Komentāri

Pirms mēneša stāstījām par filmu, kas tapusi Finanšu ministrijas amatpersonas Vladimira Vaškeviča aizstāvībai. Viena no filmas autorēm mums atklāja tās tapšanas aizkulises un to, kā piemeklēti un safabricēti fakti gan par Vaškeviča slimību, gan viņa ģimenes biznesa veiksmēm.

Vaškeviča dzīvesbiedre Ināra Vilkaste filmas pabeigšanu uzticēja citiem. Izrādīta vairākos festivālos, filma šonedēļ publicēta arī internetā.  Filmā intervēts  Latvijas uzņēmējs, kurš stāsta, ka bijis aculiecinieks kādai avārijai, pēc kuras slēptas pēdas. Pēc viņa stāstītā, pierādījumu slēpšanā bijusi iesaistīta arī bijusī KNAB darbiniece Juta Strīķe.

”Uzbrukums valstij. Neērtais Vaškevičs” bija iecerēta, kā trijos kriminālprocesos vainotā bijušā kontrabandas apkarotāja Vladimira Vaškeviča aizstāvības filma. Taču tas nerealizējās. Vaškeviča dzīvesbiedres Ināras Vilkastes piedāvātie fakti un skaidrojumi nepierādījās. Un filmas veidotāju komanda no Maskavas darbu nepabeidza.

Ināra Vilkaste atrada jaunu autoru no Polijas Andžeju Tarkovski-Kiliševski. Filmu izrādīja starptautiskos festivālos, kā to vēlējās Vaškevičs un viņa dzīvesbiedre. Un šonedēļ to publicēja internetā. Un šajā versijā parādījās jauna informācija. Vaškevičs izsaka pieņēmumu, ka viņa advokāta Aināra Platača pazušanā varētu būt bijis ieinteresēts KNAB. Advokāts Platacis mīklainos apstākļos pazuda pirms 7 gadiem un joprojām nav atrasts.

Juta Strīķe – saskaņā ar Latvijas medijiem viņas īstais vārds ir Anna Potapova. 11 gadus viņa ieņēma KNAB priekšnieka vietnieces amatu un vadīja Korupcijas novēršanas biroju gandrīz vienpersoniski.

Filmā intervēts Latvijas komersants Mihails Ponomarenko. Viņš stāsta, ka redzējis, kā 2002. gadā slēptas pēdas avārijai, kuru izraisījuši it kā KNAB darbinieki. Notikušajā klāt esot bijusi arī Juta Strīķe. Ponomarenko filmā vēl pasaka, ka viņam saistībā ar avāriju izteikti draudi, vēlāk viņš arestēts, kas pilnībā izpostījis viņa biznesmeņa karjeru.

Nekā personīga noskaidroja, ka Ponomarenko nav izdomāta persona. 63 gadus vecais Ponomarenko 90. gadu vidū bijis viens no cūku fermas Ādažos līdzīpašniekiem. Vadījis vai bijis dalībnieks vēl sešos uzņēmumos. Pašlaik visas viņa firmas likvidētas vai to saimnieciskā darbība apturēta. Jaunāko uzņēmumu ”LGV Baltija” Ponomarenko dibinājis pirms diviem gadiem. Taču jau pēc 4 mēnešiem daļas kompānijā pārdevis. Dzīvesvietu Ponomarenko tobrīd deklarējis dzīvoklī Ķengaragā.

Nekā personīga Ponomarenko stāsta, ka viņam bijis jāuzņemas vaina par avāriju, kuru viņš nav izraisījis. Viņš saņēmis zvanu no laba paziņas, ka viņam nekavējoties jāierodas uz Ādažu šosejas. Tur dzērumā kāds apgāzis automašīnu, bet, ceļu policistiem ierodoties, Ponomarenko devis dokumentus un teicis, ka auto nav savaldījis un no ceļa nobraucis viņš. Paziņa teicis, ka Ponomarenko esot jāglābj KNAB darbinieki, kuri iekūlušies nepatikšanās. Vēlāk viņš saņēmis draudus, ka būs nepatikšanas, ja notikušo atklās.

Biznesa sagraušanā KNAB viņš nevaino. Viņam bijušas domstarpības ar saviem kompanjoniem. Viņš dažus mēnešus bijis spiests pavadīt ieslodzījumā. Pēc Ponomarenko stāstītā viņam zvanījis un lūdzis izlīdzēt labs paziņa tobrīd Drošības policijā strādājošais Jānis Boroviks. Ierodoties uz vietas redzējis, ka mašīna nobraukusi no ceļa, un apkritusi uz jumta.

Bijušais Drošības policijas darbinieks, tagad VID Finanšu policijas direktora vietnieks Jānis Boroviks apstiprina, ka Ponomarenko pazīst. Taču noliedz, ka būtu iesaistīts avārijā vai patiesā izraisītāja slēpšanā.

Ponomarenko stāsta, ka tikai vēlāk sapratis, ka avārijā redzētā bijusi Juta Strīķe. Taču nekur nav vērsies, neko nav darījis. 2002. gada pavasarī, kad pēc Ponomarenko stāstītā notika avārija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs tik tikko kā bija izveidots. Tajā vēl nestrādāja vēlāk viena no redzamākajām amatpersonām Juta Strīķe. Viņa 2002. gadā vēl strādāja Drošības policijā. Turpat, kur Jānis Boroviks.

Nekā personīga sazinājās ar Valsts policiju un noskaidroja, ka 2002. gada 13. maijā Ādažu pagastā uz ceļa Rīga–Baltezers-Tallina noticis ceļu satiksmes negadījums – uz jumta apgāzusies automašīna “MAZDA”. Kā pārkāpuma izdarītājs reģistrēts Mihails Ponomarenko. Jau pēc 9 dienām lieta izbeigta, jo tajā nav bijis administratīvā pārkāpuma sastāva.

Lasi vēl