VDD pielaidi valsts noslēpumam Valsts policijas augsta ranga darbiniekam Andrejam Sozinovam 2020.gada maijā bija izsniedzis tikai uz vienu gadu.

4 komentāri

Šonedēļ no amata atstādināts ietekmīgais Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Andrejs Sozinovs. Viņu tur aizdomās par naudas atmazgāšanu un ienākumu nenorādīšanu deklarācijā. Sozinovs pēc atbrīvošanas no apcietinājuma intervijā TV3 sacīja, ka iemeslus aizturēšanai neizprot un aizdomām viņš neredzot pamata.

Andrejs Sozinovs Valsts policijā strādā vairāk nekā 20 gadus. No viņa kā Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieka bija atkarīgs, kā veiksies  smagu un sevišķu  smagu noziegumu izmeklēšanā un, vai tos atklās.  Sozinovs  bija redzams medijos  komentējam gan par Imantas pedofila aizturēšanu, gan uzbrukumu bijušajam specdienesta priekšniekam, gan stāstot par cigarešu kontrabandas shēmām Rīgas centrāltirgū.

Lasi vēl

Šajā otrdienā, 25.maijā, aizturēts tika pats Sozinovs. Valsts drošības dienests viņu tur aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros un izvairīšanos deklarācijā norādīt ziņas par mantu vai citiem ienākumiem.

Kriminālprocesā tika veiktas kratīšanas 18 objektos, tajā skaitā viņa darba vietā un dzīvesvietā  Ādažos.

Māja, kurā dzīvo Sozinovs,  ir uz  mātes vārda. Policijas darbiniekam ir arī īpašums Taurenes pagastā Vecpiebalgas novadā un dzīvoklis Salaspilī. Abi norādīti kā viņam piederoši. Māju uzcelšanai un dzīvokļa iegādei kopumā ņemts ap 50 000 eiro liels aizņēmums, lielākā daļa parādu bankai jau atmaksāti. Ar algu policijā finanšu saistības tik drīz dzēst nebūtu iespējams, bet citi būtiski ienākumi Sozinova  deklarācijā neparādās.

Valsts drošības dienests pieredzējušo  policistu  aizturēja 25.maijā savās mājās un, Sozinovs divas dienas pavadīja izolatorā. Viņu gribēja ilgāk paturēt apcietinājumā, bet tiesa  šādu drošības līdzekli neuzskatīja par pamatotu un Sozinovu 27.maijā atbrīvoja.

Andrejs Sozinovs
Atstādinātais Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks

Andrejs Sozinovs: ”Aizturēja, tika ierosināts kriminālprocess, un tā vienkārši sakot, tagad notiks tiesiskais noregulējums. Viņiem ir aizdomas, tās ir jākliedē.”

Nekā personīga: ”Jūs likumu esat pārkāpis, to, ko Jums inkriminē?”

Andrejs Sozinovs: ”Jūs man tagad jautājat par kriminālprocesu, kas tur notiek, es jums neatbildēšu.”

Sozinova karjera policijā bijusi strauja. 2000.gadā sācis kā inspektors, Sozinovs jau divus gadus vēlāk ir Kriminālpolicijas priekšnieks Rīgas rajonā. Karjeras augstākais punkts ir Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Rīgas reģionā, amats, kurā Sozinovs bija turpat desmit gadus. Paralēli darbam tiesībaizsardzības iestādē,  Sozinovs piepelnījies  ”Latvijas pasta bankas” apsardzē. Šī komerciestāde tobrīd pieder Mihailam Uļmanam.

“Man arī attiecību ar viņu [Uļmanu – red.] nav bijis. Mēs esam pazīstami  – tā kā tā bija viena no manām darba vietām,” skaidro Sozinovs.

Uļmanam 2016.gadā radās domstarpības ar maksātnespējas administratoru Mārtiņu Bunkus. Bunkus bija atklājis Uļmana necaurspīdīgos darījumus ”Rego Trade” lietā un prasīja tiesas ceļā no uzņēmēja vairākus simtus tūkstošus. Vienlaikus kriminālprocesu pret Bunkus sāka policija un, maksātnespējas administrators uzskatīja, ka lieta pret viņu ir safabricēta. Bunkus vērsās tiesībsargājošajās iestādēs pret Uļmanu apgalvojot, ka  uzņēmējam palīdz Sozinovs. Bunkus ziņoto pārbaudīja KNAB, bet korupcija neapstiprinājās.

Sozinovs ir  kaislīgs mednieks,  kluba ”Melnie lūši” biedrs. Ieroču tirgotājs Arnolds Libeks ir viens no atklātajiem Sozinova kritiķiem. Viņš kritizējis Sozinova vadīto struktūrvienību ietekmes izmantošanā un lietas safabricēšanā  pret viņu, lai pavērtu ceļu valsts iepirkumos Libeka  konkurentam  firmai ”Purnavu muiža” .

Armands Ruks
Valsts policijas (VP) priekšnieks

Nekā personīga: ”Cik daudz policijā un vai vispār tika saņemti iesniegumi iepriekš aizdomīgām vai par iespējams pretlikumīgām Sozinova darbībām un, cik daudz šī informācija pārbaudēs apstiprinājās vai nē?”

Armands Ruks: ”Sozinova kungs dienestā ir jau ilgu laiku. Vadījis nozīmīgas policijas struktūrvienības, nenoliedzami iemantojis arī daudz ienaidnieku. Tāpēc katru šo informāciju ir jāvērtē kritiski, ja tā nenāk no oficiāliem avotiem. Ko es varu pateikt kā Valsts policijas priekšnieks, es sadarbojos ar kompetentajām iestādēm IDB un VDD, ticu, ka tur strādā profesionāļi, un ticu, ka sāktās izmeklēšanas tiks novestas arī līdz objektīvam un loģiskam noslēgumam visos šajos stāstos.”

Sozinova krēsls sašūpojās līdz ar iekšlietu ministra Sanda Ģirģena nonākšanu amatā. Ģirģens neļāva policijas vadībā nostrādāt pilnu termiņu Intam Ķuzim un no jaunā  priekšnieka sagaidīja  rotācijas, un starp kuriem neoficiāli jau iepriekš bija zināms Sozinova vārds.

Sozinovs pērn rudenī no  Rīgas reģiona uz trim gadiem tika nosūtīts vadīt Kriminālpoliciju Zemgales reģiona pārvaldē Jelgavā.

Armands Ruks
Valsts policijas (VP) priekšnieks

”Ņemot vērā mērogu, kādu viņš pārraudzīja, to varēja iztulkot arī kā pazeminājumu.. Sozinova kungam netika samazināts atalgojums, tika nodrošināti visi dienesta apstākļi, lai nebūtu nekāds pasliktinājums. Es vadījos pēc saviem principiem, man bija svarīgi, lai iestāde attīstās. Un, lai nebūtu šīs te aizdomu ēnas, par kurām, protams,ir daudzrunāts.”

Mums zināms, ka pieredzējušajam Kriminālpolicijas priekšniekam Sozinovam pēdējos gados Valsts drošības dienests pielaidi valsts noslēpumam vairākkārt deva uz saīsinātu laiku. Speciālā atļauja pērn maijā tika izsniegta vien uz gadu.

Andrejs Sozinovs
Atstādinātais Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks

Nekā personīga: ”Kāpēc Jums iedeva pielaidi uz tik īsu laiku?”

Andrejs Sozinovs: ”Tie ir minējumi. Viņi jau ne vienu reizi vien deva man [pielaidi – red.] pa vienam gadam.”

Nekā personīga: ”Vai Jums bija izskaidrojums, kāpēc tas tā bija?”

Andrejs Sozinovs: [noraidoši purina galvu – red.]

Nekā personīga: ”Jūs savā ilgajā karjerā neesat pārkāpis likumu un nejūtaties pelnījis aizdomas?”

Andrejs Sozinovs: ”Es domāju, ka, ja tādas aizdomas bija, tad tas bija jādara laicīgi.”

Lai gan Sozinovs bija iesniedzis dokumentus pielaides  pagarināšanai,  dienests viņam speciālo atļauju anulēja. Tiesa, lēmumu par pielaides atņemšanu, Sozinovs vēl var pārsūdzēt. Viņš sola kliedēt aizdomas pret viņu tikko sāktajā kriminālprocesā. Bet uz jautājumu, vai viņam izdosies atgriezties darbā policijā, Sozinovs tik pārliecinošu atbildi nesniedz.

4 komentāri