Neraudi, susuriņ! Silenes dabas parkā pēta šos retos meža dzīvniekus

Komentāri

Vairākus mēnešus netālu no Baltkrievijas robežas esošajā Silenes dabas parkā tiek pētīti Latvijā reti sastopamie meža susuri. Tā ir šobrīd vienīgā vieta valstī, kur dzīvo vieni no mazākajiem Latvijas meža dzīvniekiem, un šis pētījums norisinās steidzamības kārtā.

Lai sagatavotu jau tā aizsargājamās meža susuru sugas aizsardzības plānu, kopš maija pētnieku grupa Daugavpils novadā esošajā dabas parkā dienām un naktīm seko līdzi šo dzīvnieku gaitām. Trīs susuriem ir pievienoti raidītāji.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pētnieki lēš, ka Silenes dabas parkā varētu dzīvot ap 400-500 meža susuru. Vēl Latvijā sastopami lielie jeb dižsusuri un mazie jeb lazdu susuri, taču pēdējos gadu desmitus nav redzēts dārza susuris.

Izrādās, ka meža susurim Latvijas un Baltkrievijas robeža ir tālākais punkts ziemeļos, kur tas mitinās, taču to apdraud aktīva mežsaimniecība. Susuri pārsvarā dzīvo vecos, dobumainos kokos, tomēr šobrīd par mazo meža iemītnieku nezināmā vēl esot vairāk nekā zināmā.

Susuris ir aktīvs tieši naktīs, un to darbošanos pētnieki iemūžina ar speciālu fotoaparātu jeb fotolamatu. Šie fotoattēli tapuši apmēram pirms nedēļas ap pusnakti. Šī iemesla un to neprognozējamības dēļ pētnieki uzskata, ka tie par tūristu pievilināšanas ēsmu visdrīzāk nekļūs. Turklāt, lai palīdzētu pētniekiem, pavasarī Putnu dienās Rīgas zoodārzā tapa 100 būrīši susuriem.

Pētījumu plānots pabeigt līdz šā gada beigām, un tad pētnieki arī sola gala secinājumus. Bet pagaidām susuru pētnieki strādā pie tā, lai atrastu kompromisu starp dabu un aktīvu saimniecisko darbību.

Skaties video:

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl