Ždanoka, Mamikins un Jurkāns saņēmuši ielūgumu apmeklēt Krimu

3 komentāri

Krima ir Krievija, sankcijas ir jāatceļ, un Latvija ir bezcerīga, korumpēta valsts – šādi pēc diskusiju foruma Sočos portālam “Izvestja” izrunājies pirmais atjaunotās Latvijas ārlietu ministrs Jānis Jurkāns. Viņš un vēl divi Latvijas pārstāvji saņēmuši arī uzaicinājumu apmeklēt Krimu.

Pirms divām nedēļām Sočos norisinājās ikgadējais diskusiju forums Valdajs, kurā šīs Krievijas viedokļu līderi un citu valstu Kremlim tīkami eksperti diskutē par ārpolitiku. Pēdējā dienā jau tradicionāli uzstājas Krievijas prezidents Vladimirs Putins, tāpēc notikums ir plaši atspoguļots medijos. Šoreiz uzmanību izpelnījās arī pārstāvis no Latvijas. Turp bija devies Jānis Jurkāns, kurš pēc pasākuma intervijā avīzes “Izvestja” portālam paziņoja, ka Krima ir Krievija, sankcijas ir jāatceļ un Latvija ir bezcerīga, korumpēta valsts.

Oktobra beigās Sočos notika kārtējais Valdaja diskusiju forums, kurā Krievijas ārpolitikas veidotāji, varai pietuvinātu mediju pārstāvji un Kremlim lojāli ārvalstu eksperti apspriež globālo politiku. Diskusijas nozīmi ceļ tas, ka tās noslēgumā uzstājās Krievijas prezidents Vladmirs Putins. Parasti Valdajā viņš izsaka tēzes, kas pēc tam atspoguļojas valsts ārpolitikā.

 

VLADIMIRS PUTINS
Krievijas federācijas prezidents

Es uzskatu, ka mononacionālās valstis nav panaceja no iespējamajiem konfliktiem, tieši pretēji, jo pēc sadalīšanās un suverenitātes iegūšanas var notikt sadursmēm par jauno valstu interešu īstenošanu. Tāpēc, ja tautas ir apvienotas vienotās valstīs, lielās robežās, tad tā ir lielākas iespējas, ka valsts īstenos sabalansētāku politiku.

 

 

Negatīvo attieksmi pret nacionālām valstīm Putins izteica komentējot ne vien Katalonijas un Kurdistānas neatkarības centienus, bet arī senākus notikumus – PSRS un Dienvidslāvijas izjukšanu. Arī šoreiz Krievijas prezidents visās Krievijas nelaimēs turpināja vainot Amerikas Savienotās Valstis, kas bezkaunīgi izmantojušas Krievijas vājumu pēc PSRS sabrukšanas. Tas esot iemesls, kāpēc Krievija tagad drīkstot atteikties no neizdevīgām  saistībām.

Baltijas valstis un Latviju Putins šoreiz nepieminēja. Latvijas vārds Valdajā izskanēja vienīgi tādēļ, ka pasākumā piedalījās viesis no Latvijas – Jānis Jurkāns, pirmais atjaunotās Latvijas ārlietu ministrs.

JĀNIS JURKĀNS
bijušais ārlietu ministrs

Tas bija ļoti interesanti, žēl, ka Latviju tas neinteresē, ka latvieši nebrauc un neklausās. Šī nav nekāda propaganda.

Pasākumā Jurkāns ar runām neuzstājās. Intervijā Laikrakstam Izvestja pēc konferences Jurkāns pauda viedokli, kas ir pretrunā ar Latvijas ārpolitiku un sakrīt ar Kremļa propagandas tēzēm. Piemēram,  ka Krimas jautājums ir atrisināts, Krima ir Krievija.  Latvija esot ļoti korumpēta valsts. Ka no bagātākās PSRS republikas Latvija esot kļuvusi par vienu no nabadzīgākajām Eiropas  valstīm kas 27 gadu laikā pēc neatkarības atjaunošanas neko jaunu nav spējusi radīt. Intervijā “Nekā personīga” viņš apstiprināja, ka to tiešām teicis.

Krievu presē izskanējis, ka bijušais Latvijas ārlietu ministrs konferencē bijis goda viesa statusā. To saka arī pats Jurkāns.

JĀNIS JURKĀNS

Tas jāprasa viņiem, kāpēc. Bet es domāju, tāpēc ka man ir ļoti reāls skats uz ārpolitiskiem procesiem pasaulē un mana formula, kā veidot labas attiecības ar Krieviju, ir ļoti reāla un ļoti loģiska. Tas ka, piedodiet, es domāju loģiski, nevis prokrieviski vai kā. Es domāju Latvijas labā. Latviski.

Es domāju tā, kā lai izdzīvojam ar lielo kaimiņu, lai nebūtu karš un nebūtu nekādas okupācijas un tā tālāk.

Tāpēc ir jārunā ar tiem cilvēkiem, ir jāzina, kādi ir viņu nodomi, kādi ir viņu noskaņojumi. Sēžot te pie Zilupes robežas, to nenoskaidrosi. Arī skatoties visu laiku uz Briseli un klausoties, ko tie tur iesaka… Tāpēc ir jāiet un jārunā. Un ja es esmu goda viesis, nu es esmu goda viesis. Nu i što?

 

Tikmēr tagadējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ir skarbs: “Bet nu protams, tas ir nožēlojami, ka cilvēks, kas savulaik cīnījās par savas valsts neatkarības atgūšanu, pēkšņi sāk atzīt tās pašas metodes, ar kurām savā laikā Latvijas valsts tika okupēta, un de facto zaudēja neatkarību. Šajā gadījumā mēs runājam par izteikumiem saistībā ar Krimu, Krimas pretlikumīgās aneksijas leģitimizāciju”.

6. novembrī Jaltā notiks konference Krima mūsdienu starptautiskajā kontekstā. Tajā aicināti Krimas atbalstītāji, tur iecerēts dibināt Krimas draugu asociāciju. Pasākumā gaida arī trīs delegātus no Latvijas – Tatjanu Ždanoku, Andreju Mamikinu un Jāni Jurkānu.

Konferenci organizē Krimas republikas Ministru padome. Galvenais atbildīgais ir padomes priekšsēdētāja vietnieks un Pastāvīgais Krimas pārstāvis pie Krievijas prezidenta Georgijs Muradovs. Viņš šajos amatos ir jau no 2014.gada. Pērn ASV viņu iekļāva sankcijām pakļauto Krievijas amatpersonu sarakstā.

Neviens no gaidītajiem viesiem Krimu tomēr neapmeklēs. Ždanokai tajā laikā esot darīšanas Maskavā, Mamikins neko par šādu konferenci nezinot. Arī Jurkāns nebraukšot.

 

Lai gan vārdos Ždanoka, Mamikins un Jurkāns aicina atzīt Krimu par Krievijas sastāvdaļu, uz turieni braukt viņi vairās. Prakse rāda, ka tās amatpersonas, uzņēmēji vai mākslinieki kas piedalās Krimas republikas valdības organizētos pasākumos, nonāk Ukrainas melnajos sarakstos.

Intervijā Jurkāns arī noliedza, ka viņa pēdējā laika aktivitātes sakaros ar Krieviju varētu liecināt par jauna politiska spēka organizēšanu vai ka viņš vēlētos pēc diviem gadiem iekļūt Eiropas Parlamentā.

TOP komentāri

  • Vita Gerve
  • Ekharts
    0 0 0

    Ekharts

    Ļoti reālistisks skatījums uz de facto notiekošo pasaulē.Skaidrs,ka Krima šobrīd ir Krievijas sastāvā,uztaisot pat legālu(tādu,kādu akceptētu ASV),referendumu,nekas jau tur būtiski nemainītos.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl