ZZS pretlikumīgās finansēšanas lietā figurē arī Krūmiņa saruna ar eksprezidentu Bērziņu

4 komentāri
ZZS pretlikumīgās finansēšanas lietā figurē arī Krūmiņa saruna ar eksprezidentu Bērziņu
GINTS IVUŠKĀNS, F64 / DĀVIS ŪLANDS, F64

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņam pietuvinātais finanšu konsultants Jorens Raitums pagājušā gada nogalē piekrituši samaksāt turpat 100 000 eiro sodu. Viņi caur trešajām personām pirms vēlēšanām vāca naudu ZSS un partijai “No Sirds Latvijai”. Uz gadu abiem ir spēkā sodāmība, un tās laikā nedrīkst pastrādāt jaunus noziegumus.

Krietni sliktāk beidzies tiesībsargu darbs attiecībā uz politiķiem. Prokuratūra vairākkārt mainīja savas domas par Jūrmalas mēru Gati Truksni par viņa iespējamu līdzdalību noziegumā. Visbeidzot – daļā pret viņu lietu šonedēļ tomēr izbeidza.

Nekādas smagas sekas nav iestājušās arī abu partiju vadītājiem. KNAB sniedza informāciju, ka ZZS ir atmaksājis visus nelikumīgos ziedojumus, bet Ingunas Sudrabas partija nemaksā un tiesājas. Bet, ņemot vērā, ka Krūmiņš ir atzinies, visdrīzāk partiju likvidēs, vēl pirms stāsies galīgais tiesas spriedums.

Tikko dibinātajam spēkam “No sirds Latvija” kampaņai pirms 12. Saeimas vēlēšanām nauda bija vajadzīga daudz un uzreiz. Bija jāmaksā alga biroja darbiniekiem, Sudrabas šoferim, jāorganizē bijušās kontrolieres intervijas lepnos biznesa žurnālos un alga pašai Sudrabai.

Sudrabas lielākais atbalstītājs bija Jūlijs Krūmiņš. Viņš likuma ierobežojumu dēļ nevarēja ziedot, cik grib, tāpēc radās plāns, Krūmiņa naudu partijas kontā skaitīt caur trešajām personām. Tās nereti bija finansiāli atkarīgas no uzņēmēja un viņa meitas biznesmenes Maijas Čerņavskas. Shēmu palīdzēja īstenot Krūmiņam tuvais finanšu konsultants Jorens Raitums.

KNAB pierādīja, ka Sudrabas partijas kasē šādā veidā ienāca turpat 57 000 (56 894 eiro). Lielāko ziedojuma summu 19 000 iemaksāja pārvietojamo tualešu uzņēmējs Anrī Kursītis. Viņa un vēl piecu personu nelikumīgos ziedojumus birojs partijai licis atmaksāt valsts budžetā. To partija nedara, jo tai nav naudas. Visa pagājušā gada laikā Sudrabas partija ziedojumos saņēmusi vien 30 eiro.

“No sirds Latvijai” tiesājas ar KNAB un pirmais spriedums bija politiskajam spēkam nelabvēlīgs. Krūmiņš vainu atzinis, un Sudrabai izredzes tiesvedībā vinnēt nav. Krūmiņš šķendējas, ka sodāmības dēļ viņš netiek medībās, taču nenožēlo nodarīto.

Jūlijs Krūmiņš

Jūlijs Krūmiņš
Uzņēmējs

“Man ir principi. Ja es kādu mīlu, tad es mīlu, ja es nemīlu, tad es saku: tu esi maita. Ja man šodien būtu jāatkārto piecus gadus senie notikumi, es tieši tāpat rīkotos, kā es rīkojos. Man ir sodāmība, jā. Un es gadu netieku pie ieročiem. Man te nāk bandīti, man nav ar ko atšaudīties. Es viņiem spļauju virsū no balkona tagad.”

Sudrabas partija nebija vienīgā, kuru Krūmiņš atbalstīja. Tāda bija arī Zaļo un zemnieku savienība. Lai gan Krūmiņš vairākkārt uzsvēris, ka tā ir Aivara Lemberga partija, kuru viņš nemīl, ZZS rindās bija kāds, kurš uzņēmējam ir noderīgs, un tas ir Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.

Dzintaros uz meitas vārda Krūmiņš cēla viesnīcu, un jaunbūvei bija nepieciešami daudzi pašvaldības saskaņojumi. Krūmiņš nolēma nodrošināt Trukšņa pārvēlēšanu. Viņš pierunāja jūrmalnieci, uzņēmēju Tatjanu Okladņikovu, kura bija viņam parādā, lai daļu parāda – 25 000 – ieskaita ZZS kontā. Tāpat ar Krūmiņa doto naudu ZZS kontu papildināja uzņēmēji Juris Miķelis un politiķis Valdis Kalnozols.

KNAB uzskatīja, ka Truksnis zināja par nelikumīgajiem ziedojumiem. Aizdomas pastiprināja tas, ka Jūrmalas mērs Truksnis ar Krūmiņa gādību bija iemitinājies vienā no viesnīcas numuriņiem.

Gatis Truksnis

Gatis Truksnis
Jūrmalas mērs

To, ka es neko pretlikumīgu neesmu darījis, to es ļoti labi zinu, tā kā esmu pilnīgi mierīgs. (NP: Viesiet skaidrību, kas bija ar to jūsu dzīvošanu Krūmiņa meitas apartamentos.) Kas man tur jāvieš? (NP: Kādā sakarā jūs tur dzīvojāt bez atlīdzības?) Kā bez atlīdzības? Es maksāju. Visi rēķini ir nomaksāti. Bet arī šeit atkal, es liecības nesniedzu.”

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš vākt naudu uzrunājis arī eksprezidentu Andri Bērziņu. Bērziņš nekad nav bijis ZZS, taču šo politisko spēku vienmēr atbalstījis un kandidējis no ZZS gan pirms, gan pēc augstā amata ieņemšanas. Eksprezidents apgalvo, ka ne uz KNAB, ne prokuratūru šīs lietas sakarā nav saukts un ka tiesībsargu rīcībā esošā Bērziņa un Krūmiņa saruna nav jāsaprot burtiski.

Andris Bērziņš

Andris Bērziņš
Bijušais Valsts prezidents

“Es tur praktiski nebiju iesaistīts, tā visa bija muldēšana. Es nezinu, ko viņš (Jūlijs Krūmiņš) ir stāstījis. Tie vienmēr ir vareni un plaši. Es to nevaru komentēt. (NP: Jums bija kāda noruna, ka jūs kādu finansējumu ZZS piesaistāt?) Nē, mums drīzāk bija konflikts bankas laikā.”

Prokuratūrā ir atšķirīgi viedokļi, vai par nelikumīgā finansējuma pieņemšanu būtu sodāmas arī kādas personas no ZZS. Politiskā apvienība pērn nomaksājusi visu pretlikumīgi pieņemto naudu.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
Bijušais ZZS priekšsēdētājs

“Visu summu, ko KNAB uzskatīja par nelikumīgi saņemtu, Zaļo zemnieku savienība ir atskaitījusi. Bet par katru konkrēto lietu tiešām nevaru pateikt.”

Lietu daļā pret Truksni prokuratūra šonedēļ izbeidza. Prokurore Ilga Paegle arī iepriekš uzskatīja, ka Truksnis nav bijis atbildīgs partijā par grāmatvedību un nav pierādījumi, ka Krūmiņš būtu ar viņu skaņojis savas darbības. Lai arī neviens nešaubās, ka Truksnis dzīvojis Krūmiņa apartamentos, nav gūts apstiprinājums aizdomām, ka tā bijusi pateicība par darbošanos uzņēmēja labā.

“Nekā personīga” intervijā Krūmiņš iepriekš stāstīja, ka Truksnis ar viņam pietuvināto politiķi Romānu Mežecki iepriekš nācis pie viņa, lai runātu par naudas vākšanu Ivetas Grigules kampaņai uz Eiroparlamentu. Mežecki, kurš pēdējās Saeimas vēlēšanās neveiksmīgi kandidēja no “Saskaņas”, Truksnis pirms Ziemassvētkiem pieņēmis par savu padomnieku valstiskos jautājumos ar turpat 2000 eiro lielu algu.

Gatis Truksnis

Gatis Truksnis
Jūrmalas mērs

“(NP: Jūlijs Krūmiņš atceras vienu sarunu, kur jūs esat bijuši kopā ar Mežecki, lai spriestu par finansējuma piešķiršanu īpaši Grigules Eiroparlamenta kampaņai. Jūs bijāt klāt šai sarunā?) Neatceros šādu sarunu, prasiet Jūlijam Krūmiņam, prasiet Mežeckim. Tiešām neatceros. (NP: Vai Jūlijs Krūmiņš to izdomāja, vai jūs to tagad izdomājat?) Es tiešām neatceros. (NP: Kāpēc jums vajag Mežecka padomus?) Mežeckis, vai ne Mežeckis, viņš jau varbūt nav vienīgais, kurš palīdz. (NP: Bet konkrēti, kāpēc Mežeckis?) Tāpēc, ka es uzskatu, ka viņam ir pietiekama kvalifikācija, lai sniegtu man padomus.”

Šīs lietas laikā KNAB pie Trukšņa atrada šļirces ar kokaīna paliekām. Lai gan Truksnis sākumā liedzās, ka policija par to viņu administratīvi sodīja, pēc tam viņš sodu samaksāja. Atklājās, ka Jūrmalas mērs tolaik arī iegādājies savam ienākumu līmenim neatbilstošu pasakaini dārgu paklāju. Viņš par to samaksāja 15 000 un aizmirsa norādīt deklarācijā. Un par to VID sodīja atkal jau ar 100 eiro sodu.

Pirms Jaunā gada Jūrmalas mērs ir nolēmis dāvanu pasniegt arī jūrmalniekiem un katrā pastkastītē nonākusi Gata Trukšņa apsveikuma kartīte ar labo darbu uzskaitījumu. Pēc mūsu aprēķiniem tas izmaksājis turpat 3000. Tas ir tikpat, cik mēra alga.

Gatis Truksnis

Gatis Truksnis
Jūrmalas mērs

“Tā nav kampaņa. Tas ir apsveikums. To es sedzu no saviem personīgajiem līdzekļiem. Jūs varat uzzināt, cik maksā tipogrāfija, cik pasta izdevumi. Tas tā kā nav smuki – jūs aizsūtāt kādam dāvanu, un pēc tam sakāt, cik jūs par to samaksājāt. (NP: Ir skaidrs, ka jūs startēsiet nākamajās pašvaldību vēlēšanās?) Nezinu. (NP: Jums ir skaidrs?) Šādas dāvanas jau tāpat nedod. (NP: Jūs draugiem dāvanas dodat tikai savtīgu mērķu vārdā? Viena lieta ir draugi, otra lieta – jūrmalnieki, jūs savus personīgos līdzekļus esot tērējis?) Jūrmalnieki man ir draugi. Un es tā arī uzrunāju: Dārgie draugi!”

Apsveikuma teksts:

”Dārgie draugi! Gadu mija ir laiks, kad gribas būt kopā ar tuvākajiem cilvēkiem.

Pirms 9 gadiem, pateicoties Jūsu atbalstam, es kļuvu pa mūsu pilsētas vadītāju. Šo gadu laikā ir sasniegts daudz. (..)

Esmu iecerējis jaunas lietas un man ir skaidrs, kas jādara, lai mūsu pilsētas cilvēku dzīve kļūtu vēl labāka.

Un apzinos, ka, lai nākošajos gados to paveiktu, man būs nepieciešams arī Jūsu atbalsts.

Jūsu Gatis Truksnis”

Truksnis vēl apsūdzēts arī krimināllietā par fiktīva komandējuma noformēšanu. Uz “Nekā personīga” jautājumiem Truksnis liedzās, ka viņš būtu kopā ar savu biroja vadītāju viltojis dokumentus. Un tas nozīmē, ka visdrīzāk lieta nonāks tiesā un tā izšķirs, vai taisnība ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, vai Jūrmalas mēram.