”Nemazgāšu zeķes un plūkšu uzvaras laurus!” Kādi ir latviešu īpašie rituāli pirms sacensībām? PIEDĀVĀ BETEODATI.LV

1 komentārs

Ne vienu reizi vien no sportistiem dzirdēts, ka pirms nopietnām sacensībām tiek izmantoti dažnedažādi rituāli, piemēram, pludmales volejbolists Jānis Šmēdiņš pusotru stundu pirms spēles labprāt viens pats kafejnīcā iedzer kafiju. Savukārt viņa pārinieks Aleksandrs Samoilovs uzskata, ka, ja ir šorti, ar kuriem spēle ”neiet”, tad jāvelk citi. Vai arī, ja kas aizmirsts viesnīcā, tad neatgriezties atpakaļ.

Kas vēl interesanti, “Arēnā Rīga” pēc bijušā Rīgas “Dinamo” kapteiņa Sanda Ozoliņa vēlēšanās savulaik ledus meistars pretinieku vārtos iesaldējis 21 santīmu, un tas palīdzējis uzveikt vareno Sanktpēterburgas ”SKA”. Sportistu rituālu ir patiešām daudz. Bet – kādi ir tie īpašie rituāli, kas, pēc latviešu domām, nes sportistiem veiksmi vai nelaimi?

Saskaņā ar informatīvi izklaidējošā portāla beteodati.lv* un pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultātiem Latvijas iedzīvotāji atzinuši, ka tieši īpaša sporta apavu/ apģērba uzvilkšanas secības ievērošana ir tā īstā atslēga un rituāls, kas būtu jāievēro pirms nopietnām sacensībām. Otrajā vietā ierindojās variants ”neskūties pirms atbildīga starta (spēles)”, bet godpilnajā trešajā vietā respondenti ievietojuši atturēšanos no mīlas priekiem.

Kopā sanākot trim nopietni nenopietniem latviešiem – radio SWH rīta personībai, improvizācijas teātra ”Spiediens” aktrisei Sandai Dejus, improvizācijas teātra ”Spiediens” aktierim Jurim Kozlovskim un režisoram, ”Spēlmaņu nakts” speciālbalvas ieguvējam Jurijam Djakonovam, skaidrs ir viens – viņi domā pavisam citādāk! Kā? Skaties augstāk pievienotajā video!

Patiesībā, ja tā padomā, – sportistu dzīve nemaz nav tik viegla, kā brīžiem varētu šķist. Papildus treniņiem un sacensībām jāievēro lielāki vai mazāki rituāli, lai veiksme nepagrieztu muguru. Par atbilžu variantu ”atturēšanās no mīlas priekiem” visvairāk balsojušas sievietes. Vīriešu auditorija tomēr vairāk uzskata, ka šim īpašajam rituālam jābūt: ”neskūties pirms atbildīga starta (spēles)”!

Salīdzinot respondentu atbildes konkrētās vecuma grupās, tad par atbilžu variantu, kas izpelnījās pirmo vietu, visvairāk balsoja tieši cilvēki vecumā no 45 līdz 54 gadiem. Jauniešu vidū – vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem – izvēlējās atbilžu variantu ”neskūties pirms atbildīga starta (spēles)”.

Kā ceturtās vietas ieguvējs respondentu lokā tika ievirzīts variants ”īpašas dejas nodejošana pirms starta”. Par šo variantu nobalsoja 9,4% kopējā respondentu skaita. Visvairāk šo variantu ir izvēlējušies aptaujas dalībnieki vecuma grupā no 55 līdz 63 gadiem, kuri dzīvo Rīgā un ir precējušies vai dzīvo kopā ar otro pusīti!

Iedzīvotāju web aptauja tika veikta iepriekšējā gada novembrī, aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

*BeteoDATI – sabiedrības viedoklis par nenopietni izklaidējošiem jautājumiem nopietnā interpretācijā sadarbībā ar SKDS.

1 komentārs