Žogā uz Latvijas robežas ar Krieviju ik pēc kilometra būs 100 metru caurums

2 komentāri
Žogā uz Latvijas robežas ar Krieviju ik pēc kilometra būs 100 metru caurums
FOTO: LETA

Šogad sākušies Latvijas Krievijas robežas iekārtošanas darbi. Tās ierīkošanai atvēlēti pieci miljoni eiro. Patlaban robežas vietā cauri mežiem un purviem stiepjas tikai taciņa.

To izmanto cilvēku kontrabandisti. Šogad pierobežā aizturēti jau vairāk nekā 500 imigranti. Projektā paredzēts iztīrīt plašu, viegli pārskatāmu joslu.

Grūtāk apsargājamajās vietās ierīkos arī žogu. Taču žogs savu funkciju varētu nepildīt, jo ik pēc kilometra tajā paredzēti 100 metru caurumi dzīvnieku migrācijai.

Krievijas robežas izbūves projekts izstrādāts jau 2013. gadā, taču tikai šogad šim mērķim valdība atrada naudu un sākās robežas ierīkošana. Par pieciem miljoniem eiro 270 kilometru garumā gar robežu izzāģēs 12 metrus platu zonu, kur būs ceļš robežsargiem un josla pārkāpēju pēdu nospiedumiem.

Sakārtos grāvjus un caurtekas, lai robežsargiem pēc pavasara paliem nebūtu katrreiz jāatjauno pašu gatavotās laipiņas. Robežas sakārtošana likumsargiem ļaus vieglāk atklāt nelikumīgu robežas šķērsošanu, ātrāk nokļūt pārkāpuma vietā un veiksmīgāk notvert robežas pārkāpējus.

Riskantākajos posmos, kur pārkāpēju skaits ir bijis lielāks, paredzēts būvēt arī divus metrus augstu žogu. Tā garums būs 90 kilometri. Šobrīd robežu ar Krieviju brīvi var šķērsot gan lāči un vilki, gan arī robežpārkāpēji.

Pēc darbu pabeigšanas un žoga ierīkošanas to arī varēs šķērsot lāči, vilki un, visticamāk, arī robežpārkāpēji, jo plānotajā žogā ik pa kilometram paredzēti caurumi.

Fragments no Nekā personīga rīcībā esošas iekšlietu ministra Riharda Kozlovska vēstules:

Konkrētos robežas posmos paredzētā stiepļu žoga izbūve ir balstīta uz riska analīzi un iespējamību žogu izvietot konkrētajā apvidū. Lai nodrošinātu dzīvnieku migrācijas iespējas, žogs projektēts ar nosacījumu, ka vienlaidus nepārtraukta posma garums nedrīkst pārsniegt 1000 metrus un ik pēc 1000 metriem žoga izbūvē paredzēts 100 metru pārrāvuma posms.

Tādu informāciju iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis sniedzis vēstulē, kas nonākusi Nekā personīga rīcībā. Sarunā ar Nekā personīga ministrs nevarēja atbildēt, kāpēc robežu vajag būvēt ar caurumiem. Radās iespaids, ka viņš nav iepazinies ar paša parakstītās vēstules saturu.

 

Robežsardze skaidro, ka šādas prasības izvirzīja Valsts vides dienesta Rēzeknes reģionālās vides pārvalde. Izbūvējot žogu, esot nepieciešams nodrošināt savvaļas dzīvnieku migrāciju, atstājot vaļējus posmus.

 

 

 

Tik bieži atstātiem caurumiem robežā nav zinātniska pamatojuma. Latvijas valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks, bioloģijas doktors Jānis Ozoliņš atzīst, ka lāči, cūkas un vilki būs pateicīgi par caurumiem žogā, tomēr zvēri uz Latviju var tikt arī pāri purviem, upēm un ezeriem, kur sētas nebūs.

 

No sauszemes zīdītājiem mums nav tādi ziemeļbrieži vai kas cits, kas krasi maina savu uzturēšanās vietu atbilstoši sezonai. To tā īsti par migrāciju uzskatīt nevar. Bet tie ir atsevišķi indivīdi, kam savā dzimtajā vietā kļuvis par šauru vai lai izvairītos no sugas brāļu konkurences, vai lai meklētu vairošanās partneri. Jā, viņi mēdz veikt diezgan lielus attālumus – desmitiem pat simtiem kilometru.

Sētu būvēs tikai vietās, kur citas robežapsardzības metodes nav efektīvas. Piemēram, vietās, kur ceļi pienāk tuvu robežai un pārkāpējiem ir viegli aizbēgt. Vai pie robežkontroles punktiem, lai ceļiniekiem nerastos vēlēšanās tos apiet pa krūmiem.

 

Tomēr šobrīd projektā, kas ir saistošs būvniekam, ierakstīts, ka sētā caurumi būs. 100 metru pārrāvums ik pēc kilometra. Projekta sagatavotāji tā arī nespēja paskaidrot, kāpēc dzīvniekiem uz robežas paredzēta tik liela pretimnākšana, kādu tie nesastop pie ceļu un dzelzceļu ierīkotājiem.

Šobrīd robežas ar Krieviju iekārtošana ir prioritāte. Ar piešķirto naudu nepietiek, lai varētu teikt, ka ar robežu viss būs kārtībā. Jāierīko arī robeža ar Baltkrieviju, tie ir vēl papildu 170 kilometri, kam līdzekļi nav paredzēti. Tieši tur pēdējā laikā notvertas irākiešu grupas.

Skaties video!

2 komentāri