ZZS un “Saskaņas” deputāti Jūrmalā dod galīgo atļauju eksbaņķiera Kargina ģimenei celt viesu namu pašā jūras krastā

21 komentārs
ZZS un “Saskaņas” deputāti Jūrmalā dod galīgo atļauju eksbaņķiera Kargina ģimenei celt viesu namu pašā jūras krastā
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Uzturēšanās atļauju programma savulaik visvairāk skāra Jūrmalu. Tur apmaiņā pret Šengenas vīzu tika pirkti dzīvokļi par augstu cenu. Un Jūrmalā kā sēnes pēc lietus radās daudzdzīvokļu mājas.

Lai varētu apbūvēt neskartās kāpas, dārgo apartamentu mājas nereti uzceltas, slēpjoties aiz viesu namiem. Augusta beigās Jūrmalas dome lēma par labu kārtējai šādai it kā tūristu mītnei, ko būvēs eksbaņķiera Valērija Kargina ģimenei piederošā kompānija ”Adlera”.

Kā tiks kontrolēts, ka tā būs kūrorta būve ar solītajām darba vietām, vicemērs attīstības jautājumos Ņikita Ņikiforovs paskaidrot nevar. Toties Jaundubultos top iespaidīga privātmāja, kas pēc vietējo stāstītā, domāta Ņikiforovam. Vicemērs apgalvo, ka īpašums ir uz viņa šķirtās sievas vārda un viņš par to neko nezinot.

Ņikiforovs augstāko izglītību jurisprudencē un politoloģijā ieguvis Rīgā un Maskavā. No “Saskaņas” Saeimā ievēlēts trīs reizes. Pirms diviem gadiem parlamentu atstāja, lai kandidētu Jūrmalas domes vēlēšanās. ZZS ar “Saskaņu” izveidoja koalīciju un Ņikiforovam radīja speciālu otrā vicemēra amatu. Uz Ņikiforova sievas Jeļena Rjazanskas vārda šovasar Jaundubultos top vērienīgs divstāvu nams.

Īpašumu Jeļena Rjazanska iegādājās pagājušā gada oktobrī par 60 000 eiro. Tā kā tas nav ieķīlāts bankā, tas rada jautājumus, par kādu naudu top šī jaunbūve.

Ņikita Ņikiforovs

Ņikita Ņikiforovs
Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks (“Saskaņa”)

(NP: Tas pirmais jautājums, ir par Baltezera Ielu 1 a. Par kādiem līdzekļiem top šī māja?) Man nav nekādas saistības ar Baltezera ielu 1 a. (NP: Kāpēc ne? Tas ir uz Jūsu sievas vārda.) Jā, uz bijušās sievas vārda. (NP: Kā Jūs varat pierādīt, ka bijušās sievas?) Jūs gribat, lai es parādītu laulības apliecību par laulības šķiršanu? Es nekomentēšu privāto dzīvi. (NP: Jūs esat vicemērs, publiska persona, jaunbūve top bez hipotēkas. Jautājums par kādiem līdzekļiem?) Es jums nekomentēšu privātās dzīves jautājumus. Tie nav mani līdzekļi un mans jautājums. (NP: Tā nav jūsu māja, kas top? Jūs tur nedzīvosiet?) Nē!

Jeļena Rjazanska ir uzņēmēja Borisa Rjazanska meita. Rjazanskis padomju gados dienēja Afganistānā it kā GRU pārvaldes uzdevumā. Pēc atgriešanās nodarbojas ar privātbiznesu . Dzīvoja Jūrmalā smalkā mājā līdz KNAB viņu pieķēra sakaros ar Jūrmalas prokurori Irinu Bogdanovu, kurai viņš tiesībsargu ieskatā deva kukuli par kādas lietas izbeigšanu.

2014. Saeimas vēlēšanu gadā Ņikiforovs savā amatpersonas deklarācijā Rjazansku vairs nenorādīja kā savu dzīvesbiedri. Tas sakrīt ar laiku, kad Rjazanskas tēvu tiesāja un prasīja piemērot reālu cietumsodu, ko daļēji viņš arī izcieta. Šī informācija varēja Rjazanska znotam Ņikiforovam radīt negatīvu fonu pirms izšķirošajām politiskajām cīņām. Gala spriedums Rjazanskim joprojām nav nolasīts.

Rjazanskis nodarbojās arī ar īpašumu attīstīšanu un pārvaldīšanu. Nonāca konfliktos un tagad paši ir tie, no kuriem piedzen parādus par diviem dzīvokļiem.

Juris Valdovskis
Biedrības ”Meža nams 27 ” pārstāvis

Rjazanskas kundzes gadījumā tie ir 1300 eiro, ”Konkordijas ” gadījumā nedaudz virs 2000 eiro. Attiecībā uz šo parādnieku varu pateikt, ka pēc prasības celšanas tiesā, prasības summa ir vēl pieaugusi. (NP: Vai tas nozīmē, ka konkrētajos dzīvokļos šie te strīdnieki turpina uzturēties?) Turpina uzturēties, dzīvot un saņemt komunālos pakalpojumus, biedrība, protams, cer, ka tiesas ceļā šis jautājums tiks atrisināts.

Pēc Rjazanskas kaimiņu stāstītā vienā dzīvoklī kopā ar Rjazansku Meža prospektā mitinās arī Jūrmalas vicemērs. Kaimiņi  stāsta, ka pāri ikdienā redz kopā.

“Es par viņu šķiršanos neko nezinu. Es tikai zinu, ka visa ģimene Ņikita Ņikoforovs, Jeļena Rjazanska un viņu bērni dzīvo šajā mājā. Es šeit dzīvoju devīto gadu un viņi te vienmēr ir dzīvojuši! Cik es viņus redzu, viņi ir kopā un izskatās laba un draudzīga ģimene,” saka kaimiņiene Jeļena.

“Viņi dzīvo kopā! Tas nevienam nav nekāds noslēpums! Viņi ir kopā kā vīrs un sieva. Bet es nevēlos to apspriest. Tā ir viņu privāta lieta,” norāda kaimiņš Igors.

Rjazanska ziedojusi vīra pārstāvētajam politiskajam spēkam “Saskaņa” 250 eiro. Sociālajos tīklos dalās ar Ņikiforova politiskajiem uzsaukumiem un kopīgām bildēm. Pie ģimenes statusa norādīts: precējusies. Publiskās datubāzēs kā spēkā esošs joprojām parādās Rjazanskas un Ņikiforova laulības līgums.

Jeļena Rjazanska

(NP: Uz jūsu vārda tiek celts nams Baltezera ielā Jūrmalā. Tā kā hipotēkas nav, vēlējāmies uzzināt, kas  ir finansējuma avots?) Ziniet, es ne uz kādiem jautājumiem negribētu atbildēt. Atvainojiet. Uz redzēšanos!

Ņikita Ņikiforovs

Ņikita Ņikiforovs
Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks (“Saskaņa”)

(NP: Ir cilvēki, kuri stāsta, ka jūsu laulības šķiršana ir fiktīva.) Tā ir cilvēku būtība kaut ko stāstīt. Patiesība un fakti ir cits jautājums. (NP: Jūs esat publiska persona, saņemat ienākumus no nodokļu maksātāju naudas, tāpēc arī šie jautājumi.) Es to nenoliedzu. Uzdodiet man jautājumus par Jūrmalu, par Jūrmalas attīstību, par mūsu plāniem, par to, kas ir padarīts. Lūdzu, es varu atbildēt. (NP: Jūs varēsiet atskaitīties VID par mājas līdzekļu izcelsmi?) Vēlreiz. Es varu atskaitīties par saviem līdzekļiem. Ko es arī daru, sniedzot gan deklarāciju, gan valsts amatpersonas deklarāciju.

Ņikiforovs nav deklarējis nevienu īpašumu. Pārdota arī automašīna “Lexus”, “Harley Davidson” motocikls un ūdens motocikls, ko vēl pirms pāris gadiem viņš norādīja savā īpašumā. Toties jaunajam vicemēram šajā pavasarī Jūrmalas dome piešķīrusi šī gada “Volkswagen Passat”, ar īpašu aprīkojumu, kura cena tirgū ir līdz pat 45 000 eiro.

Gatis Truksnis

Gatis Truksnis
Jūrmalas domes priekšsēdētājs

(NP: Cik lietderīgi no pašvaldību līdzekļu viedokļa piešķirt vicemēram dienesta auto?) Neesmu domājis par konkrēto jautājumu.

Ņikita Ņikiforovs

Ņikita Ņikiforovs
Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks (“Saskaņa”)

(NP: Kopš kura laika jums tā ir piešķirta?) Šogad… Nevaru atcerēties. Jā, šogad. (NP: Uz kāda pamata jums to piešķīra?) Es te strādāju. Jūs zināt, ja, Jūrmala ir 26 km gara. Man ir jāpārvietojas. Tas ir diezgan loģiski, vai ne.

Augusta beigās Jūrmalas domei bija jāskata jautājums, vai ļaut uz eksbaņķiera Valērija Kargina ģimenei piederoša zemes gabala Bulduros celt pansiju vai viesu namu. Lēmumu apbūvēt kāpas līdzās villai “Adlera” faktiski izlēma jau iepriekšējā dome. Kāpu apbūve nesīšot jaunas darba vietas, no kā labums būs visiem jūrmalniekiem. Līdzšinējie piemēri gan rāda, ka viesu nami izmantoti kā aizsegs zaļo zonu samazināšanai, lai uzceltos dzīvokļus vēlāk iztirgotu kā domājamās daļas. No 23o trim pēdējos gados uzbūvētajiem šādiem objektiem Jūrmalā tikai trīs darbojas kā reālas viesnīcas.

Uldis Kronblūms

Uldis Kronblūms
Jūrmalas domes deputāts (”Tev, Jūrmalai!”)

(NP: Vai jūs esat izvērtējuši? Vai jums ir kaut kāds plāns?) Tūrisma komitejai nav nekāds plāns. Tāpēc es vēršos pie jums.

Ņikita Ņikiforovs

Ņikita Ņikiforovs
Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks (“Saskaņa”)

Es stipri apšaubu, ka man ir jābūt plānam par katru viesu namu, viesnīcu būvniecību Jūrmalā. Es ļoti ceru, ka plāns ir tiem, kas tur būvē, jo viņi attīsta savu uzņēmējdarbību. Un  tas  būs pienesums – darba vietas, nodokļi un ceru, ka būs arī viesi.

Arī Ņikiforova tēvs, tāpat kā Rjazanskis, savulaik bijis Kargina pārvaldītās ”Parex bankas” mazākuma akcionārs. Privātajiem īpašniekiem piederošās “Parex bankas” glābšana Latvijas iedzīvotājiem izmaksāja vienu miljardu un 700 miljonus. 650 miljoni palika neatgūti. Īpašniekus par bankas novešanu līdz kraham netiesāja. Prokuratūra izbeidza arī lietu pret valsts amatpersonām, kuras banku par nodokļu maksātāju naudu glāba.