Nespēj pārtraukt maksāt pabalstu no Latvijas aizbēgušajiem bēgļiem

Pievienot komentāru

Izgāzusies iecere no pirmā janvāra novērst situāciju, ka bēgļa pabalstu valsts turpina maksāt arī tiem, kuri no Latvijas ir aizbēguši. Tiek prognozēts, ka Latviju pametušie bēgļi no nodokļu maksātāju naudas tiks uzturēti vēl vismaz pusgadu. Tas tāpēc, ka izmaiņas Patvēruma likumā Saeimā iesniegtas ar kavēšanos, turklāt tās sagatavotas nekvalitatīvi.

Izmaiņas likumā tikai tagad nonākušas Saeimas Cilvēktiesību komisijas darba kārtībā, lai gan jau vasarā tika sagatavots priekšlikums, ka bēgļiem, lai viņi turpmāk saņemtu pabalstu, reizi mēnesī ir jāierodas Nodarbinātības valsts aģentūrā un ar to jāsadarbojas, mācoties latviešu valodu un meklējot darbu.

Spriežot par šīm izmaiņām, deputāts Artuss Kaimiņš piedāvāja, ka bēgļiem ir jāreģistrējas policijas iecirknī.

Artuss Kaimiņš, Saeimas deputāts

Es uzstāju uz to, ka viņam ir jāreģistrējas katru mēnesi. Tāpat kā tiem, kas tiek izlaisti ārā no ieslodzījuma vietām pirms termiņa.

Ierosinājums netika ņemts vērā. Vārdu pa vārdam, diskusija pārauga augstākos toņos un Artuss Kaimiņš izpelnījās aizrādījumu.

Ritvars Jansons, Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītājs (VL-TB/LNNK)

Par nekorektu attieksmi pret ekspertiem, par nekorektu attieksmi pret kolēģiem un it sevišķi pret sievietēm, es tiešām jums izsaku aizrādījumu.

Vērtējot izmaiņas likumā, komisija secināja, ka tās ir nekvalitatīvas, tāpēc atteicās likumu pieņemt steidzamības kārtā.

Ritvars Jansons, Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītājs (VL-TB/LNNK)

Jautājums, kāpēc tas nebija ātrāk, šis likumdošanas noregulējums, tas tiešām rada šobrīd problēmas. Deputāti sprieda par to, ka ir pietiekami daudz vēl šobrīd pat neatrisinātu jautājumu Ministru kabineta sagatavotajā likumprojektā. Un tāpēc nepiešķīra šim jautājumam steidzamību.

Līdz ar to pabalstu izmaksāšanas kārtība netiks mainīta pirmajā janvārī, kā sākotnēji bija plānots. Pie tā novedusi priekšlikumu ieilgusī saskaņošana vadībā.

Evika Siliņa, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre

Bija diezgan sarežģīta un ilgstoša saskaņošanas procedūra. Mums bija iebildumi arī no Tieslietu ministrijas, kas lūdza precizēt un izskaidrot vairākus jautājumus, kas nebija saprotami.

Iekšlietu ministrijā prognozē, ka jaunais regulējums stāsies spēkā, visticamāk, nākamā gada vasarā. Tas nozīme, ka vēl kādus septiņus mēnešus bēgļa pabalstu valsts turpinās maksāt arī tiem, kuri Latviju ir pametuši. Un tāda ir liela daļa no bēgļiem, kuri “Muceniekos” bija uzņemti no Grieķijas, Itālijas un Turcijas nometnēm.

Bēgļa pabalsts tiek maksāts vienu gadu. Mēnesī tie ir 139 eiro par pirmo cilvēku ģimenē un 97 eiro par katru nākamo. Izmaiņas likumā paredz pabalsta izmaksāšanu saīsināt, lai tādējādi pirmajā mēnesī pabalstu varētu izmaksāt dubultā apmērā, kas palielinātu iespējas bēgļiem noīrēt dzīvokli.

Tiesībsargs gan ir paudis šaubas, vai ar to būs līdzēts, lai bēgļi tiešām atrastu dzīvokli, spētu integrēties un palikt uz dzīvi mūsu valstī.

Latvija līdz šim uzņēmusi 154 cilvēkus, no kopumā 531 bēgļa, kuriem divu gadu laikā valsts apņēmusies sniegt patvērumu. Taču, kā liecina pieredze, no bēgļu nometnēm pārvietotās personas, saņemot bēgļa statusu, izmanto tiesības brīvi ceļot un Latviju pamet.

Video: LNT Ziņu sižets

Lasi vēl