Neredzīga meitene, kura izaicinājusi visu Latviju: es eksāmenus gribēju kārtot pati!

6 komentāri

Devītajiem un divpadsmitajiem klāt eksāmenu laiks. Nākamnedēļ pirmo valsts pārbaudi latviešu valodā kārtos pamatskolas absolventi, un viņu vidū būs arī 17 gadīgā Līva, kura ir pilnīgi neredzīga. Par spīti tam, viņa metusi izaicinājumu pati sev, savai skolai un visai valstij – Līva nolēmusi kārtot centralizētos eksāmenus! Pirms viņas neviens neredzīgais to vēl nav darījis.

Kad satieku Līvu viņas skolā, sākumā gribas kā palīdzēt – pieturēt pie rokas vai parādīt ceļu, bet viņa pa gaiteņiem pārvietojas tik ātri, ka grūti tikt līdzi. Strazdumuižas internātvidusskola viņai tik tiešām ir kā mājas, jo lielāko daļu nedēļas viņa šeit arī dzīvo.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mamma atbrauc tikai nedēļas nogalēs un brīvdienās, lai vestu Līvu pie pārējās ģimenes – tēta un trim māsām.

Līva ir vecāku pirmais bērns. Pasaulē viņa izlauzās priekšlaikus, un tolaik ārsti, glābjot mazulītes dzīvību kā prazdami, ar spēcīgo skābekļa masku iznīcināja trauslo acs tīkleni. Tajā laikā skābekļa padevi priekšlaikus dzimušajiem vēl nemācēja kontrolēt, un savas dzīves pašā sākumā Līva kļuva pilnīgi akla.

Viņas mammai Baibai tajā brīdī sabruka lolotās ilūzijas par to, kā būs auklēt savu pirmo meitiņu. Pasauli nācās iepazīt no jauna.

Baiba Paleja, Līvas mamma:
Sākums bija grūts. Līdz 5. klasei daudz sēdējām klāt pie mācībām, bija daudz bezcerības stundu. Pārņēma sajūta, ka nekas nesanāks un jāatmet ar roku cerībām par studijām, bet tad vienā brīdī viss atvērās. Laikam debesis apžēlojās par mums, un notika tāds kā klikšķis!

Mamma un meita lasīt brailā mācījās kopā – mamma ar acīm, meita – ar pirkstiem. Bija vajadzīgs laiks, lai Baiba ar vīru saņemtos nākamajiem bērniņiem, un sešus gadus vēlāk pasaulē nāca Lauma, pēc tam arī Lote un visbeidzot dzīvespriecīgā Dana, kura intervijas laikā visus izklaidē ar savu plato smaidu un dzirkstījoši zilajām acīm. Bet Līva pārcēlās uz internātu, šādi aiztaupot sev nepatīkamos un trokšņainos pārbraucienus automašīnā no Babītes uz Juglu un atpakaļ.

Foto:

Acu vietā pirksti un ausis

Meitenei ir absolūtā dzirde, un tā ir viņas galvenais orientieris telpā. Arī mūsu filmēšanas laikā viņa pastiprināti reaģē pat uz vissīkākajiem trokšnīšiem.

Par spīti pilnīgajai tumsai, kurā Līva vada savas dienas, viņa ir lieliski apguvusi visu deviņu klašu vielu. ”Atlaides” šādiem bērniem netiek dotas. Izglītības saturs ir tāds pats kā redzīgajiem, vienīgi tiek piedāvāta iespēja saņemt atbrīvojumu no eksāmeniem, ko ikviens neredzīgais pirms Līvas arī izmantojis.

Līva Paleja, 9. klases skolniece:
Es pati gribēju kārtot eksāmenus. Mamma jautāja, un es atbildēju – kā tad ne? Kārtošu! Teorētiski visi mani klasesbiedri varēja likt eksāmenus, bet viņi paņēma atbrīvojumus, jo domāja, ka nespēs to izdarīt.

Taisnību sakot, tādas bažas sākumā bija arī skolai un, galvenokārt, ministrijai, kurai nav ne speciālistu, ne iespēju sagatavot Līvai eksāmenus. Tikai pateicoties skolas apņēmībai, tas tomēr noticis.

Sarmīte Rozīte, Strazdumuižas internātvidusskolas Mācību daļas vadītāja:
Šajā periodā mūsu metodiķes divas nedēļas sēdējušas ministrijā, lai visus eksāmenus pārvērstu brailā. Sarežģīti ir matemātikā. Tur ir daudz tabulu, diagrammu… Vēsturē jāapraksta attēli, jo nav jēgas uzzīmēt portretu un paprasīt, no kura gadsimta tas ir. Jāapraksta, lai bērns var atbildēt.

Pateicoties Līvas skolotāju neatlaidībai, tos pašus eksāmenus Vaivaros šogad kārtos arī neredzīgais puisēns Georgs. Ja nebūtu Līvas, pašu skolnieces, tad Strazdumuižas internātpamatskola, visticamāk, nebūtu veltījusi laiku un pūles eksāmenu sagatavošanai. Izglītības un zinātnes ministrija par to papildus nav maksājusi, un metodiķes strādājušas, vien entuziasma vadītas.

Profesija, ko nekad nedarīs

Trenējoties uz iepriekšējo gadu darbiem, var tikai tā pa īstam novērtēt, cik sarežģīts ir process, kas citam šķiet pašsaprotams. Katra lapa jāizlasa ar pirkstiem, un, ja teksts pazaudēts, jāatrod atkal īstā vieta, uz ko atsaukties.

Neredzīgajiem ļauts eksāmenu pildīt divreiz ilgāk. Tās būtu pat kādas astoņas stundas, bet ar pagājušā gada darbu Līva tika galā četrās. Pirmais viņai nākamnedēļ priekšā stāv eksāmens latviešu, pēc tam – angļu valodā, matemātikā un vēsturē.

Skumjas meitenes balsī dzirdamas vien tad, kad viņa stāsta par profesiju, kuru nekad nevarēs pildīt.

Līva Paleja, 9. klases skolniece:
Es ļoti interesējos par zinātni, bet es šaubos, kādās zinātnēs neredzīgs cilvēks varētu strādāt. Fizikā un ķīmijā nevarēs. Tur jāveic eksperimenti…

Meitenes galvenā kaislība ir mūzika. Uz Ziemassvētkos vecāku dāvinātā saksofona viņa mūs aizved citā – skaņu – pasaulē, kur acis nemaz nav vajadzīgas.

Video

TOP komentāri

 • @BaibaBicena
  +7 +7 0

  @BaibaBicena

  Daudzkārt esmu vērojusi Līvu "Nāc līdzās!" koncertos. Viņa ir malacis. Paldies arī Kristīnei par šo rakstu! Zinu vēl daudzus citus cilvēkus, kas būtu pelnījuši rakstus vairāk nekā sab. "krējuma" pārstāvji, bet gan jau pienāks laiks arī viņiem.
 • @KristineZilde
  +6 +6 0

  @KristineZilde

  Visvērtīgākais žurnālista darbā ir cilvēki, ko sastopam, un šī tikšanās man pavēra skatu uz pilnīgi nezināmu pasauli. Apbrīnoju Līvu un visu viņas ģimeni par spēku, par mīlestību un nepadošanos daudzajās bezcerības stundās.
 • Olga
  +5 +5 0

  Olga

  Es nemaz nešaubos, ka Līvai viss izdosies un sveiciens viņai no Vīnes! Cepuri nost visiem skolotājiem un cilvēkiem, kuri panāca to, lai Līva un citi bērni kārto eksāmenus! Tas ir liels solis!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl