VDD priekšnieks: Uzvaras pieminekļa nojaukšana varētu izsaukt radikālas un ekstrēmas darbības

15 komentāri
VDD priekšnieks: Uzvaras pieminekļa nojaukšana varētu izsaukt radikālas un ekstrēmas darbības
ZANE BITERE, LETA

Kāpēc Uzvaras pieminekļa nojaukšana var radīt draudus Latvijas drošībai, kā Krievijas spiegi vervē Latvijas zinātniekus, un kāpēc Krievijas vēstniecība Rīgā grib veidot jaunu kadru kalvi? Par šiem tematiem ar Valsts drošības dienesta (VDD) priekšnieku Normundu Mežvietu sarunājās TV3 raidījums “Melu teorija”.

VDD vadītājs, jautājot par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, norāda, ka šajā diskusijā nav runa tikai par monumentu, kas simbolizē PSRS uzvaru Otrajā pasaules karā. Tas ir kaut kas vairāk.

“Un jāņem vērā, ka viss, kas saistīts ar Otro pasaules karu, krievvalodīgajai sabiedrībai, arī Krievijai, ir ārkārtīgi nozīmīgs faktors. Lielā mērā Krievijas un Padomju Savienības vēsture ir samērā traģiska aizgājuša gadsimtenī, un vienīgais nosacīti nozīmīgais aspekts tajā gadsimtā ir šī uzvara karā,” saka Mežviets.

Tādēļ Normunds Mežviets uzskata, ka jautājums ir ļoti sensitīvs. Situācijā, ja tiks pieņemts politisks lēmums par pieminekļa demontāžu, “varētu izsaukt radikālas un ekstrēmas darbības no daļas krievvalodīgās sabiedrības,” uzskata VDD priekšnieks.

Tādēļ viņš ir pārliecināts, ka Uzvaras pieminekļa nojaukšana ir politiskā izšķiršanās un lēmumu pieņēmēju kompetences jautājums.

Tāpat “Melu teorija” noskaidrojusi, ka VDD pārskatā minēts, ka ārvalstu dienestu varētu interesēt Latvijas zinātnieki un akadēmiskais personāls.

VDD priekšnieks sacīja, ka arī mūsdienās Krievija jaunas tehnoloģijas cenšas iegūst, nodarbojoties ar ekonomisko un tehnisko spiegošanu, jo Krievijai nav iespējas pašiem radīt dažādas tehnoloģijas. Tas īpaši attiecoties uz augstajām tehnoloģijām.

“Ja mēs runājam par mūsu valsti, jāsaka, ka mums ir ļoti daudz ārkārtīgi gudru un talantīgu cilvēku, zinātnieku un izgudrotāju. Un arī Latvijā rada zinātniskās tehnoloģijas, par kurām nedraudzīgo valstu izlūkdienesti ir izvirzījuši mērķi tās iegūt,” norādīja Mežviets.

Viņš arī atklāj, ka jau šobrīd “šādas lietas mūsu valstī notiek”.

Mežviets arī akcentē, ka ārvalstu specdienestu interešu loks ir plašāks par personām ar pieeju klasificētai informācijai, piemēram, valsts noslēpumam.

Plašāka ar saruna ar VDD priekšnieku – šeit