3 komentāri
Zatlers: Latvijai noteikti nav vajadzīgi jauni Padomju Savienības pilsoņi

Šobrīd vecāki nepilsoņi dzimtsarakstu nodaļā piereģistrē jaundzimušo un vienlaikus viņiem jāatbild uz jautājumu, vai bērnam piešķirt Latvijas pilsonību. Prezidenta ideja maina tikai to, ka par pilsonības piešķiršanu vairs neviens jautājumu neuzdos. Taču, ja vecāki nevēlēsies, ka bērns kļūst par Latvijas pilsoni, tas viņiem būs jāpaziņo dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem.

Prezidenta kanceleja šo vēstuli Saeimai izsūtīja pirmdien, bet jau pirms tam pirmdienas agrā rītā koalīcija partijas nolēma, ka vēl neizlasītajai Valsts prezidenta idejai teiks stingru “nē”. Galvenokārt tāpēc, ka tā grib Nacionālā apvienība. Nākamā gada budžets un “nacionāļu” balsis tā atbalstam ir galvenais. Tāpēc premjers “nacionāļus” pat necentīsies pārliecināt domas mainīt.

Prezidenta kanceleja gan koalīcijas līgumu gribējusi apiet. Izdomājot, ka Raimonda Vējoņa ierosinājums nebūs grozījumi Pilsonības likumā, kas īpaši atrunāta kā “nacionāļu” nepārkāpjamā robeža koalīcijas līgumā, bet tas būs atsevišķs likums.

Prezidenta iespējas ietekmēt Saeimā nodoto likumu neesot nekādas. Viņš arī nevarēs sludināt referendumu, lai nodotu jautājumu izskatīšanai vēlētājiem, jo tautas nobalsošanu var rīkot tikai par jau strādājošiem likumiem nevis likumu projektiem.

 

 

KRISTĪNE JAUNZEME
Valsts prezidenta juridiskā padomniece

Prezidents par šo jautājumu ir runājis daudz. Arī ar Nacionālo apvienību. Un te ir jautājums, vai mēs vēlamies dzirdēt viens otru. Jo, ja mēs sakām, ka tā ir tabu tēma pirms vēl likumprojekts ir uzrakstīts un iesniegts, jebkas, ko mēs darītu, ir slikti, jebkurš laiks, kad mēs to darītu, būtu slikti. Šajā gadījumā šī ir prezidenta pārliecības lieta.

 

 

Aug to vecāku skaits, kas bērniem grib Latvijas pilsonību

Foto: Evija Trifanova / LETA

Pēdējos četros gados tādu bērnu skaits, kuru vecāki nav izvēlējušies Latvijas pilsonību, būtiski samazinājies – 2013.gadā 156, 2014.gadā 82, 2015.gadā 87, pagājušajā gadā 54. Kas ir 0,25% no visu pērn jaundzimušo skaita.

 

Jaundzimušo nepilsoņu skaits:
dati: Iekšlietu ministrija

 

2013. gads – 156

2014. gads –  82

2015. gads –  87

2016. gads  – 54

 

 

 

Par prezidenta ideju šobrīd ir 23 saskaņieši, 6 bijušie “Vienotības” deputāti, 7 “Reģionu apvienības”un 7 “No sirds Latvijai” deputāti. Kopā – 43. Prezidenta kancelejā rēķina, ka, iespējams, ar šīm un varbūt dažu vēl neizlēmušo deputātu balsīm pietiks, lai likumu pieņemtu.

2013.gadā Saeima jau vienreiz grozīja Pilsonības likumu. Tolaik partijas piekāpās nacionāļu iebildēm. Saeima nobalsoja par normu, kas spēkā ir joprojām, – jaundzimušo bērnu vecākiem nepilsoņiem ir jāatbild, vai bērnam piešķirt Latvijas pilsonību.

Zatlers uzskata, ka “nacionāļu” idejas kaitē Latvijas nākotnei

Šobrīd eksprezidents Valdis Zatlers atbalsta Raimonda Vējoņa ideju un Nacionālās apvienības iebildes sauc par tādām, kas drīzāk kaitē Latvijas nākotnei.

 

VALDIS ZATLERS
bijušais Valsts prezidents

Vai mums ir vajadzīgi jauni Padomju Savienības pilsoņi – neeksistējošas valsts? Noteikti nē. Jo tas ir okupācijas mantojums.

Ja mēs gribam šo mantojumu sāpīgi izstiept pēc iespējas garāk, tas nenāktu mums par labu.

Kādi ir risinājumi? Prezidenta piedāvājums visvienkāršākais – ar konkrētu datumu mēs pārtraucam šo Padomju Savienības pilsoņu radīšanu.

Otrs – mēs varam piešķirt pilsonību visiem, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu.

Un trešais – visradikālākais – piešķirt pilsonību visiem, kuri ir dzimuši kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. To cilvēku nav daudz. Aptuveni 7000.

Es domāju, ka Latvijas valsts iegūtu tikai no tā, kad vienreiz nogrieztu kā ar nazi okupācijas mantojumu un spētu iet uz priekšu uz nācijas veidošanu, kas ir vienīgais veids kā šajā ļoti dinamiskajā laikā Latvijai izdzīvot kā valstij.

 

 

Deputātiem esot notikušas vairākas neoficiālas sarunas ar prezidenta kancelejas pārstāvjiem. Rīgas pilī cerot, ka balsis prezidenta idejai pietikšot. Jo likumprojekta pieņemšanai nav vajadzīga puse no Saeimas deputātiem – pietiek ar vienkāršu deputātu vairākumu.

TOP komentāri

 • Ērika Krimska
  +3 +3 0

  Ērika Krimska

  Ko te vairs kacināties! Visa jūrmala pilna ar iebraucējiem un mūsu pašu zaglīšiem! Kā gan varēja tie atbraukt,sapirkt īpašumus,kur bijāt jūs,kas tagad tik daiļi runā?! ;)
 • Kaspers Kasperskijs
  0 0 0

  Kaspers Kasperskijs

  Vairs neko neizlabos un ari nevajaga, labāk krievi nevis amerikosi ar savām problēmām.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl