Vai “Saskaņa” koalīcijas saglabāšanai Rīgas mēra krēslu gatava atdot “Gods kalpot Rīgai”?

4 komentāri

Rīgas domes otrais cilvēks Andris Ameriks, sākoties “Rīgas satiksmes” skandālam, atkāpās. Mērs tikmēr rīkoja atbalsta piketus sev un atkāpties negrasījās, lai gan “Rīgas satiksme” ir tiešā viņa uzraudzībā. Monolītajā koalīcijā bija uzradušās plaisas. Ušakova uzticības balsojumā “Gods kalpo Rīgai” deputāti nekāpa tribīnē aizstāvēt mēru, nepievienojās aplausiem sēdes beigās.

Pirms mēneša LNT rīta pārraidē “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs atklāja, kas būs partijas pirmais numurs maijā gaidāmajās Eiroparlamenta vēlēšanās. Intervijā nekas neliecināja, ka “Saskaņa” šaubītos par savu izvēli.

Tomēr mēnesi vēlāk viss mainījās. Vjačeslava Dombrovska vietā uz Briseli ar pirmo numuru dosies Ušakovs pats. Pēc Saeimas vēlēšanām “Saskaņu” valdībā nepaņēma un opozīcijā Saeimā sēdošā premjera kandidāta Dombrovska nonākšana Eiropas Parlamentā būtu saprotama izvēle. Taču Dombrovski atstāj mājās, kamēr Ušakovs laikā, kad jādzēš ”ugunsgrēks” “Rīgas satiksmē”, pamet mēra krēslu un visticamāk arī Saskaņas vadības posteni.

Vjačeslavs Dombrovskis

Vjačeslavs Dombrovskis
“Saskaņas” virzītais pirmais numurs eiroparlamentam līdz š.g. 25. februārim

Esmu ļoti gandarīts par šo lēmumu. Šis ir ļoti drosmīgs un tālredzīgs lēmums. Daudzas citas partijas, teju visas partijas, uzskata, ka Brisele ir laime pēdējā instancē, “Saskaņai” tā nav, mēs pieņemam lēmumus, kur investēt mūsu aktīvus. (NP: Nesanāk tā, ka jūs piekāpāties partijas interešu vārdā?) Mēs kopīgi pieņēmām lēmumu. (NP: Jūs konkrēti, kurš līdz tam tikāt minēts, kā galvenais kandidāts eiroparlamentam?) Vēlreiz, tas ir bijis kopīgs lēmums partijas interesēs.

Rīgas domes frakcijas deputātu atbildes liecina, ka lēmums Dombrovski mainīt pret Ušakovu iepriekš “Saskaņā” nebija diskutēts.

Mihails Kameņeckis

Mihails Kameņeckis
RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks (Saskaņa)

Ušakovs būs ļoti labs eiroparlamenta deputāts un viņš būs spējīgs izdarīt ļoti daudz rīdzinieku labā un ne tikai rīdzinieku. (NP: Ar ko Ušakovs labāks par Dombrovski, kurš bija līdz šim  galvenais kandidāts uz eiroparlamentu?) Ziniet – blondīne vai brunete? (NP: Bet tas bija jūsu lēmums.) Viena skaista sieviete un otra – kura labāka?

Iemesli, kāpēc trešo reizi iegūtais mēra krēsls būtu jāpamet par labu eiroparlamentam, kur viena deputāta balss nevar būtiski ietekmēt procesus, saistāmi ar uzticības atjaunošanu “Saskaņai” un pirmām kārtām Ušakovam pašam.

KNAB “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā veica plašas aizturēšanas un kratīja arī domes priekšsēdētāja māju. Eiroparlamentārieša tiesiskā imunitāte var nebūt galvenais pārcelšanās iemesls, jo, ja KNAB vai kāda cita iestāde prasīs Ušakovu izdod kriminālvajāšanai, tas notiks automātiski.

Daudz aktīvāk nekā priekšgājējs Kaspars Gerhards, pieprasījumus Ušakovam sācis sūtīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), pieļaujot iespēju pārkāpumu gadījumā Ušakovu atstādināt. Pagājušajā nedēļā Pūce prasījis protokolus no “Rīgas satiksmes” dalībnieka sēdēm, kur Ušakovs vienpersoniski izlēma par autobusu un trolejbusu iegādi.

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas mērs (“Saskaņa”)

(NP: Ko jūs atbildētu visiem cilvēkiem, kuri uzskata, ka tādā veidā jūs bēgat no atbildības par izlaupītu “Rīgas satiksmi” un brūkošām Rīgas ielām?) Ja mēs runājam par Eiroparlamentu, tajā neviens nevar mani iecelt, izņemot vēlētāji. Šeit es neesmu vērsies pie kaut kādiem kolēģiem, kas mani šajā amatā ievēlētu, es vēršos pie vēlētāja. Un nokļūt Eiroparlamentā es varu tikai un vienīgi ar vēlētāja atbalstu. Šajā situācijā ņemot vērā visu, ko es esmu dzirdējis par sevi, par saviem darbiem vai nedarbiem, ļoti koncentrēti pēdējā laikā, es tiešām nebaidos no saviem vēlētājiem.

Ušakovam pietiks vēlētāju balsu, lai maijā viņu ievēlētu eiroparlamentā. Un, iespējams, pēc pieciem gadiem viņš atgriezīsies Latvijā ar jaunu politisko kapitālu. Tikmēr “Saskaņai” jānotur kontroli pār Rīgu un izšķirošs ir jautājums, kurš pēc Ušakova būs nākamais mērs.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
“Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

Varētu būt tā, ka “Saskaņa” no visa šitā, kas te notiek ap Rīgu un Rīgā iegūt ļoti ļoti labu tempu, jo viss, kas nenonāvē padara stiprāku. (NP: Jautājums, vai jums ir līdzvērtīgs ”zelta puisēns” Ušakovam?) Ja es tagad pateikšu, ka jā, to būs nepatīkami dzirdēt Nilam un viņa kolēģiem. Bet es domāju, ka “Saskaņa” ir sarežģītāka struktūra, nekā izskatās no malas. Taisnība, ka aiz platajiem Nila PR pleciem maz kas ir saredzams, bet tā kā es esmu tur aiz tiem pleciem, es redzu, ka  tur ir daudz jaunu cilvēku, kuri ir gan pašpiebremzēti, gan piebremzēti no partijas.

Aleksejs Rosļikovs

Aleksejs Rosļikovs
RD Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

(NP: Ja jums kāds piedāvās mēra krēslu, jūs piekritīsiet?) Uz doto brīdi šādu iespēju neesmu vērtējis. Es politikā tikai nesen, tikai gads. Neesmu domājis par to. (NP: Tas nozīmē, ka jums nepiedāvās?) Visādi var būt.

Vadims Faļkovs

Vadims Faļkovs
RD Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

(NP: Kuru jūs gribētu redzēt Rīgas mēra krēslā?) Ko nozīmē, es gribu… Tas jautājums būs pēc 25. maija, atkarībā no tā, kāds būs 25. maija vēlēšanu iznākums.

Baiba Rozentāle

Baiba Rozentāle
RD Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja (“Saskaņa”)

(NP: Jūs pati gribētu?) Ko nozīmē – gribētu. Es tik daudz ko savā dzīvē esmu darījusi! Es jau labu laiku atpakaļ izlasīju grāmatiņu par mūsu pilsētas goda pilsoni Džordžu Armistedu. Un tad, kad viņu ievēlēja, viņš teica: es jums ļoti pateicos kungi, toreiz bija tikai vīrieši, par man izrādīto augsto godu un es darīšu visu, kas būs manos spēkos. Tā teica Armisteds. Tas vienmēr ir koalīcijas lēmums. Ir daudz cienīgu cilvēku.

Mihails Kameņeckis

Mihails Kameņeckis
RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas priekš. Vietnieks (“Saskaņa”)

(NP: Jūs teiktu, ka “Saskaņa” būtu gatava izrādīt zināmu žestu, savam koalīcijas partnerim un dod mēra krēslu ne “Saskaņai”? Viss ir iespējams. Bet kā es varu apgalvot to, ko ne es, ne jūs, mēs nezinām.

“Bez komentāriem.” – tā uz jautājumu, vai viņš būtu gatavs kļūt par Rīgas mēru, atbildēja galvaspilsētas vicemērs Oļegs Burovs (GKR). Pieredzējušā darboņa, vicemēra Burova iesēšanos Ušakova krēslā apšauba ne vien opozīcija, bet pat neoficiālās sarunās “Saskaņai” pietuvinātie. Burovam esot pārāk individuāls stils, turklāt viņš sācis tuvināties ar opozīcijas partijām, kas vērtēta kā nodevība.
Jānis Ozols
RD Jaunās konservatīvas partijas frakcijas vadītājs

Tā bija jūsu iniciatīva vai jūsējā? Jāsaka tā: šie jautājumi ir vairāk viņa kompetencē, tā kā viņš ir uzsācis šīs sarunas ar mani.

Arvils Ašeradens

Arvils Ašeradens
“Jaunās Vienotības” valdes priekšsēdētājs

(NP: Jūs to traktētu, kā tādu tuvināšanos pozīcijai ar opozīciju?) Es to traktētu, ka šobrīd notiek liels pārmaiņu laiks Rīgas domē. Ir skaidrs, ka situācija, kāda tā ir, ilgi neturpināsies. Un es domāju, dažādi politiskie spēki skatās uz nākotnes risinājumiem. Teikt, ka šobrīd ir liela skaidrība, tā tas nav,  mēs tikai redzam attīstību ar Rīgas vadību.

Burovam netiek piedoti arī intervijā “Latvijas Avīzē” paustie izteikumi, ka “Gods kalpot Rīgai” neesot nekāds “Saskaņas” satelīts. Partija arī nepiedalījās Ušakova atbalsta mītiņā 9. februārī. ”Man nav pieņemama situācijas radikalizēšana, dalot cilvēkus krievos un latviešos,” intervijā sacīja Burovs.

Tomēr, lai plaisa abu ilggadējo koalīcijas partneru starpā vēl nepieaugtu, “Gods kalpot Rīgai” tika piedāvāts startēt vienā kopīgā sarakstā Eiroparlamenta vēlēšanās, Amerikam piedāvājot otro numuru aiz Ušakova.

Svarīgs šai sarakstā ir ne vien pirmais un otrais, bet arī ceturtais numurs. Tā ir Regīna Ločmele-Luņova, “Saskaņas” deputāte Saeimā, kura atpazīstamību galvenokārt ieguvusi ar savām rūpēm par Zolitūdes traģēdijā cietušajiem.

Regīna Ločmele-Luņova

Regīna Ločmele-Luņova
Saeimas deputāte (“Saskaņa”)

Pateikšu godīgi, man pašai bija pārsteigums, es tiku uzrunāta pēdējā brīdī un partijas vadībai bija nepieciešams pielikt pūles, lai mani pierunātu, jo man ļoti patīk darbs Saeimā. Man ir savi mērķi, kas jāsasniedz. Bet es piekritu, jo es atbalstu, ka partijai “Saskaņa” ir jāsasniedz maksimālais vietu skaits.

Amerikam pašvaldību vēlēšanās bija ievērojami vairāk svītrojumu nekā Ločmelei-Luņovai. Un tiek pieļauts, ka, ja vien “Saskaņa” iegūs divas vietas eiroparlamentā, tad bez Ušakova tā būs Ločmele-Luņova, ne Ameriks. Un tas darīts apzināti, lai Ameriks paliktu Rīgā un ieņemtu Ušakova vietu.

Andris Ameriks

Andris Ameriks
Rīgas domes deputāts (“Gods kalpot Rīgai”)

Tad tie 32, vai tur būsim abi ar Ušakovu, vai viens no mums, mēs lemsim, kurš ir pareizākais ceļš, kuram visvairāk uzticas, un, kurš tad būs nākamais kuģa kapteinis. (NP: Tad jūs neizslēdzat, ka jūs varētu atgriezties domes vadībā, iespējams, pat mēra krēslā?) Es šodien negribu ne izslēgt, ne neizslēgt kaut kādas varbūtības.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
“Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

(NP: Vai ieliekot sarakstā divus spēcīgus “Saskaņas” cilvēkus, Ušakovu un Ločmeli-Luņovu, jūs patiesībā nevēlaties paturēt Ameriku Rīgā?) Es viņam novēlu būt ievēlētam – Andrim Amerikam, tas gan būtu interesanti. Redziet viņu abu startēšana, cementē šo koalīciju pašreiz. Dažādos televizoros visu kaut ko runā par koalīciju, un, ja runā, tad var arī daudz ko sarunāt, katrā ziņā, abu kopīga startēšana cementē šo koalīciju.

 

4 komentāri