VID telpas uzkopj kompānija, ko apsūdz par izvairīšanos no nodokļu nomaksas

1 komentārs

Valsts ieņēmumu dienests (VID) prokuratūrai kriminālvajāšanai nodevis lietu pret astoņām personām un vairākām firmām par izvairīšanos no nodokļiem. Viens no iesaistītajiem uzņēmumiem ir telpu uzkopšanas biznesa līderis SIA Cleanhouse.

Tā klienti ir ministrijas, augstskolas, militārie objekti un bankas. Lai gan nodokļu iekasētāji uzņēmumu vaino nodokļu nemaksāšanā, izmeklēšanas laikā tas ir uzvarējis arī VID iepirkumu konkursā par putekļu slaucīšanu un grīdu mazgāšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Firmas pārstāvji VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei personīgi lūguši informāciju par procesa gaitu nepubliskot. Telpu uzkopšanas firma Cleanhaus nodokļos neesot samaksājusi 700 tūkstošus eiro. Tā uzskata Finanšu policija.

Tomēr ne kriminālprocess, ne nesamaksātie nodokļi nav bijis šķērslis firmai uzvarēt konkursos par putekļu slaucīšanu un grīdu mazgāšanu valdībā, ministrijās un citās valsts iestādēs.

Uzņēmums Cleanhouse dibināts 1997.gadā. Šobrīd tas ir lielākais telpu uzkopšanas un apsaimniekošanas uzņēmums, nodarbina 600 strādājošo, tā apgrozījums 5-6 miljoni eiro gadā. Lai gan telpu uzkopšanas biznesā valda milzīga konkurence, tieši šī firma bieži uzvar valsts un pašvaldību konkursos.

Tā ir tīrījusi valdības māju, ministrijas, Satversmes tiesu un augstskolas. 2015.gadā uzvarēto konkursu kopējā summa pārsniedza 4,5 miljonus eiro.

2013.gada beigās Finanšu policija aizturēja kārtējo naudas mazgātāju grupējumu. Veica 30 kratīšanas firmu birojos, dzīvokļos un privātmājās. Izņēma dokumentus, datorus un skaidru naudu. Starp grupējuma klientiem bija arī uzņēmums Cleanhouse.

Kaspars Podiņš, Finanšu policijas priekšnieks

Šis organizētais noziedzīgais grupējums kura pārraudzībā bija virkne uzņēmumu, kurš realizēja shēmu, naudas pārskaitīšanas shēmu. Jāpiezīmē, ka shēma darbojās Latvijas teritorijā, nauda pārskaitīta par neesošiem darījumiem, ka arī grupējuma dalībnieki naudu noņēma un ieturot savu procentu, atgrieza atpakaļ saimnieciskās darbības veicējiem, kas šo naudu izmantoja gan savām vajadzībām, gan aplokšņu algu izmaksai.

Pagājušā gada beigās izmeklēšana bija pabeigta un izmeklētāji gatavoja to sūtīšanai uz prokuratūru. Prasīja sākt kriminālvajāšanu pret 8 personām. Arī Cleanhouse īpašnieku Edvīnu Vansoviču un darbinieku Mārtiņu Droni.

Parasti par nozīmīgu nodokļu lietu izmeklēšanu pabeigšanu Valsts ieņēmumu dienests steidz informēt presi, rīkojot preses konferences, sūtot preses relīzes vai vismaz publicējot informāciju savā mājas lapā. Šoreiz ieņēmumu dienests klusēja.

Nekā personīga rīcībā nonākusi e-pasta vēstule, kurā Cleanhouse valdes loceklis Kristaps Drone īsi pirms Ziemassvētkiem lūdz VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei neziņot medijiem, ka izmeklēšana pabeigta.

Pārsūtītās vēstules saņēmējs Kasprs Čerņeckis Nekā personīga teica, ka vēstuli nav saglabājis, tās saturu neatceras. Viņš arī neatceroties, vai bija relīze vai nē, taču rezultātu tas nemainot – izmeklēšana ir pabeigta un lieta nodota prokuratūrai.

Sakotēji Drone nenoliedza, ka tādu lūgumu ir izteicis, taču sarunas gaitā savas domas mainīja un paziņoja, ka nekādas vēstules nav bijis.

Lai gan VID Finanšu policija firmu Cleanhouse kopš 2013.gada tur izdomās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, tas netraucē firmai visu šo laiku turpināt uzvarēt iepirkumu konkursos. Pagājušā gada vasarā Cleanhouse uzvarēja 770 tūkstošus eiro vērtā iepirkumā par Valsts ieņēmumu dienesta klientu apkalpošanas centru tīrīšanu visā Latvijā.

Izejot no publisko iepirkumu likuma, vienīgais nosacījums, kas ir saistīts ar VID kompetenci ir parādnieks. Ja ir parādnieks, tad nevar startēt konkursā, ja kriminālprocess notiek un ir noteikti zaudējumi, tas nenozīmē pēc administratīvā procesa, ka viņam ir parāds. Jo parāds veidojas tad, kad viņš iesniedz pats deklarāciju, vai caur nodokļu audita uzrēķinu, var veidoties, ja nav samaksājis.

Tikai tajos gadījumos ir kā parādnieks. Cleanhouse uzvarējis arī konkursā par Tieslietu ministrijas telpu uzkopšanu.

Tomēr līdz galīgajam spriedumam uzņēmums var piedalīties iepirkumos un pasūtītājiem nav pamata to noraidīt. Finanšu ministrija uzskata, ka iepirkumu likumos problēmu nav.

Kriminālprocesā var ierobežot fizisku personu tiesības ieņemt amatus vai nodarboties ar kādām lietām izmeklēšanas laikā, taču juridiskām personām šādi ierobežojumi nav paredzēti.

Prokuratūrā šobrīd uzsākta kriminālvajāšana pret visām astoņām Finanšu policijas norādītajām personām. Tomēr mainīta kvalifikācija – prokuratūra neuzskata, ka uzņēmējiem būtu jāatbild par naudas legalizāciju. Četrām personām mīkstināta arī apsūdzība nodokļu nemaksāšanā. Tā mainīta uz šī nodarījuma atbalstīšanu.

Foto

Skaties video!

TOP komentāri

  • Paldies!!!
    +2 +2 0

    Paldies!!!

    Ha ha ha !!! Tad nu gan pārsteigums,šajā korupcijas lielvalstiņā !!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl