Vēl trakāk, ja saimnieki jau iepriekš bija noslēguši līgumus par konkrētu tonnāžu piegādi. Tagad nevarēs pildīt šīs saistības un būs jāmaksā bargi līgumsodi.

Tikmēr Latvijas maizes klētī Zemgalē graudu ražīguma kritums prognozēts ap 30%, salīdzinot ar pērno gadu, un piemērs tam ir Mežotnes zemnieku saimniecība ”Krustceles”. Te audzē ziemas kviešus, rapsi un miežus.

Juris Maslovs
z/s ”Krustceles” īpašnieks

Peļņa nebūs tur sevišķi liela, tik daudz, ka varēs norēķināties ar piegādātājiem, jo ražas ziņā tiešām tie 30-40% nost būs.

Graudu kvalitāti atsevišķās vietās vēl var glābt, ja šajās dienās uzlītu lietus. Cerības ir Vidzemes un Latgales zemniekiem, kuri graudaugus iesēja vēlu, un šobrīd vārpas vēl ir samērā zaļas, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Oskars Balodis
Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas nodaļas vadītājs

Tagad, patiesībā, vienīgais, ko nokrišņi vēl var darīt laukos, veicināt to graudu rupjumu, lai grauds izveidojas normālā attīstībā, vai, ja ir ļoti labvēlīgi apstākļi, piemēram, šur tur Vidzemē, kur lauki nebija cietuši, tur vēl var piebriest. Jo graudi vairāk piebriedīs, jo būs lielāka izmēra, jo tā raža var pacelties.

Tikmēr Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs mierina graudaugu produktu patērētājus veikalos. Tā kā zemnieki graudus realizē pēc pasaules biržas cenām, bet Latvija tajā ir nenozīmīgs spēlētājs, tad mūsu sliktā raža nebūšot iemesls pārtikas cenu kāpumam Latvijā.

Ingūna Gulbe
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra pārstāve

Tas, kas notiek Latvijā, tas kopējā pasaules graudu tirgū neatstāj praktiski nekādu iespaidu. Ja mums ir slikti, tas nenozīmē, ka cena augs. Neskatoties uz to, ka pat puse ražas aiziet zudumā, uz maizes un lopbarības cenām tas atstāj ļoti minimālu iespaidu.

Izteiktā sausuma dēļ graudkopjiem šosezon nebūs iemesla īsi pirms kulšanas lietot ķīmiskās vielas, kas sabiedrībā raisa plašas diskusijas. Tās parasti lieto, ja vārpas ir mitras. Tagad graudi ir sausi dabiskā veidā.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl