Vismaz 10 pašvaldībās aizdomīgas sakritības konkursā par ielu apgaismojumu

3 komentāri

Ap 30 Latvijas pašvaldību ir sasparojušās mainīt ielu apgaismojumu uz LED gaismām un ieviest viedas tehnoloģijas to regulēšanai.

Šobrīd tam ir izdevīgs brīdis, jo 70% izdevumu sedz Vides investīciju fonds. Līdz šim iepirkumus izsludinājušas 11 pilsētas. Dīvainā kārtā visām pilsētām ir ļoti līdzīgas vai pat vienādas prasības.

Tām atbilst tikai viena firma, kas gaismekļus ražo, un viena, kas tos uzstāda. Līdz šim konkursi noslēgušies Gulbenē, Ķekavā un Ludzā. Visos uzvarējusi Daugavpils būvfirma “Derex”.  Tā uzstādīs gaismekļus, ko ražojis izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona biznesa partneriem piederošais SIA “Vizulo”. Ne pašvaldību ierēdņi, ne Vides investīciju fonds nespēj izskaidrot, kā tā ir sanācis, ka dažādiem konkursu nolikumu rakstītājiem izdevies vienāds rezultāts.

Veco kvēlspuldžu nomaiņa uz daudz ekonomiskākajām LED lampām ielu apgaismojumā ir katras pašvaldības sapnis. Tas ļauj pat pieckārt ietaupīt elektrību. Tāpēc pilsētas ir ļoti atsaucīgas, ja šim mērķim var saņemt līdzfinansējumu no Eiropas vai valsts budžeta.

Šobrīd tāda iespēja ir. Latvijas Vides investīciju fonds ir izsludinājis konkursu “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām”. Pašvaldību tāmēm fonds piemaksās 70%. Interese ir liela. Pieteikusies trešā daļa Latvijas pilsētu.

Vides investīciju fonds konkursā vērtē CO2 izmešu samazinājumu un inovāciju lietošanu. Pilsētām jāsagatavo plāni, kurās ielās gaismekļus mainīs, un jāizvēlas būvnieks. Gaismekļu ražotāju izvēlas būvfirma pēc pašvaldības sagatavotās tehniskās specifikācijas.

Konkursus būvniekam jau izsludinājušas Daugavpils, Baldone, Saulkrasti un vēl astoņas pašvaldības. Salīdzinot konkursu nolikumus, nevar nepamanīt, ka tie visi ir ļoti līdzīgi.

Pirmā iepirkumu izsludināja Ķekava. Tajā varēja piedalīties pretendenti, kam pēdējos piecos gados bijis līgums par vismaz 200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanu, kā arī montēti auto plūsmas detektori. Gaismekļiem pašvaldība prasa parametrus, kas atrodami viena ražotāja katalogos.

Konkursā pieteicās un uzvarēja viens pretendents. Daugavpils firma “Derex” izmantos SIA “Vizulo” lampas. Arī Daugavpils piedalās Vides investīciju fonda konkursā. Te nolikumā ir identiska prasība kā Ķekavā un citās pilsētās, ka pretendents piecu gadu laikā ir uzstādījis vismaz 200 LED gaismekļus ar vadības sistēmu.

Daugavpils dome grib mainīt 1300 gaismekļus 12 ielās. Projekta izmaksas plānotas 1,6 miljoni eiro. Darbu veicēju pilsēta izvēlas atklātā konkursā, kas noslēgsies 10. decembrī.

Dagnija Briška
Daugavpils domes Attīstības departamenta Projektu nodaļas vadītāja

Mums visiem projektiem tiek izstrādāta tehniskā dokumentācija, balstoties uz to, tad mēs arī gatavojam projektu pieteikumus. Nu, un tāpēc man nav aizdomu vai šaubu, tehniskie cilvēki mums ir atsevišķi, kas izvērtē parametrus atbilstību un tamlīdzīgi.

Vaicāta, vai viņai būs liels pārsteigums, ka uzvarēs firma “Derex” un SIA “Vizulo”, Briška atbild: “Ja godīgi, es pat tādas nezinu. Es pat nevaru komentēt šo jautājumu, man nav tehniskās izglītības gaismekļu jomā.”

Saulkrastos konkurss noslēgsies nākamnedēļ. Arī te pašvaldība prasa, lai pretendenta darbiniekiem būtu pieredze 200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanā.

Bruno Veide
Saukrastu domes deputāts, Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs (LZS)

Par tādu firmu “Derex” es neko nezinu, neesmu pat dzirdējis. Nekad iepriekš man nav bijis šāda te iepirkuma, kur ir saistīts ar lampām, tāpēc tas bija diezgan smags gadījums. Sagatavot šo te nolikumu, meklējām speciālistus. [“Nekā personīga”: Un par SiA “Vizulo” Jūs kaut ko zināt?]. Vizulo? Zinu tādus lampu modeļus, jā tas ir dzirdēts. [“Nekā personīga”: Un tagad jums arī pilsētā būs, ja?]. Es nemāku teikt, jebkurš analogs var būt, ja būs piedāvājums. Cena būs noteicošā, ja tiks izpildīti visi normatīvi.

Saulkrasti dokumentus iepirkumam gatavojuši paši, pašpikojot no citu pašvaldību jau izsludinātajiem iepirkumiem un konsultējoties ar Tehniskās universitātes ekspertiem.

Veide norāda: “Es uzreiz pateikšu, ka šī ir ļoti specifiska sfēra. Lai es pats varētu to visu izdomāt, mūsu darbinieki, nu nebija spējīgi. Tātad konsultācija un paraugu ņemšana no citurienes bija loģiska. Kā savādāk?”

Paraugs bijis Ķekavas pašvaldības nolikums. Modificēt Saulkrastu vajadzībām to palīdzējis Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Ansis Avotiņš.

Ansis Avotiņš
Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks

Ja viens ir izsludinājis šo iepirkumu procedūru, tie, kas seko līdzi, – viņam ir divi varianti, tad viņš sauc ekspertu, ja nav kompetence vispār kā tāda vai ņem tur, kur ir jau. Tu paskaties un saliec, – uzprasi ko jūs tur domājāt, kas tur varētu būt, kādi varētu būt tie uzvarētāji, kādi iespējamie produkti. Okey, šis man der, es izmantoju. Tāpat arī eksperti var paskatīties, kas tad ir bijis Latvijā, jo tas, tak ir normāli, jo jēga būt baigi atsevišķām specifikācijām, kāpēc jūs domājat, ka būtu jābūt ļoti atšķirīgām specifikācijām?

Vaicāts, vai piekrīt, ka tehniskajām specifikācijām un konkursiem atbilst tikai viens uzņēmums, Avotiņš atbild: “Latvijā, kur, kā… tagad jūs nekorekti uzdodat jautājumu. To es nevaru apgalvot, tam es nepiekrītu, izpildīt noteikti var vairāki.”

Nolikumu un tehnisko specifikāciju Ķekavai, ko norakstīja Saulkrasti, gatavoja Daugavpils uzņēmums “REM PRO”. Šī firma piedalījusies arī Daugavpils konkursa tapšanā. Ķekavas ierēdņiem neesot šaubu, ka darbs izpildīts kvalitatīvi, un konkurss ir pašvaldībai izdevīgs.

Jānis Vītoliņš
Ķekavas pašvaldības Ēku un elektrotīklu būvinženieris

Tā nav sarunu procedūra, tā ir cenu aptauja, šo uzņēmumu, kas veica mums šādu pakalpojumu, mēs apzinājām internetā meklējām, apzinājām. Mums bija dots uzdevums piedalīties šajā programmā, jo nu mums nav šādu LED, mēs neesam kvalificējušies, un nolikums ir pietiekami sarežģītos. Nav mums tik kvalificētu speciālistu, lai mēs spētu sagatavot.

“Lursoft” dati liecina, ka konkursa specifikāciju rakstītājs “REM PRO” ir saistīts ar konkursa uzvarētāju “Derex”. 2013. gadā “REM PRO” ir ieķīlājis savu mantu, lai būvnieks varētu saņemt 462 000 kredītu “Luminor” bankā. Parāds joprojām nav dzēsts. Ja veiksme arī turpmāk smaidīs konkursu uzvarētājam “Derex”, tā apgrozījums gada laikā no pusotra miljona varētu pieaugt līdz 10 miljoniem eiro. Uzņēmums pieder Aleksejam Krasko. Viņš ir arī vienīgais valdes loceklis.

“Derex” īpašnieks Aleksejs Krasko: Ieraudzījām konkursu un aizgājām, kā parasti viss notiek.

“Nekā personīga”: Un tas “Vizulo”, kāda jums ir sadarbība, kāpēc izvēlējāties tieši “Vizulo”?

“Derex” īpašnieks Aleksejs Krasko: Ļoti labi gaismekļi.

“Nekā personīga”: Jūs citus arī skatījāties?

“Derex” īpašnieks Aleksejs Krasko: Jā protams, “Philips” arī skatījāmies.

“Nekā personīga”: Un viņi atbilda konkursa nolikumam?

“Derex” īpašnieks Aleksejs Krasko: Ne visi. Mūsu piedāvājumā tikai “Vizulo”.

SIA “Vizulo” ir veiksmīgs uzņēmums, kas vienīgais Latvijā specializējies LED gaismekļu ražošanā. Tas lepojas, ka vairāk nekā 80% tā produkcijas aiziet eksportā. Gaismekļi uzstādīti Somijā, Nīderlandē un Francijā. “Lursoft” dati liecina, ka patiesā labuma guvēja uzņēmumā caur vairākām kompānijām ir Linda Zeltiņa. Uzņēmuma ciešs sadarbības partneris ir firma “Lucidus”, kur īpašniekos pastarpināti ir arī izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona ģimene. Uzņēmumā stāsta, ka galvenās tā priekšrocības ir kvalitāte un spēja ātri piemēroties katra pasūtītāja prasībām.

Kristaps Ticmanis
SIA “Vizulo” eksporta vadītājs

Tādas konkrētas standarta cenas nav. Visi projekti pirms tam tiek sarēķināti, kas būs nepieciešams viņos, kāda jauda būs nepieciešama, tehniskā puse pirms tam tiek sarēķināta, un tikai tad mēs piedāvājam cenu, jo bez tās sarēķināt cenu nav iespējams. [“Nekā personīga”: Vai nav tā, ka jūs ārzemēs piedāvājat lētāk to pašu produkciju?]. Nē, noteikti nē. Ja jūs salīdzināsiet Franciju, tur būs vēl lielākas cenas. Tas viss ir atkarīgs no tā, ko jautā.

“Vizulo” apgaismos ielas arī Gulbenē un Ludzā. Abās pilsētās tehniskos noteikumus gatavoja cita Daugavpils firma. SIA “Forston”. Firmai “Forston” rezultāts sanācis ļoti līdzīgs, kā konkurentam “REM PRO” “Vizulo” gaismekļus uzstādīs “Derex”. Konkursu “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām” pašvaldībām organizē Latvijas vides investīciju fonds (LVIF). Fonds arī vērtē, vai pašvaldību iepirkumi atbilst likumam.

“Nekā personīga”: Vai jūs jau esat konstatējuši, ka visām pašvaldībām, kas piedalās šajā konkursā, ir vienādi nolikumi?

LVIF valdes priekšsēdētājs Egils Zariņš: Nē neesam. Šādā aspektā mēs šos iepirkumus nevērtējam. Mēs vērtējam, vai atbilst likuma prasībām. Ja neatbilst, tad mēs atbilstoši rīkojamies, samazinām finansējumu.

“Nekā personīga”: Vai jūs būsiet pārsteigts, ja visās pašvaldībās uzvarēs viena kompānija?

LVIF valdes priekšsēdētājs Egils Zariņš: Kā jau es teicu, mēs to nevērtējam, un diez vai es to uzzināšu. Ja nu vienīgi jūs man nepateiksiet. Mēs nevācam šāda veida informāciju. Vēlreiz – mēs pārbaudām, vai atbilst PIL prasībām, vai viss atbilst likumam, ja likumā ir noteikts, ka nedrīkst uzvarēt viens, tad mēs to pārbaudām. Bet tādas prasības īsti nav. Līdz ar to mēs nevācam informāciju, vai ir viens uzvarētājs, divi vai trīs, jo mēs nezinām, ko ar tādu informāciju iesākt. Ja tā arī būs, mums nav ko ar šo informāciju darīt.

Pašvaldību konkursu nolikumus un rezultātus neviens nav apstrīdējis. “Nekā personīga” uzrunātie uzņēmēji un apgaismes sistēmu tirgotāji vai nu vispār atteicās paust viedokli par šo iepirkumu, vai atzina, ka sūdzēties nav nozīmes, jo uzvarētāji no tā nemainīsies.

Līdz šim Daugavpils uzņēmums “Derex” un “Vizulo” ir vinnējuši konkursos Ķekavā, Gulbenē un Ludzā. Nākamnedēļ būs zināms, vai tas pats notiks Rēzeknē, Baldonē, Lielvārdē un Saulkrastos.