Nelegālais cigarešu tirgus valsts budžetam ik gadu rada zaudējumus 60 miljonu eiro apmērā

13 komentāri
Nelegālais cigarešu tirgus valsts budžetam ik gadu rada zaudējumus 60 miljonu eiro apmērā
Foto: Valsts policija

Teju ik nedēļu tiek atklāta kāda cigarešu kontrabandas krava. Turklāt bieži policija nāk uz pēdām arī nelegālām cigarešu ražotnēm.

Baltkrievijā, Ukrainā un Krievijā cigarešu pašizmaksa ir krietni zemāka nekā Latvijā, tāpēc daudziem rodas interese nelegāli ievest cigaretes no šīm valstīm un realizēt Latvijā. Pie mums nedarbojas neviena licencēta tabakas vai cigarešu ražošanas fabrika, taču arvien biežāk tiek atklātas nelegālās cigarešu ražotnes.

“Nelegālās ražotnes un nelegālās cigaretes, protams, ietekmē uzņēmējdarbību, valsts budžetu un arī patērētājus, jo nezinām, kas tiek ražots, kāda ir kvalitāte un drošības standarti,” uzsver Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas vadītāja Marita Jansone.

Pērn Latvijā tika atklātas sešas nelegālās cigarešu ražotnes. Piemēram, gada nogalē Jelgavā atklātajā ražotnē atrastas vairāk nekā miljons cigaretes un teju divas tonnas tabaku, pirms tam Lielvārdē atklātā nelegālajā ražotnē policija izņēma 13 miljonus cigarešu un 9 tonnas tabaku.

Policijā skaidro, ka šādas nelegālās cigarešu ražotnes izveide izmaksā pat miljons eiro, taču rūpals ir tik ienesīgs, ka atpelna ieguldījumus mēneša laikā. Turklāt likumdošana neparedz sodu par cigarešu ražošanu – kriminālatbildība draud par nelegālu akcizēto preču transportēšanu, glabāšanu un realizēšanu. Arī iekārtas varot brīvi iegādāties un pārvietot Eiropas Savienības telpā.

Nelegālajās ražotnēs gatavotā produkcija galvenokārt tiekot realizēta citās valstīs. Ja ražotne tiek atklāta, policijai neesot pamata iekārtas atsavināt, ja iespējams pierādīt to oficiālu iegādi. “Jā, ir bijuši gadījumi, kad jāatgriež atpakaļ, jo – ja nav pierādīts, tad iekārtas pašas par sevi nav noziedzīgs rīks,” komentē Valsts policijas pārstāvis Raitis Kalnačs.

Gan policija, gan nozares asociācija ir vienisprātis, ka, sakārtojot likumdošanu, mazināsies arī interese par nelegālo cigarešu ražošanu.

“Šī ir likumdošana, kāpēc šādas lietas notiek un kāds tam ir iemesls. Piemēram, Krimināllikumā ir atbildība par tabakas izstrādājumu nelegālu pārvietošanu, glabāšanu, realizēšanu, bet nav norma, kas noteiktu kriminālatbildību par ražošanu, šis ir robs, kas būtu jāvērtē, un sodiem jābūt bargiem un efektīviem, lai nerastos vēlme izmantot iespējas,” turpina Jansone.

Pēc asociācijas aplēsēm, nelegālais cigarešu tirgus valsts budžetam ik gadu rada zaudējumus 60 miljonu eiro apmērā. Tiesa gan, nelegālā tirgus apmērs pērn nedaudz sarucis, tomēr joprojām teju katra piektā valstī izsmēķētā cigarete ir bijusi kontrabandas ceļā ievesta.
13 komentāri