Verners Lūsis izkārtojis ministra Auguļa ģimenei jaunu 30 000 eiro vērtu auto

40 komentāri
Verners Lūsis izkārtojis ministra Auguļa ģimenei jaunu 30 000 eiro vērtu auto
Foto: LETA

Šā gada sākumā karjera “Latvijas dzelzceļa” struktūrās aprāvās Verneram Lūsim, jo Polijas prokuratūra viņu tur aizdomās par nodokļu mahinācijām. Darbu dzelzceļā Lūsis ieguva pēc tam, kad par Satiksmes ministru kļuva Uldis Augulis. Taču šis nav vienīgais notikums, kas saista Auguli un Lūsi. “Nekā Personīga” rīcībā ir informācija, ka Lūsis pirms diviem gadiem izkārtojis ministra ģimenei jaunu 30 000 eiro vērtu automašīnu. Ministra deklarācijā šis darījums neparādās.

Pirms trīs gadiem “Renault” un “Dacia” automobiļu tirgotājs “Euro Auto” bija uz bankrota sliekšņa. Tas ar grūtībām maksāja bankām, automobiļu piegādātājiem un darbiniekiem. Tomēr uzņēmumam bija daudz vērtīgu īpašumu. Ja kādu no tiem izdotos pārdot, uzņēmums varētu izkļūt no grūtībām.

Īpašumā Turgeņeva ielā 25 ir plaša autostāvvieta, garāžas un atpūtas komplekss. Līdz 2002. gadam tas daļēji piederēja Latvijas dzelzceļam, kad to nopirka “Euro Auto” meitas firma. Pēc tam Latvijas dzelzceļš kļuva par autostāvvietas nomnieku.

2016. gada sākumā “Renault” un “Dacia” automašīnu dīlerim SIA “Euro Auto” mainījās vadība. Izpilddirektora amatu ieņēma Verners Lūsis. Lūsim bija pieredze uzņēmējdarbībā un vadošos amatos. Viņš bija strādājis Latvijas kuģniecības meitas firmu vadībā un Lidostas “Rīga” valdē.

“Euro Auto” vadībai bija plāns īpašumu Turgeņeva ielā par labu cenu pārdot atpakaļ Latvijas dzelzceļam. Tas esot bijis Vernera Lūša uzdevums, jo viņam bijuši labi sakari Satiksmes ministrijā un dzelzceļā. 2016. gada februārī Satiksmes ministrijā sāka saimniekot Uldis Augulis. Lūsis tā gada aprīlī dabūja amatu dzelzceļa meitas kompānijā “LDz loģistika”.

“Tādas ziņas vai baumas mums figurēja, ka tur jau viss ir sarunāts, ka tūlīt jau dzelzceļš pirks jau un tamlīdzīgi. Pēc tam izrādījās, ka nenopirka,” norāda SIA “Euro Auto” bijušais darbinieks Guntis Grūbe.

2016. gada vasaras vidū “Euro Auto” salonā no Polijas saņemts jaunākais “Renault” modelis “Talisman Grandtour”. Automobilis bija paredzēts demonstrēšanai pircējiem. “Tas bija pirmais “Talismans”. “Talismans Grandtour”. Ļoti labi aprīkota mašīna, kuru Lūša kungs, kā saka, no mūsu Skanstes ielas, pats viņš deklarēja dzen rādīt ministram un turpmāk būs darbības,” atklāj Grūbe.

Vismaz 30 000 eiro vērtā automašīna salonā vairs neatgriezās. Vairāk nekā mēnesi mašīna nobraukājusi ar sarkanajiem tirdzniecības numuriem. Septembra sākumā mašīna beidzot piereģistrēta. Taču nevis uz “Euro Auto”, bet uz saistīta uzņēmuma “Baltijas autonoma” vārda. Tad darbinieki uzzinājuši, ka mašīnu izmanto satiksmes ministra Ulda Auguļa ģimene.

Uldis Augulis

Uldis Augulis
Satiksmes ministrs (ZZS)

(NP: Jūs 2016. gadā no Vernera Lūša saņēmāt automašīnu “Renault Talisman”. Kas tas bija par darījumu?) Neesmu tādu saņēmis. Nav tāds darījums bijis. (NP: “Euro Auto”?) Nav man nekāda automašīna bijusi. Var apskatīties visu manā deklarācijā. (NP: Tiešām nebija?) Nē! (NP: Mums ir liecinieki un pierādījumi, ka jums tāda automašīna ģimenē ir bijusi.) Nav mums tāda automašīna bijusi! (NP: Tiešām?) Bet to var visu pārbaudīt deklarācijās!

Amatpersonas deklarācijā Augulis norādījis, ka viņam pieder 2013. gada “Mitsubishi Outlander”. Tomēr faktu, ka automašīna “Renault Talisman” ir bijusi Auguļa rīcībā, apliecina apdrošināšanas polise. Tajā redzams, ka 2016. gada izlaiduma automašīnu “Renault Talisman Grandtour” ar valsts numuru KL9407 apdrošinājis Uldis Augulis. 75 eiro viņš samaksājis 2016. gada 9. septembrī.

Uldis Augulis

Uldis Augulis
Satiksmes ministrs (ZZS)

(NP: Bet mums ir arī redzams, ka jūs šo mašīnu esat apdrošinājis.) Nezinu. Nemāku jums pateikt. (NP: Tad jūs neesat apdrošinājis?) Nu, iespējams. Es esmu daudz mašīnas apdrošinājis. Ja jauniešiem vajadzēja palīdzību, tad droši vien apdrošināju.

Verners Lūsis līdz šā gada janvārim turpināja darboties “Latvijas dzelzceļa” meitas uzņēmumos. Lūša karjera aprāvās, kad viņu Lietuvā aizturēja kriminālprocesā par nodokļu mahinācijām. Polijas prokuratūrā Lūsi tur aizdomās par piedalīšanos nelikumīgā organizētā grupā, kas darbojās ar PVN samazināšanu degvielas tirdzniecībā.

Zemes gabals, ko Lūsis mēģinājis pārdot “Latvijas dzelzceļam”, joprojām nav pārdots. “Latvijas dzelzceļā” saka – neesot varējuši vienoties par cenu. Tagad to atklātā izsolē par nepilnu miljonu mēģina pārdot tiesu izpildītāji  kreditoru interesēs.

Guntis Grūbe par aizdomīgajiem Lūša darījumiem vērsās KNAB. Tomēr birojs nesaskatīja, ka Augulis būtu pārkāpis valsts amatpersonām noteiktos ierobežojumus, jo Auguļa meitai neesot reģistrēta laulība ar Grigorjanu, un neesot arī konstatējams, ka ministrs būtu izmantojis savas pilnvaras attiecībā uz Verneru Lūsi vai SIA “Euro Auto”.

Precizējums:

Automašīnu “Renault Talisman Grandtour”, ko 2016. gada vasarā Satiksmes ministram Uldim Augulim izkārtoja Verners Lūsis, izmantoja Auguļa sievas Tatjanas meita Jana un viņas vīrs Artjoms Grigorjans, nevis Žanete Augule.

“Nekā Personīga” žurnālists par automašīnas izmantošanu uzdeva jautājumus Uldim Augulim, Artjomam Grigorjanam un Žanetei Augulei, taču neviena no šīm personām neizskaidroja, kurš automašīnu izmantoja.

Uldis Augulis ir precējies divas reizes. No pirmās laulības ministram ir meita Žanete Augule. 2014. gadā ministrs apprecējās ar pašreizējo dzīves biedri Tatjanu.

2017. gada 27. jūnijā iesniegumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam bijušais SIA “Eiro Auto” darbinieks Guntis Grūbe rakstīja, ka Artjoms Grigorjans ir Auguļa znots.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs  2017. gada oktobrī atbildē Guntim Grūbem norādīja, ka birojs nav konstatējis valsts amatpersonām likumā noteiktos ierobežojumus, jo  nav konstatēts, ka Auguļa meita būtu reģistrējusi laulību ar Artjomu Grigorjanu.

KNAB atbilde liecina, ka birojs nav izvērtējis, kāda ir Artjoma Grigorjana saikne ar  Auguli un vai interešu konflikts nav saskatāms tajā, ka automašīnu izmantoja Auguļa sievas Tatjanas meita Jana Grigorjana un viņas vīrs Artjoms Grigorjans.

“Nekā Personīga” atvainojas Žanetei Augulei par kļūdainu viņas pieminēšanu raidījumā.

40 komentāri