Vējonis: Partijām par atbalstu Kariņam jāvienojas līdz Ziemassvētkiem

14 komentāri

”Ja politiskās partijas ir gatavas viņu [Krišjāni Kariņu (“Jaunā Vienotība”)] atbalstīt, neapšaubāmi, ka es viņu virzīšu,” tā intervijā “Nekā personīga” par potenciālā premjera amata kandidāta nominēšanu sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents ir pārliecināts, ka valstī viņa rīcības dēļ politiskā krīze nav radusies, par to, ka nākamā gada valsts budžets joprojām nav sagatavots, atbildība ir jāuzņemas partijām. Savukārt, vērtējot savu ieguldījumu Ministru prezidenta meklējumos, Vējonis uzskata, ka ir bijis pietiekami aktīvs, viņaprāt, “konstitūcija nepieprasa dziļāk iesaistīties valdības veidošanā”.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Protams, mēs esam pieradināti sabiedrībā, ka iepriekšējās daudzajās vēlēšanās ir bijis uz pirmo Saeimas sēdi jau skaidrība par koalīciju un opozīciju, nu, šajā reizē tā nav. Bet – tas ir demokrātisks process, mēs mācāmies daudz ko jaunu, un līdz ar to es nekādā gadījumā neuzskatu, ka būtu politiskā krīze.

Politiskajām partijām jābūt daudz atbildīgākām un jāspēj savā starpā sarunāties, “nevis vilkt brīžiem sarkanās līnijas”. Vējonis arī piebilst, ka “pamatā valdību jau veido parlamentā pārstāvētās partijas, tā kā pamatatbildība būtu viņām”.

Partiju līdzšinējais darbs, kā arī divu kandidātu nominēšana, liecinot, ka partijas vēl nav gatavas vienoties par valdības izveidi, tā uzskata Vējonis.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Ne jau prezidents veido valdību. Prezidents nominē iespējamo premjera kandidātu, aicina viņu veidot valdību, un partijas pašas savā starpā sarunājas, lai mēģinātu panākt kopīgu viedokli gan par iespējamo valdības modeli, gan par veicamajiem darbiem.

Vējonis neuzskata, ka sākotnējo trīs premjera amata kandidātu [Jānis Bordāns (JKP), Aldis Gobzems (”KPV LV”) un Artis Pabriks (”Attīstībai/Par!”)] izvirzīšana bijusi kļūda. Tas esot bijis pareizs un prezidenta izdomāts solis.

Runājot par nākamo iespējamo premjera amata kandidātu Krišjāni Kariņu (JV), Vējonis ir gatavs nominēt viņu Ministru prezidenta amatam, ja Kariņam būs Saeimas vairākuma atbalsts.

Partijām par atbalstu Kariņam jāvienojas nākamās nedēļas laikā.