“Neparasta un reta”; par Rīgas Zooloģiskā dārza gada dzīvnieku kļuvusi mākoņžurka

0 Komentāru

Jau 25. janvārī saskaņā ar Austrumu kalendāru būs beidzies Dzeltenās Cūkas gads un pienācis laiks jaunam gadam! Un šis – 2020. gads – ir pasludināts par Baltās Metāla Žurkas gadu. Pirmo reizi savu gada dzīvnieku ir izvēlējies arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Protams, tā arī ir žurka. Tiesa, neparasta un reta. Tā ir Filipīnu mākoņžurka. Dabā tā sastopama tikai Dienvidaustrumāzijā Filipīnu lielākajā Lusonas salā. Zoodārzā tās tiek vairotas, rūpējoties vismaz par stabilas nebrīves populācijas izveidi. Rīgā pašlaik mīt sešas mākoņžurkas, kurām šogad būs pievērsta īpaša uzmanība.

“Ir gada sūnas, gana ķērpji, gada sēnes – nu kāpēc mums nevarētu būt savs gada dzīvnieks? Tā kā Filipīnu mākoņžurka pēc izskata ir ļoti, ļoti atbilstoša tam, ko mēs saprotam par balto metālisko žurku – baltā pamatkrāsa ar tādu kā baltu apsūbējumu kā vecam metālam,” pauž Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka.

Pagājušā gada nogalē – 10. decembrī – Filipīnu mākoņžurku pārim piedzima mazulis. Viņš ir gana ņiprs un augumā jau drīz līdzināsies vecākiem, tomēr joprojām bieži vien karājās mammai pie krūts. Rīgas zoodārzs izsludinājis konkursu uz labākajiem mākoņžurku saimes vārdiem.

Grauzēju kārta ir visizplatītākā dzīvnieku pasaulē. Latvijā vien dzīvo 21 suga, bet pasaulē – vairāk nekā 2000. Arī dzeloņcūkas un kapibaras, kas sver ap 50 kilogramiem un ir pasaulē lielākie grauzēji. Vislielākā Latvijā sastopama žurka ir bebrs. Bebra kungs, kas dzīvo Rīgas zoodārzā, sver apmēram 21 kilogramu.

Saskaņā ar Austrumu kalendāru jau 25. janvārī cūka nodos stafeti žurkai. Cilvēki gan pret žurkām attiecas ar dalītām jūtām. Bet, kā jau no jebkura dzīvnieka, arī no viņām ir ko pamācīties.

“Žurkas ir totāli izdzīvotāji. Tas izdzīvotājs, kuru nevar iznīdēt. Nekādi! Kas vienmēr atdzimst un domā par nākotni, veidojot krājumus,” saka Ingmārs Līdaka.

0 Komentāru