VDD Latvijā ir konstatējis Ķīnas specdienestu aktivitātes – par tām ziņo arī specdienesti citviet Eiropā

27 komentāri
VDD Latvijā ir konstatējis Ķīnas specdienestu aktivitātes – par tām ziņo arī specdienesti citviet Eiropā
REUTERS/SCANPIX

To, ka ķīnieši spiego Lietuvā, šīs valsts drošībnieki skaļi pasaka pirmo reizi. Kā atklājis mūsu kaimiņu Valsts drošības departaments, Lietuvā slepus darbojas Ķīnas Valsts drošības ministrijas un Militārās izlūkošanas direktorāta darbinieki. Viņu uzdevums ir vervēt cilvēkus, kuri ir pietuvināti politikai un varai. Pārvilināšanas veidi ir dažādi – dāvanas, ceļojumi un mācību braucieni. Došanās apmaksātos ceļojumos uz Ķīnu kalpo par lielisku veidu kā censties iegūt Lietuvas pilsoņu uzticību un piespiest viņus sadarboties. 

Krietni lielākus draudus Ķīnas slepeno dienestu invāzijā saskata vairāku citu Eiropas valstu specdienesti. Pēdējo gadu aktivitātes tie skaidro ar nesen Ķīnas Tautas kongresā pieņemtu jaunu Nacionālās izlūkošanas dienesta likumu. Tas būtiski pastiprina Ķīnas drošības iestāžu pilnvaras, ļaujot tām strādāt gandrīz bez jebkādiem ierobežojumiem.

Privātpersonām, uzņēmumiem, valdības struktūrām un citām organizācijām gan pašmājās, gan ārvalstīs ir uzdevums iesaistīties un sadarbotos ar Ķīnas drošības struktūrām. Ķīnas valdības plāns ir līdz 2025. gadam kļūt par pasaules līderi moderno tehnoloģiju izstrādē un ražošanā. Lai to sasniegtu – visi līdzekļi ir atļauti.

Vācijas Federālais izlūkdienests brīdina, ka ar Ķīnas valdības ziņu notiek mēģinājumi pārpirkt Vācijas tehnoloģijas milžus. Tas rada draudus, ka Ķīnas rokās nonāks zināšanas un sensitīvi dati, kas var būtiski kaitēt Vācijas drošībai.

Čehijas drošības dienests brīdina par diplomātu piesegā strādājošiem Ķīnas izlūkdienesta darbiniekiem. Čehiem pēdējo piecu gadu laikā esot izdevies novērst vairāku desmitu Krievijas un Ķīnas spiegu darbošanos. Notikuši arī mēģinājumi pārņemt vairākus uzņēmumus. Čehijas drošības dienests aplēsis, ka Ķīnu interesē enerģētika, telekomunikācijas, finanses, loģistika, veselības aprūpe un progresīvās tehnoloģijas.

Skaļu spiegu skandālu piedzīvo pasaulē otrs lielākais mobilo tehnoloģiju uzņēmums “Huawei”. Arestēta šīs Ķīnas kompānijas finanšu vadītāja, kuras tēvs ir firmas dibinātājs. “Huawei” tiek vainots tehnoloģiju zādzībā un neatļautās finanšu mahinācijās. ASV un vairākas citas valstis ierobežo “Huawei” ierīču lietošanu, jo kompānijas ciešās saites ar Ķīnas valdību radot būtiskus spiegošanas riskus.

Aizdomas par šīs kompānijas negodīgu darbu radušās arī Eiropā. Janvārī Polijas drošības dienests aizturēja “Huawei” darbinieku, kuram izvirzītas apsūdzības spiegošanā. Ķīnas pilsonis bija atbildīgs par ierīču pārdošanu sabiedriskā sektora klientiem.

Arī pie mums darbojas Ķīnas tehnoloģiju kompānija “Huawei”. Kā liecina pēdējais gada pārskats, Ķīnas milža pārstāvniecības apgrozījums pirms gada Latvijā bija 22 miljoni eiro (22 735 493 eiro). Aizvadītais gads Latvijas un Ķīnas tirdzniecības sakaros bijis labākais kopš 2000. gada. 212 firmās Ķīnas uzņēmēji ieguldījuši 3 miljonus un 630 tūkstošus. Kāds ir patiesais Ķīnas investīciju apjoms ir grūti aplēst. Jo, piemēram, “Huawei” gadījumā Latvijā dibinātā firma pieder Nīderlandē nevis Ķīnā reģistrētam uzņēmumam.

Visaktīvāk ķīnieši iesaistījušies Latvijas kokapstrādes biznesā. Vairāki darījumi notikuši dibinot ķīniešu ēdināšanas uzņēmumus. Viens no tiem ar nosaukumu ”Lielais Ķīnas mūris” jau vairākus gadus atrodas īpaši zīmīgā vietā – tieši pretī Aizsardzības ministrijai.

Aiz augstajiem mūriem Zasulaukā paslēpusies Ķīnas Tautas Republikas tirdzniecības pārstāvniecība Rīgā. Tā uz “Nekā personīga” jautājumiem par Ķīnas biznesa plāniem Latvijā neatbildēja. Komentārus par Lietuvā atklātajiem spiegošanas mēģinājumiem nesniedza arī Ķīnas vēstniecība. Kas interesanti – lai arī militārajā jomā Latvija un Ķīna nesadarbojas, vēstniecībā Rīgā strādā ar Ķīnas dienestiem cieši saistīts militārais atašejs. Šonedēļ viņš apmeklēja Aizsardzības ministrijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra publisko lekciju. Un neskopojās ar dāvanām pasākuma rīkotājiem.

Mūsu Valsts drošības dienesta darbinieki Latvijā ir pamanījuši Ķīnas specdienestu darbošanos. Secinājums līdzīgs kolēģiem Lietuvā – notiekot mēģinājumi zagt informāciju no ietekmīgiem cilvēkiem, lai šādi varētu kontrolēt procesus Ķīnai izdevīgā virzienā.

Valsts drošības dienesta atbilde ”Nekā personīga”:

“Pēdējo gadu laikā ir konstatēts Ķīnas izlūkdienestu aktivitāšu pieaugums Rietumvalstīs, kas liek pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm arī Latvijā. Ķīnas, līdzīgi kā citu ārvalstu specdienestu, aktivitātes ir vērstas uz apsteidzošas informācijas iegūšanu nolūkā ietekmēt politiskos, ekonomiskos un citus procesus atbilstoši Ķīnas interesēm.

Ārvalstu specdienestus interesē publiski nepieejama informācija, kas skar Latvijas valsts intereses un valsts drošību. Valsts un pašvaldību amatpersonas ir vienas no vērtīgākajiem šādas informācijas avotiem. Iegūstot šādu informāciju, ārvalstis var censties ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus Latvijā savās interesēs.”

Savukārt Satversmes aizsardzības birojs šobrīd vairāk uztraucas par agresīvo Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu darbošanos Latvijā. Uz šī fona citu valstu spiegu aktivitātes tiešu apdraudējumu mūsu valsts drošībai aizvadītajā gadā neesot radījušas.

Satversmes aizsardzības biroja atbilde ”Nekā personīga”:

“Darbu pret Latviju īsteno vairāku valstu specdienesti. Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu īstenotās aktivitātes ir agresīvas un rada būtisku apdraudējumu gan NATO, gan Eiropas Savienības dalībvalstu interesēm un kolektīvajai drošībai. Citu valstu specdienestu pret Latviju vērstās aktivitātes SAB vērtē kā mērenas un tiešu apdraudējumu valsts drošībai tie 2018. gadā nav radījuši.”