ZZS līderi slepenā sanāksmē vienojušies par Vējoņa kandidatūru prezidenta amatam

1 komentārs
ZZS līderi slepenā sanāksmē vienojušies par Vējoņa kandidatūru prezidenta amatam
Foto: LETA

Ventspils mēram Aivaram Lembergam strauji mainot domas, šonedēļ pēc vienas politiķu apspriedes strauji pieauga aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa izredzes kļūt par Valsts prezidentu.

Tomēr pati ideja par to, ka Vējonis varētu vadīt ne tikai kādu ministriju, bet arī valsti, nav jauna. ZZS iekšienē viņa kandidatūru apsprieda kā alternatīvu Valdim Zatleram jau 2010. gadā. Tomēr toreiz Ventspils mērs Aivars Lembergs savu izvēli izdarīja par labu Andrim Bērziņam. Kopš tā laika Lemberga un Vējoņa attiecības ir saspīlētas.

Tomēr pēc slepenas sanāksmes šotrešdien Zemkopības ministrijā Lembergs domas mainījis. Uz to bija sanākuši Zaļo un zemnieku savienības partiju bosi. Aivars Lembergs, Augusts Brigmanis, Uldis Sesks un Ingmārs Līdaka no Zaļās partijas. Parunāja, strīdējās un beigās nolēma, ka nevienam tādu īpašu iebildumu pret Raimondu Vējoni prezidenta amatā neesot.

Viens pēc otra pie Aivara Lemberga, kurš ieradies ātrāk, steidzās pieredzējuši politiķi. Zaļais Ingmārs Līdaka ar Liepājas partijas bosu Uldi Sesku, Latvijai un Ventspilij Saeimas deputāts Jānis Vucāns, ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis un visbeidzot namatēvs zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Apspriede svarīga, jo jālemj, ļaut vai neļaut aizsardzības ministram Raimondam Vējonim kandidēt par Valsts prezidentu. Lai izvairītos no asumiem, Zaļās partijas biedri bija aizlieguši ierasties līdzpriekšsēdētājam Viesturam Sileniekam.

Lembergs uzstājis, ka labākais kandidāts ir Uldis Sesks. Prot valodas, iznesīgs, trešo lielāko pilsētu prasmīgi pārvalda jau tikpat ilgi, cik Lembergs Ventspili. Asi iebildis Līdaka. Sesks neesot nopietna kandidatūra. Vējonis turpretī ir ministrs ar vislielāko pieredzi valdībā, NATO respektēts politiķis. Kādu brīdi pastrīdējies, galu galā Lembergs esot piekāpies. Līdaka neslēpa uzvaras prieku.

Foto: LETA

Foto: LETA

Zaļas partijas politiskās padomes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka
Būs Zaļās partijas valdes sēde, un Vējonis tur tiks izvirzīts kā kandidatūra no Zaļās partijas puses. Nu, tas faktiski ir arī signāls, ka būtisku iebildumu pret šo kandidatūru nav.

”Bet, ja tā tīri cilvēcīgi, kāpēc gan nē. Es domāju, ka Vējoņa kungs ir apveltīts ar daudzām ļoti labām kvalitātēm, un viņš arī varētu pildīt prezidenta pienākumus. Kāpēc nē?” Vējoņa kandidatūru vērtē Saeimas deputāts Jānis Klaužs (ZZS).

Arī Vienotības vadītāja Solvita Āboltiņa pieļauj, ka Vējoņa dēļ varētu atkāpties no pašu kandidāta Arta Pabrika. Tad zaļajiem zemniekiem nebūtu iemesla prasīt sev premjerministra amatu. Ja amatu iegūtu Vienotība, tāds iemesls rastos.

Foto: LETA

Foto: LETA

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa
Mēs esam apsprieduši. Mēs arī esam pat mēģinājuši frakcijā par to runāt, bet katrā ziņā tas gala lēmums nav pieņemts frakcijā. Bet Vienotībā bija pozitīva attieksme pret iespēju par šo jautājumu lemt.

Nacionālās apvienības politiķi stingri turas pie Egīla Levita ne tik daudz mugurkaula dēļ, cik tādēļ, ka pagaidām Vējoņa kandidatūrai netic. Lemberga atbalsts Vējonim varot arī mainīties.

Nekā personīga: Vai jūs Nacionālajā apvienībā esat sprieduši par citiem kandidātiem, izņemot Egilu Levitu? Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš: Nē, Nacionālajā apvienībā mēs neesam sprieduši ne par vienu citu kā tikai Egilu Levitu.

Reizē ar prezidenta meklējumiem Saeimas kuluāros parādījusies amnestijas ideja, septiņus gadus vecs projekts, ar ko pie tā laika prezidenta Valda Zatlera nāca Latvijas Advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs. Likumprojekta sarakstīšanā, iespējams, esot piedalījies arī bijušais ģenerālprokurors Jānis Skrastiņš.

Amnestijas likumprojekts paredz ne tikai atbrīvot no soda jau notiesātas personas, bet arī izbeigt kriminālprocesus par ekonomiskiem noziegumiem, ja vien cilvēks ir balsojis par neatkarību, saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni vai citādāk izcēlies valsts priekšā.

Likuma autori anotācijā taisnojas, ka saimnieciskiem cilvēkiem nebija pieredzes, organizējot biznesu pārejas periodā no sociālisma uz kapitālismu. Tādēļ, iespējams, šie cilvēki pieļāvuši kļūdas, kuras krimināllikums kvalificē kā noziegumus.

Gan toreiz, gan tagad amnestijas likumā būtu ieinteresēti Ventspils mērs Aivars Lembergs digitālajā lietā apsūdzētie Andrejs Ēķis un Ojārs Rubenis. Tolaik likumu mēģināja virzīt caur prezidentu Valdi Zatleru, kuru oligarhi uzskatīja par savējo.

Foto: LETA

Foto: LETA

Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers
Tie, kas nāca, radīja tādu iespaidu, ka viņu ir daudz un ka viņi ir nepatiesi cietuši, bet gan cīnījušies par Latvijas neatkarību. Un, protams, viegli radīt tādu iespaidu, ja nav faktu. Neviens nesauc uzvārdus, nesauc skaitļus. Un, varbūt tas izklausās simpātiski, bet, jo dziļāk es tai problēmā iedziļinājos, jo es īstenībā sapratu, ka tā nav. Ja mēs runājam par Triju Zvaigžņu ordeņa apbalvotajiem, tad, tiklīdz kāds tiek notiesāts, viņam ordenis tiek atņemts, tai pašā nākamajā dienā. Tur bija ļoti daudz pretrunu. Un tieši tas mani darīja uzmanīgu. Un, otrkārt, arī tas atbalsts it kā no reliģiskām organizācijām, it kā no advokātu organizācijām, nu viņš izrādās īsti nemaz nebija.

 

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa
Mēs, protams, varam teoretizēt, kādi ir tie nodarījumi. Tā kā droši vien, ka varētu būt cilvēki, kas varētu būt ieinteresēti šādu likumu virzīt, mēģināt arī argumentus atrast tam. Ne velti tāds likums jau ir bijis, viņš noteikti tiks izvilkts no atvilktnes. Es nebrīnītos, ja tas tā būtu.

Nekā personīga rīcībā esošās ziņas liecina, ka amnestija iecerēta uz Latvijas valsts simtgadi 2018. gadā. Ap to laiku, iespējams, būs noslēdzies tiesas process Aivaram Lembergam.

Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers
Es vienkārši esmu pārsteigts, ka vispār tādas baumas vai vispār tādi nodomi šobrīd 2015. gadā šeit sabiedrībā, vai varbūt juristi vai politiķi, sabiedrība vispār… ir iespējams par to runāt.

1 komentārs