4 komentāri

Jaunām acīm skatītā “oligarhu lieta” liek uzdod jautājumus ne vien par KNAB un prokuroru spējām pierādīt korupciju, bet arī par Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) paspārnē strādājošās Finanšu policijas darba efektivitāti.

Līdz šim nepieminēta palikusi no “oligarhu lietas” izdalītā un finanšu noziegumu izmeklētājiem nosūtītā krimināllieta par iespējamām mahinācijām ar nodokļiem bijušā politiķa Aināra Šlesera privātmājas celtniecībā. “Nekā personīga” rīcībā ir finanšu policijas lēmums par krimināllietas izbeigšanu. Bet tas nepārliecina, ka krāpšanās ar nodokļiem nenotika vai vismaz nebija nodoms valstij nodarīt zaudējumus.

Ekspolitiķis un uzņēmējs Ainārs Šlesers šonedēļ piebrauc pie savas savrupmājas Mellužos jūras krastā. Pusotra hektāra lielajai teritorijai priekšā aizveras vārti. Šlesers neiznāk, vien telefona īsziņā atraksta, ka ir privātpersona un ar presi nekomunicē.

Bet pirms septiņiem gadiem šajā pašā vietā, Šlesers, būdams Rīgas vicemērs, rīkoja plašu tikšanos ar žurnālistiem. Šādi viņš bija spiests rīkoties, jo dabas draugi iebilda pret priežu izciršanu kāpu aizsargjoslā, kur politiķis bija iecerējis uzcelt savu ģimenes māju.

Valsts ieņēmumu dienestā tai pat laikā vērsās Šleseru ģimenei piederošs SIA “Avadel” un pieprasīja atmaksāt vairāk nekā 225 000 eiro (225 280) pievienotās vērtības nodokli, kas firmai radies par šo ēku būvniecības un apsaimniekošanas darbiem. VID sāka auditu uzņēmumā, jo bija aizdomas, ka Šlesers ceļot savu privātmāju cenšas valstij nenomaksāt visus nodokļus. VID darbinieki bija pārliecināti, ka firmai nav tiesības uz PVN atmaksu, jo ēku īpašumtiesības nepieder kompānijai, bet Šleseru ģimenei. Un vēl aprēķināja uzņēmumam soda naudu. Tomēr VID ģenerāldirektore Nellija Jezdakova 2010.gada novembra beigās administratīvo lietu izbeidza. Viņa atcēla inspektoru lēmumu, jo esot uzradušies jauni svarīgi dokumenti. Tas deva tiesības SIA “Avadel” atgūt visu PVN atmaksu no valsts budžeta.

Lietā jauns pagrieziens notiek līdz ar “Rīdzenē” noklausītajām sarunām. Tajās dzirdams, ka steigā top jauni līgumi, ka Šleseru ģimene nomās mājas no “Avadel” un nākotnē grasās tās nopirkt. KNAB izmeklētāji domā, ka līgumi slēgti ar atpakaļejošu datumu.

KNAB noklausītās viesnīcas sarunas atklāj, kā lietas tika sakārtotas Valsts Ieņēmumu dienestā. Šlesers un uzņēmuma “Avadel” valdes loceklis Ivars Gulbis “Rīdzenē” tiekas 2010.gada novembrī – tieši laikā, kad vēl ir spēkā kompānijai nelabvēlīgais VID lēmums. Šlesers ar Gulbi vienojas, ka jāmeklē cilvēks, kurš problēmas ar VID atrisinās. Sarunās minēts, ka jāslēdz pirkuma cerību līgums. Tas paredzētu, ka Šleseru ģimene pēc celtniecības pabeigšanas ēkas no firmas atpirks.

Šie dokumenti VID uzradās pēdējā brīdī, raisot aizdomas, ka kāds dienestā uzņēmumu konsultējis. Turklāt nodokļu eksperts neatceras, ka PVN lietās būtu atcelti lēmumi balstoties uz šādiem nākotnes nodomu dokumentiem.

Ainis Dābols

Ainis Dābols
Nodokļu konsultants

Būšu atklāts, manā vairāk nekā 20 gadu praksē VID inspektori nav ņēmuši vērā līdzīgās lietās līdzīgus līgumus. Jautājums, kāpēc tas nebija pieejams audita laikā.

KNAB no oligarhu lietas izdalīto kriminālprocesu ar Šlesera un Gulbja sarunām, nosūtīja Finanšu policijas pārvaldei un tā sāka izmeklēšanu par kompānijas “Avadel” amatpersonu iespējamo izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas un krāpšanu organizētā grupā. Taču nepilnus divus gadus vēlāk 2015.gada 30.decembrī lietu izbeidza.

Kaspars Podiņš

Kaspars Podiņš
Bijušais VID FPP priekšnieks (2016.gada 30.janvāris)

Izmeklēšanas gaitā šī māja tika nopirkta un uzņēmums, kas māju pārdeva, ieskaitīja valsts budžetā vairāk nekā 300 000 eiro apmērā. Līdz ar to valsts budžetam zaudējumi nodarīti netika.

“Nekā personīga” uzrunātais nodokļu eksperts saka, ka administratīvā procesa izbeigšana nedod pamatu izbeigt krimināllietu. Jo krimināllikumā vērtē atbildību arī par krāpšanas mēģinājumu vai nodomu.

Ainis Dābols

Ainis Dābols
Nodokļu konsultants

Noteikti tas nevar būt par pamatargumentu kriminālprocesa izbeigšanai. Vismaz mans viedoklis ir tāds. Līdzība tā būtu ar zagli, kurš nozadzis zaptes burku. Ja zaglis atliek atpakaļ ievārījuma burciņu, tas nenozīmē, ka tas nebūtu zadzis.

Žurnālistiem nav iespējams pārbaudīt, vai firma tiešām māju 2015.gadā pārdeva. “Avadel” gada pārskati nesniedz pilnu priekšstatu. Bet Šlesera ģimenes mājai nav pagarināta būvatļauja un tā joprojām nav nodota ekspluatācijā. Līdz ar to īpašums nav reģistrēts zemesgrāmatā, un darījumi nav jāuzrāda.

Ilze Cīrule

Ilze Cīrule
VID ģenerāldirektore

Ja tiešām analīze parādīs, ka var atklāt jaunus faktus, esam gatavi veikt auditu par pēdējiem trīs gadiem, 2014, 2015, 2016 un kritiskās situācijās mēs to darām. (NP: Šobrīd jums ir pamats pieprasīt šādu auditu?) Patlaban man tāda pamata nav.

Rīt VID ģenerāldirektore uzaicināta uz Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai sniegtu savu skaidrojumu par šīs krimināllietas izbeigšanas pamatotību. Un iespējams krimināllietas septiņos sējumos varēs ieraudzīt atbildi, vai izmeklētājs un uzraugošais prokurors ir rīkojušies profesionāli.

TOP komentāri

 • Vita Eglīte
  +4 +4 0

  Vita Eglīte

  Šajā svarīgajā laikā, kad Cīrullei jāskaita tualetes papīra ruļļu izlietojums - absolūti nav būtiska liela apjoma nodokļu izkrāpšana.
 • Andris Upminis
  0 0 0

  Andris Upminis

  VID visas vadones nodarbojās ar krāpšanu, tikai neviena nenes atbildību
 • Cīruliene
  0 0 0

  Cīruliene

  Kāpēc ?! Kāpēc ?! Vai tad nav saprotams ? Vienkārši, visiem nauda patīk !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl