Vējonim Saeimā pašlaik lielāks atbalsts nekā konkurentam Levitam

1 komentārs
Vējonim Saeimā pašlaik lielāks atbalsts nekā konkurentam Levitam
(Foto: LETA)

Otrdienā Saeimas deputātiem bija darba pilnas rokas. Vajadzēja apspriest Valsts prezidenta ievēlēšanu. No kabineta uz kabinetu ceļoja Eiropas Cilvēktiesību tiesnesis Egils Levits. Jau otrdien bija zināms, ka viņu atbalstīs ne tikai Nacionālā apvienība, bet arī No sirds Latvijai deputāts Ringolds Balodis un Vienotības deputātes – Ilze Viņķele un Lolita Čigāne.

Vienotības vadītāja Solvita Āboltiņa uzskata, ka koalīcijai jāvirza viens prezidenta pretendents. Levitu Nekā personīga sastapa iznākam no sarunas ar Āboltiņu, kas viņu pēdējā brīdī centās atrunāt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Atrunāja jūs tā Solvita Āboltiņa no kandidēšanas?
Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis Egils Levits: Nē. Teiksim, es tā jau neesmu tik viegli iespaidojams. Domāju, ka šajā politiskajā intrigu kultūrā vajadzētu būt arī vienam kandidātam, kurš, iespējams, var arī iet citādāk. Darīt citādāk. Nu nevis tādā veidā, ka Valsts prezidents tiktu tirgots kopā lielākā kontekstā un tamlīdzīgi. Es domāju, ka ir iespējama arī tāda valstiska pieeja.

Dienu vēlāk Nacionālā apvienība Levitu oficiāli izvirzīja par Valsts prezidenta kandidātu, tā izjaucot plānu saglabāt politisko spēku līdzsvaru. Ja ZZS tiktu prezidenta amats, formāli zustu iemesls pretendēt uz valdības galvas vietu. Nacionāļu atkāpšanās no šīs ieceres Āboltiņu saniknoja.

Foto: LETA

Foto: LETA

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa: Aiz politikas stāvoši cilvēki, kam nemitīgi patīk parlamentu padarīt par cirku. Un tādā veidā parādīt, ka deputāti neko citu nedara kā tikai tirgojas, kas neatbilst patiesībai, protams. Bet, ja ļoti rūpīgi pie tā piestrādā, tad šādu tēlu var radīt.
Nekā personīga: Vai jūs mēģinājāt viņu atrunāt no kandidēšanas?
Solvita Āboltiņa: Es mēģināju viņam izstāstīt reālo situāciju. Es uzskatu, ka tāda līmeņa cilvēks kā Egils Levits nav pelnījis, lai, politiskajā leksikā runājot, viņu šī Saeimas “uzmestu” un parādītu vēlreiz, ka viņi nespēj šajā situācija izvērtēt to, ka izcils kandidāts vienkārši ar viņu spēlējas, un tas man likās ļoti svarīgi.

Nacionālā apvienība mazgā rokas nevainībā. Levitu viņi virzījuši, jo viņš esot labāks prezidents par Vējoni. Prezidents nevarot tapt izvirzīts pēc politisko kvotu principa, kā esot iedomājusies Āboltiņa un zaļie zemnieki. Turklāt Vējoņa kandidatūra esot nākusi pārāk vēlu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš
Tad, kad mums notika šīs te koalīcijas sarunas, tad faktiski mums arī nebija pat zināmi šie iespējamie kandidāti, izņemot tos, kas bija publiskajā telpā. Kopumā tie bija vairāki no ZZS puses. Un šis kandidāts, kas bija izvirzīts kā pēdējais – Vējoņa kungs – viņš faktiski arī netika apspriests šajā koalīcijas darba grupā.

 

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars
Būtiski ir uzsvērt arī to, ka Nacionālā apvienība savu kandidātu nosauca tikmēr, kamēr visi pārējie vēl domāja. Par šo kandidātu mūsu starpā vienmēr ir bijusi vienprātība, līdz ar to teikt, ka mēs pielāgojamies kādam citam, pašlaik kādu taktisku apsvērumu dēļ, būtu pavisam aplami.

Nacionāļu plāns ir saaģitēt pēc iespējas vairāk balsu Levitam. Ja nobalsos vairāk nekā par Vējoni, tad mēģinās ar ZZS vienoties. Ja nepārsniegs, tad piekāpšoties un balsošot par Vējoni.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raimonds Vējonis
Pašlaik izskatās, ka koalīcija runā vismaz par diviem kandididātiem. Iespējams, ka būtu jāvienojas par situāciju, ka tas kandidāts, kurš pirmajā vēlēšanu kārtā gūst lielāko atbalstu, ka to arī turpmāk atbalsta koalīcija. Tas mūsu skatījumā būtu loģisks risinājums.
Pēc Levita izvirzīšanas par Vējoni vienalga ir gatavi balsot vairāk Saeimas deputātu.

No Vienotības par Vējoni balsos 11 deputāti (Solvita Āboltiņa, Juris Šulcs, Viktors Valainis, Janīna Kursīte, Ainars Latkovskis, Kārlis Šadurskis, Aldis Admovičs, Inesis Boķis, Romualds Ražuks, Edvards Smiltēns Dzintars Zaķis), kā arī visa 21 deputātu lielā ZZS frakcija. Tātad kopā 32. Levitu Nekā personīga apsolīja atbalstīt 17 Nacionālās apvienības un četri Vienotības deputāti (Ilze Viņķele, Lolita Čigāne, Andrejs Judins, Atis Lejiņš). Tātad kopā 21 deputāts. Balsojums vēl var mainīties, jo 8 vienotības deputāti vēl nav izlēmuši, par kuru no abiem balsot (Hosams Abu Meri, Ints Dālderis, Vilnis Ķirsis, Aleksejs Loskutovs, Inese Lībiņa-Egnere, Veiko Spolītis, Jānis Upenieks un Ojārs Kalniņš.

Atis Lejiņš (Vienotība):
Tautai jāzina, ka te notiek intrigas. Un, ka ne Levits, ne Vējonis tiks ievēlēts, jo te notiek visādas spēles, ieskaitot Saskaņu, un, ka beigās nāks viens melnais zirdziņš un ka mums nekas cits neatliek, ka viņš dabūs to 51 balsi.
Vējonis ceturtdien savas kandidatūras prezentācijā minēja, ka prot vienoties ar politiķiem. Levits esot ilgus gadus dzīvojis ārzemēs un nepārzināšot vietējo situāciju.

”Mana priekšrocība, ka es zinu iekšpolitiskos jautājumus, sadarbības ar partijām, jo, esot ārpus valsts, daudzus gadus tomēr, lai sekmīgi varētu vadīt valsti un arī pieņemtu lēmumus valstī, tomēr ir jābūt šai sadarbībai starp partijām, kas nav vienkārši, jo to es zinu no savas pieredzes, ka sadarbība starp partijām nav vienkārša, un tur tomēr ir jābūt zināmai pieredzei,” savu piemērotību augstajam amatam pamato aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Vai Aivars Lembergs ir prasījis kādas apņemšanās, kādus solījumus, kādus mājienus par to, kā viņam varētu būt dzīvē labāk, ja jūs kļūtu par prezidentu?
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis: Nu nekādi mājieni nav bijuši, jo viss, kas ir noticis, ir noticis ZZS valdes sēdes laikā, kur es pats nepiedalījos, un mani kolēģi no arī citām partijām. Ne tikai Zaļās partijas arī ir piekrituši manas kandidatūras tālākai virzīšanai.
Nekā personīga: Bet pēc šīs sēdes gan viņš pats ir stāstījis, ka viņš ir pārrunājis ar Vējoni un Brigmani šo jautājumu un kandidēšanu un… ?
Raimonds Vējonis: Nē, nu tāds, ko nozīmē tikšanās? Tas, ka mēs pirms valdes sēdēm sēžam kabinetā un pārrunājam, protams, ka tādas tikšanās ir bijušas. Bet attiecībā uz prezidentu un kaut kādu prasību izvirzīšanu un noteikšanu, viennozīmīgi varu teikt, ka nekas tāds nav bijis.

To, ka Vējonim ir izredzes kļūt par prezidentu, noteiks arī vēlēšanu procedūra. Pēc Nekā personīga aplēsēm aptuveni trešdaļa deputātu nolēmuši apiet likumā noteikto aizklāto vēlēšanu procedūru un publiskot savu balsojumu. Tā darīs arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Šā gada februārī Saeima balsoja par grozījumiem Satversmē, kas paredz atklātu prezidenta balsošanas kārtību. Grozījumus nepieņēma. Bet par tiem balsoja 43 deputāti. Šiem 43 deputātiem arī Nekā personīga vaicāja, vai viņi būtu gatavi paši balsot atklāti, filmējot savu balsojumu par Valsts prezidentu.

Kārlis Šadurskis (Vienotība)
Man ir bijusi diskusija ar kolēģiem, vai tas ir likumīgi. Es uzskatu, ka aizklāts balsojums ir balsotāja tiesības neizpaust savu balsojumu. Bet tas nav viņam aizliegums to izpaust. Un, ņemot vērā to, ka iepriekšējās vēlēšanās mums ir bijusi situācija, ka žurnālisti ir saskaitījuši, kā deputāti ir teikuši, kā viņi balso un paskatījušies rezultātu protokolā, kas ir bijis krasi atšķirīgs. Un man vienkārši nepatīk, ja mani tur aizdomās kā vienu no tiem, kas, iespējams, melo.

 

Ainārs Latkovskis (Vienotība)
Iepriekšējā reizē, kad mēs balsojām par prezidentu, es pats personīgi pamēģināju, kā tas ir ar vienu roku aizpildīt vēlēšanu biļetenu, ielikt aploksnē un ar otru roku filmēt. Kamēr man bija vēl iepriekšējais telefons, man telefonā bija mans balsojums iefilmēts.

Vai dokumentēt un publiskot savu balsojumu, nav izlēmuši Einars Cilinskis, Vilnis Ķirsis, Romāns Naudiņš un Raivis Dzintars, kurš pirms balsojuma par valsts prezidentu iecerējis atjaunot savu deputāta mandātu. No Saeimas būs jāaiziet deputātam Gunāram Rusiņam.

1 komentārs