Graudu ražas būs sliktas; maizes un citu graudaugu produktu cenas veikalos tomēr nepaaugstināsies

Komentāri
Graudu ražas būs sliktas; maizes un citu graudaugu produktu cenas veikalos tomēr nepaaugstināsies
Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Daudzviet Latvijā ceturtdienas pēcpusdienā lija lietus, un tā ir veldze graudaugiem. Lauku konsultāciju centrā skaidro, ka vairākām saimniecībām, kurām ir vēlās šķirnes, tas var vēl glābt situāciju. Taču neko vairs nevar līdzēt ziemas miežiem.

Līdzšinējā sausuma dēļ šajās dienās netipiski agri tie tiek kulti, un iegūtais ražas apjoms no viena hektāra ir vidēji par 20 vai 25% mazāks nekā cerēts.

Vistraģiskākā situācijā ir graudkopjiem Kurzemē. Tur atsevišķās saimniecībās ražas zudumi ir līdz pat 80%. Vēl trakāk, ja saimnieki jau iepriekš bija noslēguši līgumus par konkrētu tonnāžu piegādi. Tagad nevarēs pildīt šīs saistības un būs jāmaksā bargi līgumsodi.

Tikmēr Latvijas maizes klētī Zemgalē graudu ražīguma kritums prognozēts ap 30%, salīdzinot ar pērno gadu, un piemērs tam ir Mežotnes zemnieku saimniecība ”Krustceles”. Te audzē ziemas kviešus, rapsi un miežus.

Juris Maslovs
z/s ”Krustceles” īpašnieks

Peļņa nebūs tur sevišķi liela, tik daudz, ka varēs norēķināties ar piegādātājiem, jo ražas ziņā tiešām tie 30-40% nost būs.

Graudu kvalitāti atsevišķās vietās vēl var glābt, ja šajās dienās uzlītu lietus. Cerības ir Vidzemes un Latgales zemniekiem, kuri graudaugus iesēja vēlu, un šobrīd vārpas vēl ir samērā zaļas, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Oskars Balodis
Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas nodaļas vadītājs

Tagad, patiesībā, vienīgais, ko nokrišņi vēl var darīt laukos, veicināt to graudu rupjumu, lai grauds izveidojas normālā attīstībā, vai, ja ir ļoti labvēlīgi apstākļi, piemēram, šur tur Vidzemē, kur lauki nebija cietuši, tur vēl var piebriest. Jo graudi vairāk piebriedīs, jo būs lielāka izmēra, jo tā raža var pacelties.

Tikmēr Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs mierina graudaugu produktu patērētājus veikalos. Tā kā zemnieki graudus realizē pēc pasaules biržas cenām, bet Latvija tajā ir nenozīmīgs spēlētājs, tad mūsu sliktā raža nebūšot iemesls pārtikas cenu kāpumam Latvijā.

Ingūna Gulbe
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra pārstāve

Tas, kas notiek Latvijā, tas kopējā pasaules graudu tirgū neatstāj praktiski nekādu iespaidu. Ja mums ir slikti, tas nenozīmē, ka cena augs. Neskatoties uz to, ka pat puse ražas aiziet zudumā, uz maizes un lopbarības cenām tas atstāj ļoti minimālu iespaidu.

Izteiktā sausuma dēļ graudkopjiem šosezon nebūs iemesla īsi pirms kulšanas lietot ķīmiskās vielas, kas sabiedrībā raisa plašas diskusijas. Tās parasti lieto, ja vārpas ir mitras. Tagad graudi ir sausi dabiskā veidā.

Lasi vēl