Ziņas par “diviem Mēnešiem” ir maldi!

52 komentāri
Ziņas par “diviem Mēnešiem” ir maldi!
FOTO: Flickr

Skaties.lv vakar, 26. augustā, publicēja materiālu, kura virsraksts vēsta – Nenokavē! Šonakt debesīs būs vērojami divi Mēneši; nākamā iespēja būs 2287. gadā. Tie, kas ir zinošāki par notikumi zvaigžņotajās debesīs, droši vien jau nojauta, ka kaut kas nav īsti pareizi. Un Skaties.lv šoreiz atzīst – kļūdījāmies!

Tā kā publicēta maldinoša informācija, Skaties.lv ir sagatavojis ”kļūdu labojumu”  – centīsimies paskaidrot, kas tad debesīs notika, un kāpēc ziņas par diviem Mēnešiem kopš 2003. gada atkārtojas ik gadu!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vērīgākie lasītāji, iespējams, būs pamanījuši, ka ik gadus, tuvojoties 27. augustam  parādās ziņas par it kā gaidāmu unikālu dabas parādību – diviem spožiem objektiem naksnīgajās debesīs. Proti, viens no tiem ir jau mums labi pazīstamais Zemes pavadonis Mēness. Otrs – Zemes kaimiņplanēta Marss, kas it kā pietuvojies mūsu planētai tik tuvu, ka būs teju tikpat labi pamanāms kā Mēness. Tomēr viss tas ir tikai fantāzijas un maldi, un par to jau šī raksta komentāros ir norādījuši erudītākie lasītāji.

Jautāsiet, kāpēc iespējams, ka šādas ziņas parādās no gada uz gadu? Interneta enciklopēdijā Wikipedia šim jautājumam ir pat veltīts atsevišķs šķirklis. Tajā teikts, ka  ziņas par it kā gaidāmo grandiozo parādību sākušās kopš 2002. gada, kad ir nepareizi interpretēts un ievērojami pārspīlēts kāds teikums kādā maldinošā e-pasta vēstule, kas vēsta par Marsa pietuvināšanos Zemei. Taču pati doma, ka varētu ieraudzīt kaut ko tik unikālu, acīmredzot, ir tik ļoti aizraujoša, ka daudzi tai bez pamata notic. Šoreiz tā gadījās arī ar Skaties.lv… Taču šādi maldi norit ik gadu, un, piemēram, arī daži Twitter lietotāji izplatīja attelus ar it ka fiksētu Menesi un Marsu gandrīz identtiskā izmērā.

Tomer daži fakti. Tā kā Zemes un Marsa rotācijas ātrums ap Sauli ir atšķirīgs, attālums starp planētām patstāvīgi atšķirīgs. Zinātnieki aplēsuši, ka teorētiski tuvākais iespējamais attālums starp planētam  varētu būt 54.6 miljoni kilometru. Tomēr tas nekad nav vēsturiski fiksēts. Tuvākais attālums starp Zemi un Marsu, ko cilvēce apzināti piedzīvojusi, ir 56 miljoni kilometru, kas notika 2003.gadā. Savukārt maksimāli tālākā distance planētu starpā ir 401 miljons kilometru.

Varbūt šī ziņa kādu apbēdināja, taču ASV kosmosa izpētes aģentūra NASA atgādina – ja Mars Zemei pietuvotos tik tuvu, ka spīdētu tikpat spoži kā Mēness, prieku būtu maz. Gravitācijas ietekmē pasaules okeānā rastos tādi paisuma un bēguma viļņi, kas radītu globālu katastrofu!

Tāpēc baudīsim debess jumu, mācīsimies to saprast un novērtēsim zvaigžņotās debess skaistumu.

Un nākamgad atcerēsimies – nekāds Mars Mēness spožumā nav iespējams. Vismaz tā apgalvo zinātnieki. Un punkts.

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl