Komentāri

Šonedēļ publiskotais pilnais tiesas spriedums atklāj, kāpēc iecerētā “Trasta komercbankas” administratoru maiņa tomēr nenotika. Slēgtā sēdē bankas likvidators Krūms negaidot teicis, ka tomēr ir gatavs darbu pie bankas turpināt un pielicis pūles, lai nomelnotu savu iespējamo pēcteci.

“Trasta komercbanku” aizvēra ne tāpēc, ka tā bankrotēja, bet gan tāpēc, ka tā bija iesaistīta pārāk daudzās naudas atmazgāšanas shēmās. Pirms gada, kad tur sāka saimniekot finanšu uzraugu ieteiktais un tiesas ieceltais Ilmārs Krūms, bankā nauda bija. Krūmam bija jāpārdod bankas īpašumi un no iegūtiem līdzekļiem nauda jāatdod klientiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kopš bankas atzīšanas par likvidējamu, atgūti vairāk nekā 111 miljoni eiro. Tas ļāvis labi nopelnīt bankas likvidatoram – gada laikā Ilmārs Krūms atlīdzībās saņēmis 6 miljonus eiro.

Lai gan, Krūmam banku saņemot, tās aktīvi pārsniedza saistības, gada laikā kredītiestāde novesta līdz bankrotam (uz 2017. gada 31. janvāri “Trasta komercbankas” saistības 124,6 miljoni; bankas aktīvi 73 miljoni). Krūms skaidro, ka kritušās nekustamo īpašumu cenas, un 13 miljonus arestējušas tiesībsargājošās iestādes. Nauda visiem klientiem vairs nepietiek, un Krūms lūdza sākt bankas bankrota procedūru. Pēc likuma Krūmam bija jāturpina darbs bankā kā administratoram, taču gada sākumā viņš Finanšu un kapitāla tirgus komisijai iesniedza atlūgumu. Pirms nedēļas tiesa vērtēja gan bankas bankrota procedūras sākšanu, gan Krūma atcelšanu. Banku atzina par maksātnespējīgu, bet Krūms par izbrīnu finanšu uzraugiem, savu amatu saglabāja.

Gvido Romeiko
FKTK padomes loceklis

Protams, ka pārsteidz. Jo, mūsu skatījumā, vajadzēja būt šim te pozitīvam lēmumam, un šodien lietas jau virzītos tālāk šim te procesam. Diemžēl tā tas nebija. (NP: Kas šobrīd notiek ar Ilmāra Krūma pilnvarām, vai tās paliek esošajā līmenī pēc tiesas sprieduma?) Pašreizējā brīdī, jā.

Krūms ir pieredzējis administrators. Iepriekš strādājis pie banku un citu uzņēmumu likvidācijas kopā ar tolaik advokātu, tagad Saeimas deputātu Gaidi Bērziņu. Jau vairākus gadus Krūms vada Maksātnespējas administratoru asociāciju, kur jau turpat 10 gadus saimnieko arī Māris Sprūds. Sprūdam Krūms prasa padomus kā ekspertam.

Nekā personīga zināms, ka pēc Krūma atlūguma saņemšanas finanšu uzraugi nākamo “Trasta komercbankas” administratoru februārī meklējuši starp pieciem kandidātiem. Pa šo laiku saraksts saīsinājies, jo divi izvēlējušies palikt par advokātiem un nolikuši savus sertifikātus, (Armands Strods un Raivo Sjademe). Atlikuši trīs – Maksātnespējas administratoru asociācijas valdes un padomes locekļi Andris Daugaviņš un Māris Sprūds, kā arī asociācijas ētikas komisijas vadītājs Armands Rasa. Komisija atzinumu par šīm personām prasīja arī drošības iestādēm. Pēc iepazīšanās ar to finanšu uzraugi tiesai ieteica Krūma vietā apstiprināt Armandu Rasu.

Armands Rasa
FKTK tiesai ieteiktais ”Trasta komercbankas” administrators

(NP: Jūsu attiecības ar Māri Sprūdu. Kādas tās ir?) Absolūti neitrālas, nav man nekādu darījuma attiecību vai personisku, ģimenisku attiecību. Profesionālas attiecības, ņemot vērā, ka mēs atrodamies vienā profesionālā organizācijā, vienā profesijā, Ētikas komisijā esam skatījuši arī vienu jautājumu attiecībā pret viņu, kā rezultātā esam arī uzklausījuši. Līdz ar to absolūti profesionālas, nekā cita tur nav.

Tomēr līdz Rasas izvērtēšanai tiesa nemaz netika. Krūms tiesai atkāpšanos pieteikumu neiesniedza un tiesas sēdes laikā neapstiprināja, ka vēlas darbu bankā atstāt.

Ilona Rūķe
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnese

Kredītiestāžu likums ir paredzējis tiesības likvidatoram no savu pienākumu pildīšanas atkāpties, bet, lai šāda atkāpšanās notiktu, viņam ir jāiesniedz tiesai motivēts pieteikums, un tam jāpievieno savas darbības pārskats. Tā informācija, kas ir nonākusi FKTK rīcībā, tā tiesai nav saistoša. Tādēļ arī tiesa rīkojas atbilstoši likumam, un, kā likumā ir noteikts, par administratoru iecēla esošo likvidatoru Ilmāru Krūmu. (NP: Vai Ilmārs Krūms motivēja tiesas zālē, ka viņš vēlas atkāpties un kāpēc?) Nē, tieši otrādi. Ilmārs Krūms apliecināja tiesai gatavību pildīt savus pienākumus.

Krūms sarunā ar Nekā personīga saka, ka domas nav mainījis, un tiesas lēmumu uzskata par formālu. Tomēr mums zināms, ka Krūms centies nepieļaut, ka par viņa pēcteci kļūtu komisijas ieteiktais Rasa. Krūms tiesā iesniedzis kolēģi diskreditējošus materiālus. Norādot uz viņa it kā interešu konfliktu, un policijas izmeklēšanu kādā Rasas administrētā uzņēmumā, kam bankrota procedūra jau pabeigta.

Krūms sarunā ar Nekā personīga saka, ka domas nav mainījis un tiesas lēmumu uzskata par formālu. Tomēr mums zināms, ka Krūms centies nepieļaut, ka par viņa pēcteci kļūtu komisijas ieteiktais Rasa. Krūms tiesā iesniedzis kolēģi diskreditējošus materiālus. Norādot uz viņa it kā interešu konfliktu, un policijas izmeklēšanu kādā Rasas administrētā uzņēmumā, kam bankrota procedūra jau pabeigta.

Ilmārs Krūms
“Trasta komercbankas” administrators

Es nekomentēšu, kas notika tajā tiesas sēdē, jo bija… Slēgtā tiesas sēdē, un es neesmu tiesīgs komentēt, kas notika slēgtā tiesas sēdē. (NP: Mums procesa virzītājs, tiesnese, teica, ka jūs esat apgalvojis tiesas sēdē, ka gribat turpināt darbu. Vai tā bija taisnība?) Es tiešām nekomentēšu nevienu no dalībniecēm, teiksim, citu procesa dalībnieku izteiktos viedokļus, sabiedrībai slēgtā tiesas sēdē.

Janvārī ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sākusi izmeklēt informāciju par iespējamiem pārkāpumiem Krūma rīcībā ar “Trasta komercbankas” līdzekļiem. Policija neatklāj sūdzības iesniedzēja vārdu.

”Šobrīd Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde ir gatava publiski apstiprināt to, ka patlaban notiek resoriskā pārbaude saistībā ar sūdzību par “Trasta komercbankas” likvidācijas procesu. Resoriskā pārbaude uzsākta, lai lemtu jautājumu par kriminālprocesa uzsākšanu, taču šobrīd, līdz ar to nevienai personai nekāds kriminālprocesuāls statuss nevar būt piemērots.

“Bankas administratoru tiesa var atcelt no amata, ja tas vēlas atkāpties pats vai arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija izsaka viņam neuzticību. Līdz šim finanšu uzraugi nav saskatījuši pamatu neuzticēties Krūmam,” teikts Valsts policijas preses dienesta paziņojumā.

Gvido Romeiko
FKTK padomes loceklis

To, ko mēs analizējām, ja, teiksim, jautājums par neuzticības izteikšanu, tas ir pietiekami smags, un tajā brīdī, kad mēs redzējām, kad sākās šī te maksātnespēja, kad iesākās šis te, likvidācija pārvērtās par maksātnespēju un Krūma kungs arī teica, ja, ka, nu, viņš iesniegšot atlūgumu, ja, mēs sapratām to, ka, nu, teiksim, tālāk šo te analīzi netaisījām Mēs šādā griezumā, teiksim, nevērtējām, jo, redziet, nu, tas ir pietiekami, nu, tāds smags lēmums. Ja izteiksi neuzticību, tad jautājums kāda iemesla pēc šī te neuzticība un šis neuzticības, reizē ir jautājums arī par to, ka, nu, tas ir zināms kauna traips manai reputācijai, nenoliedzami, tad šādā gadījumā jābūt arī šiem te, nu, pietiekami spēcīgiem argumentiem. Jūs minējāt šos te darījumus rudens pusē, jā, bija Krūma kunga paskaidrojums, mēs arī tikāmies, runājām par šo te jautājumu, skatījāmies, mēs tādā veidā viņu neredzējām. Ja šajā gadījumā, teiksim, kreditori uzskatīja, izlasījuši jūsu sniegto, dzirdējuši jūsu sniegto informāciju, var teikt – jā, es jūtu, ka manas intereses tagad ir aizskartas un tad mums vajadzēja saņemt pietiekami daudz šos te iesniegumus. Bet tādus mēs nesaņēmām.

Iespējams, ka maksātnespējas administratoru asociācija zināja par Krūma plāniem mēģināt diskvalificēt savu kolēģi Rasu tiesā, jo vēl pirms tiesas sēdes finanšu uzraugi saņēmuši jaunu kandidātu sarakstu uz Krūma vietu. Tur atkal bijis Māra Sprūda, Andra Daugaviņa un vēl citu asociācijas valdes, padomes locekļu un viņu radinieku vārdi. Taču finanšu uzraugi tos nav vērtējuši. Jo turpmāk bankas likvidatoru kandidātus atlasīs Tieslietu ministrijas pārraudzības iestāde – Maksātnespējas administrācija.

Armands Rasa
FKTK tiesai ieteiktais “Trasta komercbankas” administrators

Nu, es uzskatu tā, ka, ņemot vērā, ka tiesa manu kandidatūru tā līdz galam vērtējusi nav, principā, vispār nav vērtējusi, tad es sagaidītu, ka situācijā, ja, nu jau administratoru, nomaiņa notiek, ka tad FKTK turpina virzīt manu kandidatūru, jo mana kandidatūra kā neatbilstoša neatzīta nav. Tieši pretēji – FKTK, izvērtējot manu kandidatūru, atzinusi to par atbilstošu, un tiesa to vērtējusi vēl nav. Līdz ar to es sagaidītu, un tas būtu tikai godīgi, ka tiesai tiktu dota iespēja manu kandidatūru vērtēt.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija vēl nezina, kā rīkosies tālāk. Tai esot jāizanalizē tiesas spriedums.

NP: Tad, kad precīzi jūs plānojat tiesā iesniegt savu motivēto atkāpšanos?
Krūms: Precīzu dienu un stundu pateikt nevaru, bet tas noteikti tuvākās nedēļās vai tuvāko mēnešu laikā notiks. Pēc būtības, tiklīdz būs izlaistas uzņēmuma pārrunas, man vēl vienlaicīgi ir arī uzņēmuma pāreja iesniegta, atkāpšanos no administratora pienākumu pildīšanas.

NP: Un tad mēs uzzināsim tos motīvus, kāpēc jūs esat atkāpies?
Krūms: Domāju, ka ne.

NP: Vai jūs uztrauc tā izmeklēšana, kas patlaban ir sākta Ekonomikas policijā saistībā ar “Trasta komercbankas” likvidāciju?
Krūms: Absolūti nē.

Interesanti, ka Krūma vadītās asociācijas ētikas kodekss nosaka, ka administrators izturas pret saviem kolēģiem ar cieņu un viņiem ir aizliegts kaitēt savu kolēģu profesionālajai darbībai. Tieši to Krūms darīja, iesniedzot diskreditējošus materiālus tiesai par savu kolēģi Rasu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl