Visām aizdomīgajām koģenerācijas stacijām atļaujas, visticamāk, neatcels. Par “Rīgas enerģiju” izlems pirmdien

3 komentāri

Pirmdien, 5. martā, Ekonomikas ministrijai (EM) jāpieņem lēmums par skandalozā uzņēmēja Māra Martinsona ģimenei daļēji piederošo “Rīgas enerģiju”.

Kopš skandāla sākuma ministrija atcēlusi atļaujas 17 uzņēmumiem. Tikpat daudz šaubīgo staciju vēl vērtē.

Firmas no ministrijas bija saņēmušas atļauju uzstādīt simtkārt mazākas jaudas ģeneratorus, nekā sākumā pašas solīja. “Sadales tīkls” nomērīja saražoto strāvu un izdeva aktu. Tas EM kalpoja kā pierādījums, ka ražošana koģenerācijas stacijā sākta. Pašu staciju esamību neviens nepārbaudīja. Vēl oktobrī EM uzskatīja, ka tas ir likumīgi.

Jānis Patmalnieks
EM valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos

(2017.gada 15.oktobris)

Mēs esam vērtējuši to jautājumu, vai tās stacijas, kuras iziet šo testu ar mazāku jaudu, vai tas būtu juridiski korekti un vai tas atbilst atļaujas nosacījumiem. Tas juristu konsensus ir, ka šādas stacijas atbilst šādiem nosacījumiem.

Šobrīd ministrija pārbaudījusi ap 40 firmām un nonākusi pie secinājuma, ka testu iziešana ar pārvietojamiem ģeneratoriem neatbilst prasītajam.

Jānis Patmalnieks
EM Valsts sekretāra vietnieks

No Ekonomikas ministrijas mēs vērtējam, vai ir izpildīts tas mērķis, kāpēc šī atļauja vispār tika izdota, kāpēc viņai noteikts šāds termiņš un vai ir samērīgi atcelt šīs atļaujas.

Pirmie rezultāti bija decembrī. Tiesības pārdot elektrību obligātā iepirkuma ietvaros anulēja trīs stacijām. Viena no firmām ir ”Energo Fortis” Līvānos . Tā pieder Saeimas deputāta Jāņa Klauža znotam Andrim Volanskim. Tur konstatēts, ka strāvas ražošana un nodošana tīklā nemaz nav notikusi. Atļaujas atceltas arī SIA ”Elektro Rīdzene” Vaivē un ”E Strenči” Strenčos.

Jānis Patmalnieks
EM Valsts sekretāra vietnieks

Strenčos tika konstatēts, ka ir izmantota testu, tā kā tika deklarēts, ka ir uzsākta ražošana, šī tehnoloģija, kas bija atļaujā noteikta, kas bija jāievēro, viņa netika ievērota, un tāpēc konkrētajā gadījumā šī te atļauja ir atcelta. Šis ir viens no tiem gadījumiem, kur bija klaji pretrunā ar tiem spēles noteikumiem, kas bija deklarēti, ko komersants nebija ievērojis.

NP: Kādu viņi izmantoja?

Iekšdedzes dzinēju

NP: Bet bija deklarējuši…

Tvaika pretspiediena turbīnu.

Anulēto atļauju īpašnieki nav mierā ar ministrijas lēmumiem. “Energo fortis”, “Elektro Rīdzene” un “E Strenči” ministrijas lēmumu jau apstrīdējuši administratīvajā tiesā.

SIA “E Strenči” pirms skandāla bija paspējuši ieliet koģenerācijas stacijai pamatus, daļēji uzbūvēt sienas. Iztērētās naudas apjomus firma neatklāj. Uzskata, ka uzņēmumam bija tiesības paļauties uz līdzšinējo ministrijas praksi, kas ļāva iziet testus ar samazinātu jaudu un pēc tam uzbūvēt staciju atbilstoši atļaujai.

Andis Dābols
”E Strenči”, ”Madona eko” valdes loceklis

EM līdz šim bija pieļāvusi iespēju vairākiem ražotājiem elektrostacijā vispirms uzstādīt mazāku jaudu, bet vēlāk to pakāpeniski palielināt. Tā ir rīkojušies vairāki ražotāji, pret kuriem EM nav cēlusi nekādus iebildumus. Arī pret mums EM nebija cēlusi iebildumus.

Papildus tam vēlamies precizēt, ka EM gandrīz pusgadu nebija cēlusi iebildumus saistībā ar AS ”Sadales tīkls” izsniegtajiem dokumentiem par ražošanas uzsākšanu. Tādēļ arī pēc šo dokumentu iesniegšanas EM mēs turpinājām ieguldīt līdzekļus elektrostacijas projektu attīstības nākamajās kārtās.

EM anulējusi atļaujas 17 stacijām, tādā veidā novērsts iespējamais OIK kopējo izmaksu pieaugums turpmākajos 10 gados par aptuveni 267 miljoniem eiro.

Pēc Ekonomikas ministrijas teiktā var noprast, ka firmām, kas izgājušas sākotnējos testus ar samazinātu jaudu un līdz skandālam paspējušas stacijas uzbūvēt, atļaujas neatņems.
Jānis Patmalnieks
EM Valsts sekretāra vietnieks

Starp tām četrdesmit stacijām, jā, atsevišķos gadījumos ir nodevušās ar mazāku jaudu, bet ir pilnībā pabeigti gan būvdarbi, gan nodots ekspluatācijā, gan arī notiek siltuma un elektroenerģijas ražošana šajā brīdī un arī iepriekš ir notikusi.

Ministrija vēl nav pieņēmusi lēmumu, ko darīt ar Māra Martinsona ģimenei daļēji piederošās SIA “Rīgas Enerģija” koģenerācijas staciju Rīgā pie Deglava tilta. Atbilstoši 2012. gadā izsniegtajai atļaujai, tai bija jābūt gatavai un jāuzsāk ražošana 5. oktobrī.

“Nekā Personīga” atklāja, ka septembrī, kad te it kā notika “Sadales tīklu” testi, ražotne nebija nodota ekspluatācijā, iekārtas nebija darba kārtībā. Arī dūmenis nekūpēja.

Pēc raidījuma sarosījās EM, uzsāka pārbaudes, devās inspicēt staciju un vērsās policijā, kas savukārt uzsāka kriminālprocesu par krāpšanu lielā apmērā.

Rīgas būvvalde koģenerācijas staciju ekspluatācijā pieņēma pagājušā gada pēdējā darba dienā. Pirms tam “Sadales tīkls” te veica atkārtotu testu, lai būtu skaidrs, vai elektrības ražošana ir droša un to var pievienot tīklam. Tests esot iziets veiksmīgi, un no janvāra “Rīgas enerģija” bija  gatava tirgot strāvu un siltumu.

Jānis Patmalnieks
EM Valsts sekretāra vietnieks

“Rīgas enerģijas” gadījumu mēs turpinām vērtēt vēl, tas, ko varu komentēt šajā brīdī, ir, ka kriminālprocesa ietvaros valsts ir atzīta par cietušo šajā procesā un Ekonomikas ministrija pārstāv valsti šajā kriminālprocesā. Tas ir tas, kas ir noticis.

Formāli mums ir vairākas opcijas, protams, gadījumā, ja ir variants, ka vispār netiek pieņemts nekāds lēmums, protams, ir formāls lēmums pieņemt par termiņa pagarināšanu vēl uz kādu izvērtējumu, tiek pieņemts lēmums par atļaujas atcelšanu. Tā, ka tās ir trīs iespējas, kā šī situācija var attīstīties.

Izmeklēšana policijā par iespējamo krāpšanos vēl turpinās. Kriminālpolicijas šefs sola, ka pusgada laikā tā tiks pabeigta.

Andrejs Grišins
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Izmeklēšana notiek, izmeklēšanas gaita pašlaik ir diezgan ātra, efektīva, objektīva, esam veikuši sadarbību ar mūsu sadarbības partneriem gan nacionālajā līmenī, gan starptautiskajā. Ir veikta virkne izmeklēšanas darbību – gan kratīšanas, gan starptautiskās tiesiskās palīdzības līgumi ir noformēti, atbildes ir saņemtas.

Kriminālprocesā personas pret kurām ir uzsākts kriminālprocess, šādā statusā ir nopratinātas sešas.

NP: Tie varētu būt gan…

Atturēšos no komentāriem.

Viens no šādā statusā nopratinātajiem ir “Rīgas enerģijas” valdes loceklis un līdzīpašnieks Pēteris Dzirkals. Līdz šim neviens no uzņēmuma ar “Nekā Personīga” nebija gatavs runāt. Arī oktobrī solīto uzaicinājumu pāris nedēļu laikā parādīt ražotni, raidījums nesaņēma. Tagad, dažas dienas pirms EM lēmuma par uzņēmuma tiesībām pretendēt uz obligāto elektrības iepirkumu, tas ir mainījies.

“Rīgas enerģijas” koģenerācijas staciju “Nekā Personīga” izrādīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valdis Šaplaks.

Tikmēr “Rīgas enerģijas” valdes loceklis Pēteris Dzirkals sagaida, ka ministrija izlems viņam par labu un uzņēmums varēs saražoto strāvu pārdot obligātajā iepirkumā.

Pēteris Dzirkals
SIA ”Rīgas enerģija” valdes loceklis

Nu, mēs no savas puses uzskatījām visu laiku un uzskatām arī šobrīd, ka mēs ļoti precīzi izpildījuši pilnīgi visas likumdošanā noteiktās prasības attiecībā uz to, kas ir bijis jāpaveic, lai veiksmīgi izietu visus testus, veiksmīgi iedarbinātu staciju, līdz ar ko es neredzu nevienu juridisku argumentu, lai sagaidītu kaut kādu negatīvu priekš ”Rīgas enerģija” lēmumu.

Stundu ilgajā sarunā Dzirkals apņēmīgi stāsta, ka gan policijai, gan ministrijai ar dokumentiem esot pierādījis, ka apšaubītie “Sadales tīkla” atbilstības testi septembrī ir notikuši. Ir bijusi šķelda, turbīna un kurtuve septembrī esot samontētas. No 22. līdz 27. septembrim krāsnī kūrusies šķelda.

Pēteris Dzirkals
SIA ”Rīgas enerģija” valdes loceklis

NP: Testa laikā taču skurstenim būtu jākūp?

Testa laikā skurstenis kūpēja, un tas, ka kāds ir piespēlējis informāciju ar sagrozītiem datumiem, es šādu vēstuli esmu nosūtījis Jūsu televīzijai, tā emblēma uz mikrofona, un tas ir atsevišķs jautājums, un es esmu par to vērsies policijā, to es, cik tik varu šobrīd nokomentēt, nokomentēju, tā informācija nav patiesa.

NP: Tad jūs apšaubāt, ka tas video ir uzņemts tai laikā, kad tur vajadzēja notikt tam testam?

Es nevis apšaubu, bet esmu pilnīgi pārliecināts, ka viņš ir uzņemts citā laikā, un man ir vairākas izziņas, kas to apliecina.

NP: Tas ir tāds savāds pavērsiens…

Manuprāt, viņš nav savāds, es TV3 vadībai to esmu rakstiski uzrakstījis jau diezgan sen.

NP: Tad jūs uzskatāt, ka tas video ir uzņemts citā laikā un ka tas ir, ka testa laikā tie dūmi kūpēja?

Es jau teicu, es nevis uzskatu, bet es esmu pilnīgi pārliecināts, ir konkrēti fakti, kas par to liecina.

NP: Bet es pats redzēju, ka nekūp!

Kurā datumā?

NP: Nu tajā septembra laikā, kad tam testam vajadzēja notikt.

Es nezinu, ko jūs redzējāt, bet tie datumi, kādi tiek prezentēti un tika prezentēti, neatbilst patiesībai.

NP: Bet tad jūs noliedzat acīm redzamu lietu, jo, nu, tā sanāk.

Nē, es jums atbildēju, cik es sīki jums varēju atbildēt, es vēlreiz saku, mēs izpildījām tās prasības, kādas tajā laikā pastāvēja.

Tikpat uzstājīgs uzņēmums ir attiecībās ar Ekonomikas ministriju un kapitālsabiedrību “Enerģijas publiskais tirgotājs”, kas atbild par obligāto iepirkumu. “Nekā Personīga” rīcībā ir nonākusi svētdienā, 14. janvārī, izsūtīta e-pasta vēstule, kurā Dzirkals pieprasa nekavējoši noslēgt obligātā iepirkuma līgumu. Viņš uzstāj, ka “Rīgas enerģijai” izsniegtā atļauja ražot subsidēto elektrību ir spēkā un visi, kas iebilst, atbildēs par pilnvaru pārkāpšanu.

Fragments no vēstules: Uzņēmums izmantos visas likumā paredzētās iespējas vērsties pret personām, kas, pārsniedzot savas tiesību aktos noteiktās pilnvaras, rada Uzņēmumam zaudējumus un nelikumīgi apdraud tā eksistenci.

Pēteris Dzirkals
SIA ”Rīgas enerģija” valdes loceklis

Un vēstules izsūtīšanas mērķis ir tieši šāds, visu laiku tiek izdarītas atsauces uz kaut kādu atļaujas spēkā esamību vai neesamību, bet es esmu konsultējies ar juristiem, ka uz doto brīdi mums ir spēkā atļauja, jo, ja viņa nebūtu spēkā, tad viņa būtu bijusi jāatceļ, un tur ir vesela procedūra, tad man būtu bijis jāsaņem tāds lēmums, un, respektīvi, mums bija tiesības un aizvien ir tiesības noslēgt līgumu ar publisko tirgotāju, bet tas vienkārši netiek slēgts.

Jau patlaban stacija piedalās “Rīgas siltuma” izsolēs un pārdod siltumu rīdziniekiem, arī elektrība ir saražota, taču par to neviens nemaksā, jo nav līguma par  obligāto iepirkumu. Dzirkals rēķina, ka saražojis elektrību 350 tūkstošu eiro vērtībā. Summu viņš saskaitījis ar obligātā iepirkuma tarifu, nevis daudzkārt zemāko tirgus cenu.

5. marta lēmums, vai atļaut “Rīgas enerģijai” pārdot saražoto elektrību obligātajā iepirkumā, parādīs, cik principiāli Ekonomikas ministrija aizstāv valsts un sabiedrības intereses. No tā ir atkarīgs, vai lietotāji nākamos desmit gados maksās ap 40 miljonus uzņēmumam, par kura iespējamo krāpšanu policija veic  izmeklēšanu.

3 komentāri