Ziņas par “diviem Mēnešiem” ir maldi!

56 komentāri
Ziņas par “diviem Mēnešiem” ir maldi!
FOTO: Flickr

Skaties.lv vakar, 26. augustā, publicēja materiālu, kura virsraksts vēsta – Nenokavē! Šonakt debesīs būs vērojami divi Mēneši; nākamā iespēja būs 2287. gadā. Tie, kas ir zinošāki par notikumi zvaigžņotajās debesīs, droši vien jau nojauta, ka kaut kas nav īsti pareizi. Un Skaties.lv šoreiz atzīst – kļūdījāmies!

Tā kā publicēta maldinoša informācija, Skaties.lv ir sagatavojis ”kļūdu labojumu”  – centīsimies paskaidrot, kas tad debesīs notika, un kāpēc ziņas par diviem Mēnešiem kopš 2003. gada atkārtojas ik gadu!

Vērīgākie lasītāji, iespējams, būs pamanījuši, ka ik gadus, tuvojoties 27. augustam  parādās ziņas par it kā gaidāmu unikālu dabas parādību – diviem spožiem objektiem naksnīgajās debesīs. Proti, viens no tiem ir jau mums labi pazīstamais Zemes pavadonis Mēness. Otrs – Zemes kaimiņplanēta Marss, kas it kā pietuvojies mūsu planētai tik tuvu, ka būs teju tikpat labi pamanāms kā Mēness. Tomēr viss tas ir tikai fantāzijas un maldi, un par to jau šī raksta komentāros ir norādījuši erudītākie lasītāji.

Jautāsiet, kāpēc iespējams, ka šādas ziņas parādās no gada uz gadu? Interneta enciklopēdijā Wikipedia šim jautājumam ir pat veltīts atsevišķs šķirklis. Tajā teikts, ka  ziņas par it kā gaidāmo grandiozo parādību sākušās kopš 2002. gada, kad ir nepareizi interpretēts un ievērojami pārspīlēts kāds teikums kādā maldinošā e-pasta vēstule, kas vēsta par Marsa pietuvināšanos Zemei. Taču pati doma, ka varētu ieraudzīt kaut ko tik unikālu, acīmredzot, ir tik ļoti aizraujoša, ka daudzi tai bez pamata notic. Šoreiz tā gadījās arī ar Skaties.lv… Taču šādi maldi norit ik gadu, un, piemēram, arī daži Twitter lietotāji izplatīja attelus ar it ka fiksētu Menesi un Marsu gandrīz identtiskā izmērā.

Tomer daži fakti. Tā kā Zemes un Marsa rotācijas ātrums ap Sauli ir atšķirīgs, attālums starp planētām patstāvīgi atšķirīgs. Zinātnieki aplēsuši, ka teorētiski tuvākais iespējamais attālums starp planētam  varētu būt 54.6 miljoni kilometru. Tomēr tas nekad nav vēsturiski fiksēts. Tuvākais attālums starp Zemi un Marsu, ko cilvēce apzināti piedzīvojusi, ir 56 miljoni kilometru, kas notika 2003.gadā. Savukārt maksimāli tālākā distance planētu starpā ir 401 miljons kilometru.

Varbūt šī ziņa kādu apbēdināja, taču ASV kosmosa izpētes aģentūra NASA atgādina – ja Mars Zemei pietuvotos tik tuvu, ka spīdētu tikpat spoži kā Mēness, prieku būtu maz. Gravitācijas ietekmē pasaules okeānā rastos tādi paisuma un bēguma viļņi, kas radītu globālu katastrofu!

Tāpēc baudīsim debess jumu, mācīsimies to saprast un novērtēsim zvaigžņotās debess skaistumu.

Un nākamgad atcerēsimies – nekāds Mars Mēness spožumā nav iespējams. Vismaz tā apgalvo zinātnieki. Un punkts.

Foto