VID veic auditu labdarības organizācijā, kas vāc ziedojumus smagi slimiem bērniem

9 komentāri
VID veic auditu labdarības organizācijā, kas vāc ziedojumus smagi slimiem bērniem
LETA

Ievas Griķes septiņgadīgajam dēlam Albertam ir uzstādīta smaga diagnoze. Bērnu cerebrālā trieka. Valsts gadā šādiem bērniem apmaksā 20 dienu nodarbības pie fizioterapeita un vēl dažas procedūras, ar ko ir daudz par maz. Palīdzēt ģimenei uzņēmās organizācija Labdaris, kuru tagad ģimene apsūdz informācijas nesniegšanā par to, kur nonākusi nauda. Organizācijas visus pārmetumus noraida, savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis pārbaudi.

Alberta mamma Ieva meklējusi speciālistus un jaunākās ārstēšanas metodes klīnikās Eiropā un Krievijā. Progress, lai arī minimāls, ir. Alberts jau sācis nedaudz runāt, kustības ir apņēmīgākas, un viņš kļuvis fiziski spēcīgāks. “Mums tā vajadzība ir visu laiku. Jo mums nav iesnas, kas pāriet pēc septiņām dienām. Mums tas darbs ir vajadzīgs garš un pacietīgs.
Man ir prieks, ka, atbraucot mājās, mums ir labi rezultāti, mums vairs nav krampju aktivitātes, vairs nav epilepsijas perēklis smadzenēs,” stāsta Alberta mamma.

Pēdējie gadi Griķu ģimenei bijuši īpaši smagi. Pirms dažiem gadiem nodegusi māja. 2012. gada vasarā Ventspilī sacensību laikā pēc kritiena smagas traumas guva tobrīd viens no labākajiem Latvijas BMX ”freestyle” braucējiem vecākais dēls Artūrs. Dienu pēc kritiena puisis Ventspils slimnīcā mira.

Taču pārējās nelaimes nav mazinājuša Ievas Griķes gribasspēku palīdzēt Albertam. Lai atrastu naudu, Alberta mamma vērsās biedrībā Varonis. Noslēdza līgumu par ziedojumu vākšanu. Par savākto naudu Alberts vairākkārt ārstējies Latvijā un ārzemēs. Pagājušā gada rudenī Ieva interesējusies, cik daudz dēla vajadzībām izdevies savākt. Telefoniski kāds biedrības darbinieks apgalvojis, ka pieejami 8000 eiro. Gada beigās prasījusi vēlreiz un saņēmusi atbildi, ka Albertam saziedotā nauda ir iztērēta. Aizdomas arī radīja, ka biedrība pēkšņi mainīja nosaukumu un no Varoņa kļuva par Labdari. Alberta mamma ir runājusi ar citiem vecākiem, un arī viņiem bijušas šaubas par naudas vācēju godīgumu.

Ieva Griķe:

Komunicējot ar mammām, man vasarā nometnē viena mamma teica – mēs bijām Slovākijā, un tā meitene, kurai tētis vāca naudu, es zinu, ka viņa bija vasarā nomirusi un kad es atbraucu mājās – tas jau ir bijis rudens, vienalga arī šī nauda tika vākta, zinot, ka šis cilvēks vairs nav šinī dzīvē. Tas bija viens tāds moments. Tāpēc man arī ir tās bažas, ka nav viss tā, kā vajadzētu būt.

Ieva Griķe prasījusi fondam sniegt precīzas ziņas – cik saziedots un cik iztērēts. Nolīgusi advokāti. Juriste izpētījusi arī mammas parakstītos līgumus un atklāja, ka biedrība prasa pilnu kontroli pār naudas dalīšanu un tiesības to pēc saviem ieskatiem pārdalīt citiem projektiem. Līgums aizliedz ģimenes locekļiem runāt ar medijiem. Aizliedz lūgt palīdzību citiem.

Hārdija Vaivade, Alberta mammas advokāte:
Ja līgumā tiek iekļauts punkts, ka Ieva nedrīkst runāt ar presi bez viņu saskaņošanas un klātbūtnes, man tas liekas dīvaini. Kāpēc viņi ir vienīgie pilnvarotie viņas pārstāvji un tikai caur viņiem drīkst vākt šos ziedojumus? Es, piemēram, būdama mamma, un, ja man būtu tāda situācija, es varētu slēgt līgumus ar visām iespējamām organizācijām, kas man varētu palīdzēt. Kādēļ tikai ar viņiem?

Ziedojumu vākšanu organizē Aleksandrs Čistovs. Viņš kopumā ir dibinātājs piecām firmām un sešām biedrībām:

SIA Sociālā palīdzība
SIA Projektu centrs varonis
SIA LM WEB
SIA Labo mēdiju aģentūra
SIA Atbalstītāju apvienība
Biedrība Latvijas Mārketingu apvienība Labiemediji.lv
Biedrība Atbalstītāju apvienība Atbalstītāji.lv
Biedrība Varoņu klubs
Biedrība Sociāli nozīmīgu projektu centrs Varonis
Biedrība Latvijas labdaru asociācija Labdaris.lv
Biedrība Dzīves taka

Čistovs stāsta, ka apguvis ekonomiku un labi pārzinot gan likumus, gan biznesu. Daudzās firmas un biedrības dibinājis, jo gribējis izvērst plašu uzņēmējdarbību. Labdaris rīko akcijas un vāc ziedojumus, pārējās firmas un biedrības par samaksu gatavo, piemēram, reklāmas projektus par uzņēmumiem, kuri iesaistās labdarībā. Darbinieki noformēti darbā firmās un saņem atalgojumu tur.

Alberta mammas Ievas Griķes pārmetumus Čistovs noraida. Visu prasīto informāciju viņš esot sniedzis. Sieviete esot pārāk emocionāla un nepārzinot likumus, saka Čistovs.

“Konflikts ir tukšā vietā. Mēs viņai vairākkārt skaidrojām, ka visa problēma ir dokumentos. Viņai ir nepareiza izpratne par tiem dokumentiem, kas mūsu starpā ir noslēgti un kas ir noticis. Mēs viņai izsniedzām visus dokumentus, visus pierādījumus, viņa izliekas tos neredzam, bet neko vairāk izdarīt mēs nevaram. No juridiskās puses mēs likumu esam ievērojuši. Pārējais ir uz viņas sirdsapziņas vai arī nespējas izprast situāciju,” saka Labdaris dibinātājs.

Ieva Griķe gan nav vienīgā, kurai pēc sadarbības ar Čistova biedrībām radušās aizdomas par šī labdarības biznesa godīgumu. Būvniecības kompānijas LNK Industries dibinātajā labdarības fondā vērsusies kādas meitenītes mamma un lūgusi steidzami vairākus tūkstošus eiro. Fonds bija gatavs ziedot pusi no prasītās summas. Otru pusi mamma cerēja saņemt ar ziedojumiem biedrībā Labdaris. Tomēr radās problēmas, jo Labdaris diktējis savus noteikumus. Pieprasījis LNK labdarības fonda naudu pārskaitīt uz viņu konta.


Inga Domka, LNK Charity fund pārstāve:

Ja mēs jūtam, ka nauda, kas vajadzīga māmiņai bērna ārstēšanai, tiek novadīta caur kaut kādu fondu, kuram mēs nevaram uzticēties un mēs nevaram īsti pārliecināties, kur šī nauda aiziet, tad, protams, mēs sākam noskaidrot, kas tur ir par situāciju. Šajā gadījumā mums tādas aizdomas radās, jo tas īsti nav normāls process – ja fonda mērķis ir palīdzēt bērnam, tad mēs visi uz to kopīgi ejam. Tad kāpēc likt šādus šķēršļus?

Uzņēmums LNK piesaistījis juristus un tikai pēc garām un asām pārrunām izdevies ar Labdari vienoties.

Nepatīkamu sarunu ar fondu Labdaris pieredzējusi arī Bērnu slimnīcas vadītāja. Aleksandrs Čistovs gribējis iegūt datus par smagi slimajiem bērniem, lai rīkotu naudas ziedošanas akcijas. Slimnīcai fonda pārliekais uzstājīgums licies aizdomīgs un viņi no sadarbības atteikušies.

Raidījuma Nekā Personīga rīcībā ir ziņas, ka Čistova biedrību darbu šobrīd pārbauda Valsts ieņēmumu dienests. Vai ir atklājušies kādi pārkāpumi, vēl nav zināms. Kā liecina informācija VID nodokļu parādnieku datu bāzē, tad piecām Čistova firmām un biedrībām maija beigās bija izveidojies ap 38 tūkstoš eiro liels nodokļu parāds.

Foto

Video

9 komentāri