Vangažu nafta piesārņo vidi, taču saņem atļauju no Valsts vides dienesta, ziņo Nekā personīga

Pievienot komentāru
Vangažu nafta piesārņo vidi, taču saņem atļauju no Valsts vides dienesta, ziņo Nekā personīga
Ilustratīvs foto: LETA

Gudrona dīķi, izrādījies, nav vienīgais Inčukalna apkārtnes bieds iedzīvotājiem. Jau gadu ilgst strīds starp vietējiem iedzīvotājiem un naftas bāzes īpašnieku Vangažu nafta. Apkārtnē dzīvojošie ir pārliecināti, ka komersants piesārņo vidi, jo ilgstoši veicis darbības, kam speciāla atļauja nebija saņemta. Vangažu nafta to pilnībā noliedz, sakot, ka ir izpildījusi visas likumā paredzētās prasības. Turklāt uzņēmuma īpašniece sākusi izplatīt nomelnojošu informāciju par aktīvākajiem iedzīvotājiem, kas šādu rīcību uzskata par draudiem.

Jau piecdesmit gadus iedzīvotāji Inčukalna novadā sadzīvo ar naftas produktu noliktavu. To ierīkoja padomju armijas vajadzībām. Terminālī arī pēc neatkarības atgūšanas saimniekojušas vairākas firmas. Taču SIA Vangažu naftas parādīšanās izjaukusi ciematu Griķi un Meža miers ierasto mieru. Pēc iedzīvotāju stāstītā, vakaros un īpaši naktīs viņi mostas no asas un smacējošas smakas.

Iedzīvotāji bažījas par savu veselību

Regīna Borneo, Meža miera ciemata iedzīvotāja:
Smaka ir līdzīga, kad gāzes balons atgājis vaļā un vēl kaut kādi piemaisījumi.

Būdama diplomēta mediķe un skolotāja, Regīna ir sākusi meklēt iemeslus traumējošajai smakai, jo ir norūpējusies par mazbērniem, kuriem šāds gaiss jāelpo.

Darbības ar naftas produktiem notiek Zaļkalnu mājas tiešā tuvumā. Šeit pa dzelzceļa atzaru ieripo cisternas. Māju saimnieks dzīvo pie dzeloņdrātīm apjoztās 60 hektāru lielās teritorijas un mieru nerod ne brīvdienās, ne arī svētku dienās. Piesārņotais gaiss uz viņa veselību atstāj smagu iespaidu.

Anete, Meža miera ciemata iedzīvotāja:
Asaro acis, elpa smaga paliek. Ar degunu mēs to jūtam ļoti spēcīgi. Naktīs faktiski nevar pagulēt.

Vangažu naftai ir visas nepieciešamās atļaujas. Kā tas var būt?

Vangažu naftai Valsts vides dienests pirms diviem gadiem izsniedzis B kategorijas atļauju piesārņojošām darbībām. Tā uzņēmumam ļauj ar cisternām atvest pamatā benzīnu, dīzeļdegvielu un uzglabāt to rezervuāros. Pēc vajadzības benzīnam piejaukt piedevas un izvest to autocisternās uz degvielas uzpildes stacijām.

Šā gada sākumā Vangažu nafta nolēma paplašināties – pārkraut arī citus naftas produktus, attīrot tos no nevajadzīgiem piemaisījumiem, pamatā sēra savienojumiem.

Attīrīšanas stacija redzama uzņēmuma stingri apsargātajā teritorijā no putna lidojuma. Šādām darbībām vajadzīga nopietnāka Valsts vides dienesta atļauja. Tādu izsniedza tikai šogad septembrī. Taču iedzīvotāji ir pārliecināti, ka eksperimenti ar naftas produktiem notikuši vairākus mēnešus agrāk. To netieši apliecina arī Valsts vides dienestā. Vangažu naftai noformēti administratīvo pārkāpumu protokoli.

Elmārs Jasinskis, VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktores vietnieks:

Viens ir par piesārņojumu un otrs par pārkraušanu uz vagonu cisternām, kur darbojušies neatbilstoši nosacījumiem. Vajadzēja pārkraut uz autocisternām.

Neskatoties uz Veselības inspekcijām iebildēm un vairāk nekā 300 iedzīvotāju sūdzībām, Ingas Koļegovas vadītais Valsts vides dienests šoruden nepiemēroja ietekmes uz vidi novērtēšanas procedūru Vangažu naftai un 16. septembrī izsniedza jauno paplašināto atļauju. Dienestā to pamato ar Vangažu naftas parādītajiem uzlabojumiem.

Apkārtnes iedzīvotāji, uzzinot par paplašinātās atļaujas izsniegšanu, to apstrīdēja, un patlaban tā apturēta. Taču vides inspektoriem iedzīvotāji turpina sūdzēties par gaisa piesārņojumu. Bieži satraukumam pamats neatrodas, tomēr 12. oktobrī vides inspektoru olfaktometrs gaisā atkal fiksēja 9 vienības virs normas.

Vangažu naftas īpašniece apvaino satrauktos iedzīvotājus “materiālā ieinteresētībā”

Vangažu nafta īpašniece un vienīgā valdes locekle Arta Jamsena naftas biznesā nav jaunpienācēja. Deviņdesmitajos gados viņa vadīja Neste Latvija Rīgas termināli un medijos viņas vārds līdz šim locīts saistībā ar degvielas tirgotāja strīdiem par zemēm Rīgas brīvostā. Vangažu naftu Jamsena iegādājās kopā ar Krievijas pilsoni Sergeju Kļučkovu.

Uzņēmēja pirmo reizi ir nolēmusi Vangažu naftas teritorijā ielaist speciāli šā strīda atrisināšanai izveidoto darba grupu. Tajā ir gan iedzīvotāji, gan Inčukalna novada domes deputāti. Žurnālisti apsargātajā teritorijā netiek ielaisti. Tāpat arī deputāti filmēt naftas bāzes teritorijā ar telefoniem nevar. Uzņēmēja tos stingri piesaka izslēgt.

Ar Jamsenu pie viena galda iedzīvotāji pirmo reizi sēdās 19. oktobrī. Vienojās, ka strīdu vairs nerisinās publiski, bet mēģinās sadzīvot, tā lai uzņēmums var pelnīt, bet iedzīvotāji – brīvi elpot. Tomēr uzņēmējas vārdi ar darbiem nesaskanēja. Jau dienu iepriekš Jamsena bija nosūtījusi vēstuli Inčukalna novada domes priekšsēdētājam ar aicinājumu izslēgt trauksmi ceļošos iedzīvotājus no darba grupas, apvainojot tos materiālā ieinteresētībā. Darba grupas audio ieraksts liecina, ka uzņēmēja pētījusi Regīnas Borneo un viņas radinieku īpašumus.

Video

Lasi vēl