Komentāri

Muitas priekšnieks Tālis Kravalis, kuru VID ģenerāldirektore atstādināja no pienākumu pildīšanas, vairs necer atgriezties amatā. Viņš esot vīlies arī sadarbībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. Pirms četriem gadiem Kravalis palīdzēja pie tiesas saukt savu kolēģi Vladimiru Vaškeviču un ir galvenais liecinieks šajā krimināllietā. Savu neapmierinātību viņš paudis kādai KNAB amatpersonai, dodot mājienu, ka varētu vairs neliecināt pret Vladimiru Vaškeviču. Tas nozīmētu šīs krimināllietas izgāšanos.

2011. gada februārī KNAB darbinieki apcietināja Latvijas muitas veterānu tobrīd Finanšu ministrijas ierēdni Vladimiru Vaškeviču par kukuļa došanu kolēģim Muitas priekšniekam Tālim Kravalim. 61 000 eiro par labvēlīgu lēmumu attiecībā uz kādu muitas aizturētu kravu. Pēc dažiem mēnešiem tiesa Vaškeviču izlaida pret drošības naudu, bet 2012. gadā atļāva doties ārstēties uz Austriju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tur viņš arī mīt pēdējos trīs gadus. Tik ilgi arī Latvijas un Austrijas varasiestādes cīkstas par viņa izdošanu. Šā gada sākumā jau šķitis, ka Vaškeviču varētu izdot, tomēr atklājušies jauni apstākļi ar muitnieka veselību un izdošanas procedūra apturēta.

Kamēr nav zināms, kad Vaškevičs būs Rīgā, apturēta arī kukuļošanas lietas izskatīšana Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā. Tomēr šī nav vienīgā Vaškeviča krimināllieta.

Gadu pēc Vaškeviča aizturēšanas 2012. gadā KNAB darbinieki apcietināja kādu 50 gadus vecu vīrieti, kurš atzinās, ka Vaškeviča interesēs mēģinājis panākt no Kravaļa liecību grozīšanu, gan draudot, gan piedāvājot 3 miljonu eiro atlīdzību. Šis starpnieks ar Rīgas centra rajona tiesu vienojies par sodu un pret viņu lieta ir iztiesāta. Taču tagad šai lietā apsūdzība draud pašam Vaškevičam.

Abos kriminālprocesos svarīgākais liecinieks ir Tālis Kravalis. Savas liecības viņš apstiprinājis KNAB un prokuratūrā. Kad lietu sāks iztiesāt pēc būtības, viņam būtu jānāk un jāliecina tiesā. Tomēr nu šķiet, ka ar to ir iespējamas problēmas, jo Kravalis jau sācis svārstīties. Kravalis skaidro, ka vainīgas esot nepatikšanas darbā. No muitnieka prasīta informācija par to, kādas kravas plānots uz robežas pārbaudīt. Viņš informāciju atteicis. Pēc tam sākušās dienesta pārbaudes pret viņa māsu. Turklāt vēl KNAB, kuram viņš palīdzējis Vaškeviču apcietināt, Kravalim uzlicis administratīvo sodu par interešu konfliktu.

Kravaļa priekšniece VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone skaidro, ka pēdējos gados esot izveidojusies nenormāla situācija, ka vienīgie cilvēki valstī, kas lēmuši par to, kuras kravas pārbaudīt, kuras nē, bijis Kravalis un viņa māsa, Baiba Trukšāne. Kaut kas esot bijis jāmaina.

Foto!

Par saviem kolēģiem Kravalis šovasar sūdzējies KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšniekam Jurim Jurašam, kurš vadījis Vaškeviča apcietināšanas operāciju. Tomēr “knābists” pretēji cerētajam neesot nostājies Kravaļa pusē, bet mudinājis izbeigt strīdēties ar saviem kolēģiem. Kopš tā brīža Kravalis arī Jurašu uzskatot par nodevēju.

Abu Vaškeviča krimināllietu prokurors Arvis Miglāns atzīst, ka Kravalis ir nozīmīgākais lietas liecinieks un viņa atteikšanās liecināt iespaidu uz lietu varētu atstāt. Tomēr esot arī citi nozīmīgi pierādījumi, tādēļ lietu izgāzt pilnībā nebūtu iespējams. Krimināltiesību eksperts – Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aldis Lieljuksis – piebilst, ka iespējamais nodoms mainīt liecības var pavērsties pret pašu Kravali. Tiesa varētu arī nolemt, ka viņš sniedz nepatiesu liecību. Tas draudētu ar 3 gadu ilgu cietumsodu.

Kravaļa priekšniece Ināra Pētersone uzskata, ka liecināt tiesā pret Vaškeviču esot Kravaļa pilsoņa pienākums. Tikai tādēļ, ka Kravalis ir liecinieks svarīgās krimināllietās, Pētersone negrasās atjaunot viņu darbā.

No divu nedēļu Starptautiskā Valūtas fonda sanāksmes Peru ir atgriezies finanšu ministrs Jānis Reirs. Pirmdien vai otrdien viņš uzmeklēšot Tāli Kravali, lai viņu iztaujātu par notikušo. Konflikts VID augstāko amatpersonu starpā viņam bijis nepatīkams pārsteigums. Arī tas, ka Kravalis saista šo konfliktu ar liecināšanu vai neliecināšanu pret Vaškeviču. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs no komentāriem atteicās, jo Vaškeviča lieta vairs nav biroja rīcībā. Procesa virzītājs ir tiesa.

Skaties video:

Lasi vēl