Neatkarīgi no bažām par likuma brāķi “čekas maisus” plāno atvērt vēl šogad

Pievienot komentāru
Neatkarīgi no bažām par likuma brāķi “čekas maisus” plāno atvērt vēl šogad
Foto: Lauris Nagliņš, LETA

Latvijā jāpublisko visu Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēka, un tam jānotiek vēl šogad. Tādu lēmumu pēc karstiem strīdiem šodien pieņēma Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Čekas aģentu kartītes paredzēts ieskenēt un publiskot Latvijas arhīva mājaslapā. Taču, kā ierasts šajā jautājumā, – nav skaidrs, vai šis steigā tapušais priekšlikums tiešām tiks realizēts.

Šīs Saeimas viens no skaļākajiem solījumiem bija līdz valsts simtgadei publiskot “čekas maisu” saturu. Atgriežoties no vasaras brīvdienām, deputāti pēkšņi atskārta, ka līdz vēlēšanām palicis nepilns mēnesis, taču likuma, kas noteiktu procedūru, kā padarīt VDK kartotēku publisku, joprojām nav.

Talkā nācis deputāts Aleksandra Kiršteins, kurš rosina visas SAB esošās 4650 VDK aģentu kartītes noskanēt un publiskot Latvijas Arhīva mājaslapa: “Tās kartītes mierīgi varam nopubliskot līdz vēlēšanām vai līdz jaunās Saeimas darba sākumam, tā nav problēma, ja viņas ieskenē PDF un nopublicē. Tāds ir mans priekšlikums.”

Iebildumus cēla deputāte Lolita Čigāne, atgādinot par SAB speciālistu teikto, ka kartotēkas saturs ir nepilnīgs un pat maldinošs, jo daļa kartīšu ir Maskavā un daudzi tā sauktie čekas aģenti pat nenojauš, ka maisos ir atrodami viņu uzvārdi. Arī Saeimas Juridiskā biroja pārstāve brīdināja, ka tik lielā steigā radīts likums var sanākt brāķis.

Šoreiz politiķi nolēma Kiršteina vienkāršo risinājumu atbalstīt. Taču atklājās problēma, ka SAB neesot ne skenera, ne darbinieku. Deputāts Artuss Kaimiņš piedāvāja aparātu aizlienēt no Valsts arhīva.

Komisijas vadītāja neslēpj, ja Saeima likumu atbalstīs, ir liela varbūtība, ka Valsts prezidents to neizsludina, jo tajā esot iespējamas kļūmes. Taču nākamajai Saeimai jautājumu atstāt nedrīkstot.

“Tā ir politiskā atbildība. Es neredzu attaisnojumu, kā es pēc tam varēšu cilvēkiem pateikt, kāpēc mēs to nepaspējām. Bet argumenti, ka tas ir juridiski neprecīzi un vēl par to var diskutēt, noteikti būs,” saka Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA).

Rīt komisija turpinās skatīt priekšlikumus, tostarp to, līdz kuram datumam VDK kartotēkas internetā ir publiskojamas. Paredzams, ka tam visam arī vajadzēs visai prāvus izdevumus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.