Komentāri

Veselības ministrija iecerējusi Zāļu valsts aģentūrā reģistrēt šeit tirgotās medicīnas iekārtas un par to ik gadu iekasēt maksu.

Ministrija apgalvo, ka tas tiks darīts pacientu drošībai. Esot bijuši gadījumi, kad saņemtas sūdzības, taču nav bijis iespējams izsekot, kas nekvalitatīvās preces ražojis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Medicīnas iekārtu tirgotāji ir nepatīkami pārsteigti par ministrijas ieceri un sauc to par slēptu nodokli. Ikgadējā reģistrācijas maksa attiektos ne tikai uz rentgena aparātiem un monitoriem, bet arī uz vienreizējiem steriliem instrumentiem, ko slimnīcas iepērk lielā skaitā. Izplatītāji draud ar cenu celšanu.

Par ministrijas plāniem ieviest ikgadēju reģistrācijas maksu medicīnas ierīcēm viens no šādu preču izplatītājiem uzzināja nejauši. Latvijas kompānija Medilink slimnīcām piedāvā līdz pat 20 tūkstošiem Eiropā ražotas dažādu nosaukumu preču. Liela daļa tagad firmai būs jāreģistrē Zāļu valsts aģentūrā un par to ik gadu jāmaksā.

Grozot Ministru kabineta noteikumus, Veselības ministrija prasīs tirgotājiem reģistrēt ne tikai diagnostikai ierīces, bet šļirces, skalpeļus un citas preces, ko slimnīcas lielā skaitā izmanto katru dienu.

Pirms iestāšanās ES Latvijā tirgotās ierīces bija jāreģistrē Tehnoloģiju aģentūrā, un tā izsniedza sertifikātu, kas ļāva preci droši piedāvāt slimnīcām. Kopš esam pilntiesīga savienības dalībvalsts, kārtība ir mainījusies. Aģentūra likvidēta, ražotājs preci reģistrē savā valstī, to ievieto Eiropas medicīnas preču reģistrā jeb EUDOMED un tās marķē ar CE atbilstības marķējumu. Bez tās nevienu ierīci nevienā Eiropas valstu slimnīcā tirgot nevar. Medicīnas tehnoloģiju tirgotāju asociācija Veselības ministrijas ieceri par nacionāla mēroga maksas reģistru sauc par birokrātisku un nevajadzīgu slogu.

Piemēram, šādas traheostomas gadā vajadzīgas vien 50 Latvijas pacientiem. Viena tās cena ir ap 60 eiro. Ja par šīs preces reģistrēšanu būs jāmaksā, traheostomas cena attiecīgi augs un pacientiem tā kļūs dārgāka.

Asociācija apgalvo, ka Latvijas tirgū patlaban vidēji ir 100 tūkstoš dažāda nosaukuma medicīnas ierīču. Ja par katras reģistrāciju jāmaksā 100 eiro, tas Zāļu valsts aģentūrai veidotu 10 miljonu ieņēmumus gadā. Asociācija pārmet ministrijai, ka Ministru kabineta noteikumu projekts virzīts slepeni.

Pēc divām dienām veselības ministrs Guntis Belēvičs par plānu ir informēts, bet saka, ka iekasēs daudz mazāk. Ierīces reģistrācijas maksa vajadzīga vienīgi datu bāzes uzturēšanai un aprēķināts, ka pietiktu ar 150 tūkstošiem eiro. Detaļās ministrs neieslīgst un aicina to komentēt Zāļu valsts aģentūras direktoram.

Svens Henkuzens Zāļu valsts aģentūru vada pusgadu. Viņš apgalvo, ka jaunā kārtība domāta vairāk vidēja un augsta riska ierīcēm. Piemēram, par implantiem pēdējos trijos ar pusi gados saņemtas 43 sūdzības. Mēs nebūšot vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas uztur šādu nacionālo reģistru, un tas viss pacientu drošības dēļ.

Slimnīcās jau tagad var izsekot, no kurienes iepirktas ierīces, kas ir tās piegādājis – stāsta slimnīcu biedrības vadītājs. Tāpat labi darbojas sistēma, kādā drošības nolūkos nedrošās ierīces no tirgus atsauc. Jevgēņijs Kalējs pieļauj, ka reģistrācijas maksas ieviešana ierīcēm sadārdzinās slimnīcu izdevumus. Tehnoloģijām un ierīcēm slimnīcas gadā jau tagad tērē 25 miljonus eiro.

Ministru kabineta noteikumu projektā ierakstīts, ka jaunajam reģistram nebūs ietekmes uz valsts budžetu un Zāļu valsts aģentūras administratīvās izmaksas nepieaugs. Līdz noteikumu pieņemšanai valdībā Veselības ministrijai ir iespēja to pierādīt.

Video

Lasi vēl