Uzņēmējs saistīts ar apsūdzētajām tiesnesēm, vainots reiderismā un nodrošinājis amatpersonu drošību

2 komentāri
Uzņēmējs saistīts ar apsūdzētajām tiesnesēm, vainots reiderismā un nodrošinājis amatpersonu drošību
Foto: LETA

KNAB šonedēļ aizturēja Rīgas apgabaltiesas tiesnesi Ivetu Bērziņu. Viņu tur aizdomās par kukuļņemšanu un starpniecību kukuļošanā. Nekā personīga zināms, ka kratīšanu KNAB veica vēl divu tiesnešu darba telpās – Bērziņas kolēģes Guntas Ozoliņas un patlaban atstādinātās Jūrmalas tiesas tiesneses Tatjanas Bormanes kabinetā.

Žurnālistu rīcībā ir informācija, ka kriminālizmeklēšana saistīta ar pretrunīgu slavu ieguvušā afgāņu izcelsmes uzņēmēja Gulama Mohameda Gulami un viņa biznesa partneru īpašuma cīņām par divām viesnīcām Vecrīgā. Tiesneses varētu būt pieņēmušas lēmumus Gulami interesēs. Korupcijas apkarotāji reizē ar tiesnesi Bērziņu uz divām dienām aizturēja arī uzņēmēju Gulami.

Galvenais strīdus objekts ir viesnīca Vecrīgā, ko pārvaldīja afgāņu izcelsmes uzņēmējs Gulams Mohameds Gulami un viņa uzbeku biznesa partneri. Skandāls aizsākās pirms diviem gadiem, kad izrādījās, ka labu peļņu nesošajā īpašumā Gulami palicis viens, pārņemot viesnīcu negodīgā ceļā. Tas bija iespējams, Skotijā nomainot viesnīcas mātes kompānijas dalībniekus. Tie iecēla Latvijā jaunu valdi un nākamajā dienā pieczvaigžņu viesnīcu pārdeva ar Gulami saistītai firmai. Uzbeku pārstāvji Latvijā uzskata, ka viesnīcu viņiem atņēma, viltojot dokumentus. Uzņēmuma direktors Skotijā atkāpšanās vēstuli parakstīt fiziski vienkārši nebūtu varējis, jo gadu kā bija miris, pakļūstot zem vilciena riteņiem.

Royal Square hotel jaunie īpašnieki ieguva arī apsaimniekošanas tiesības blakus esošajā Vecrīgas viesnīcā. Garden palace īpašnieki slēpjas Panamā un uzbeki apgalvo, ka viņi ir patiesie labuma guvēji. Taču iekļūt savā īpašumā viņiem tagad ir liegts.

Zvērināts advokāts Didzis Vilemsons:
Šī noziedzīgā darbība nebūtu turpinājusies, ja valsts iestādes uz pirmo reiderisma gadījumu būtu reaģējušas atbilstoši, bet tāda rīcība jau nebija, procesi visu laiku tikai nākuši klāt tāpēc, ka nav bijusi atbilstoša rīcība.

Latvijas amatpersonas uz uzbeku sūdzībām nereaģēja. Un tas Gulami iedrošināja atņemt arī otru viesnīcu, pārliecinātas ir uzbeku uzticības personas Latvijā.

Gulami operētājkompānijai vajadzēja atstāt telpas viesnīcā Grēcinieku ielā pēc kāda šķīrējtiesas lēmuma. Taču Rīgas Centra rajona tiesa un Rīgas apgabaltiesa, kuras lēmums ir nepārsūdzams, to atteicās apstiprināt. Zināms, ka šā 2013. gada 5. septembra lēmuma vadošā tiesnese bijusi Rīgas apgabaltiesas tiesnese Iveta Bērziņa.

Uzbeku pārstāvji rakstīja Augstākās tiesas priekšsēdētājam, ka konkrēto tiesnešu rīcība nedrīkst palikt bez ievērības un rosināja viņus saukt pie atbildības, taču nekādas darbības nesekoja.

Nekā personīga: Tad viņš jau pirms gada lūdza ierosināt disciplinārlietu pret tiesnesi Bērziņu?
Zvērināts advokāts  Didzis Vilemsons: Tieši tā, tieši tā!
Nekā personīga: Tika lūgts 2013. gada 22. oktobrī.
Zvērināts advokāts  Didzis Vilemsons: Jā, šāds iesniegums nosūtīts.

Minēto tiesnešu lēmumu rezultātā Gulami ieguva laiku. Izmantojot fiktīvu prasību, viņa juristi centās panākt maksātnespēju kompānijai, kas bija otras viesnīcas īpašniece. Tas pavērtu ceļu Gulami sagrābt arī Garden Palace. Arī šeit tiesā izmantoti viltoti dokumenti – apgalvo uzbeku pārstāvji. Kādu labvēlīgu lēmumu Gulami ģimenei šā gada 14. janvārī pieņēmusi arī Jūrmalas tiesas tiesnese Tatjana Bormane. Uzņēmēju cīņas, izmantojot neatļautus ieročus, būtu turpinājušās vēl ilgi, taču šīs ceturtdienas rīts divus gadus ilgušajā strīdā pēkšņi ienesa negaidītu pagriezienu.

Tiesnese Iveta Bērziņa un uzņēmējs Gulami katrs no savām mājām Jūrmalā izbrauca, taču darbā nenokļuva. Tiesneses vadītais Lexus automobilis piebrauca pie Rīgas apgabaltiesas, taču Ivetu Bērziņu jau pie ārdurvīm sagaidīja KNAB darbinieki.

Vienlaikus ar Bērziņu, KNAB aizturēja arī Gulamu Mohammedu Gulami. Viņš pēc astoņiem no rīta iznāca no Jūrmalas policijas, kur viņam jāpierakstās saistībā ar uzraudzību kādā citā kriminālprocesā. Gan uzņēmējs, gan tiesnese izmeklēšanas izolatorā pavadīja divas dienas. Tiesnesi Ivetu Bērziņu KNAB tur aizdomās par kukuļņemšanu un starpniecību kukuļošanā. Nekā personīga rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka tiesnesi Bērziņu KNAB novērojis ilgu laiku. Viņa pieņēmusi un panākusi vairākus tiesas lēmumus Gulami interesēs, par ko viņš pateicies gan graudā, piemēram, samaksājot par amatpersonu viesībām, gan arī naudā. Vienā no epizodēm maksātais kukulis ir 30 tūkstoši eiro.

Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja, kura šajā amatā ir nepilnu gadu, tiesnesi Bērziņu no amata atstādinājusi. Aizturēt tiesnesi var tikai uz smagu aizdomu pamata. Kriminālprocesu pret tiesnesi ierosinājis ģenerālprokurors.

Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilisone: 
Man nav pamata domāt, ka ģenerālprokurors bez objektīva pamata kaut ko tādu būtu parakstījis, pilnīgi analogi kā Augstākās tiesas tiesnesis, kuri pieņēma lēmumu veikt kratīšanu tiesas telpās.

KNAB pārmeklējis arī Rīgas apgabaltiesas tiesneses Guntas Ozoliņas kabinetu.Tiesnese nav aizturēta un darbu tiesā turpina.
Korupcijas apkarotāji veica kratīšanu arī tiesneses Tatjanas Bormanes kabinetu Jūrmalas tiesā.

Jūrmalas tiesas priekšsēdētāja Svetlana Beļajeva:
Varu apstiprināt, ka Jūrmalas tiesā bija KNAB, veica kratīšanu viena tiesneša kabinetā – tas šobrīd nav aizzīmogots, tiesa strādā, par aizturēšanu mums arī tādu ziņu nav.

Nekā personīga pirms mēneša jau stāstīja, ka tiesnese Bormane patlaban no darba atstādināta, jo KNAB atklāja, ka viņa, iespējams, krāpusies ar nepamatotu slimības lapu. Šajā kriminālprocesā figurēja arī bijušās Jūrmalas prokurores Irinas Bogdanovas vārds. Zināms, ka KNAB izmeklējot Gulami iespējamo amatpersonu kukuļošanu, kratīšanu veicis arī Bogdanovas dzīves vietā.

Vai Gulami atzīst vainu noziegumos, par ko KNAB tur viņu aizdomās, aizstāvis Egons Rusanovs nesniedza nekādas ziņas.

Foto: LETA

Foto: LETA

Telefonintervija
Nekā personīga: Mans jautājums saistīts ar Gulamu Mohammedu Gulami. Vai jūs piekristu nelielai sarunai par viņu. Par ko viņu patlaban tur aizdomās?
Zvērināts advokāts, G. M. Gulami aizstāvis Egons Rusanovs: Nepiekritīšu. Esmu parakstījies par jebkādas informācijas neizpaušanu un tur nekādas sarunas nevar būt.

Konfliktā ar likumu afgāņu izcelsmes uzņēmējs Gulami iepriekš nonācis vairākkārt. Pret viņu un dzīvesbiedri Valentīnu sākti kriminālprocesi gan par naudas atmazgāšanu, gan 10 miljonu vērtas kokvilnas kravas pazušanu Jūrmalā. Taču uz apsūdzēto sola Gulami sēdies tikai vienreiz un to pašu par kukuļa došanu ceļu policistam pirms astoņiem gadiem. Viņš raksturots kā cilvēks, kurš pieradis lietas kārtot vai nu ar lielas naudas, vai draudu palīdzību. Lai gan saistībā ar politiķiem Gulami sev pievērsis uzmanību tikai ar dāsno ziedojumu kādreizējai Šlesera partijai, var uzskatīt, ka Gulami daudzus gadus atradies politiskās elites tuvumā. Satiksmes ministrijas mājaslapā pieejamās fotogrāfijās Gulami redzams līdzās Latvijas vēstniekam Afganistānā un vairākiem ministrijas ierēdņiem.

Neskatoties uz šaubīgo reputāciju, Gulami pavadījis Latvijas valsts delegāciju uz Kazahstānu, Uzbekistānu un Afganistānu, kur pat nodrošinājis Latvijas amatpersonu drošību. Neviens neatzīstas, kurš tieši katru reizi iekļauj Gulami delegācijas sastāvā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Kas bija viņa interese, kāpēc viņš brauca līdzi oficiālajā valsts delegācijā?
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis: Nevaru noformulēt, kāda bija viņa konkrētā interese, jo mums divpusējās sarunas ar viņu nenotika. Mēs satikāmies Kazahstānā, kad notika transporta nedēļa, kurā viņš pārstāvēja savu kompāniju, kas nodarbojas ar kravu pārvadājumiem.

Gulami oponentiem netrūkst jautājumu, kāpēc līdz šim pret Gulami sāktās kriminālizmeklēšanas nav devušas nekādus rezultātus. Viņuprāt, KNAB izmeklēšanas gaitā varētu atklāties arī to cilvēku vārdi, kuri palīdzējuši uzturēt Gulami ietekmi Latvijā.

Zvērināts advokāts Didzis Vilemsons: 
Man kļuva zināms, tas cilvēku loks, kas ap to Gulami darbojas, un man personīgi nebija nekādu šaubu par to, ka tur ir kas vairāk – te jau ir jautājums par pašu sākumu, kā Gulami kungs ir dabūjis Latvijas pilsonību.

Latvijas Vēstnesī publicētā informācija vēsta, ka Gulami par Latvijas pilsoni kļuvis 2008.gada oktobrī naturalizējoties. Tomēr neviens nav dzirdējis, ka afgāņu izcelsmes uzņēmējs mācētu runāt latviešu valodā.

Nekā personīga: Kādā valodā jūs runājāt ar Gulami kungu?
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis: Krievu valodā.
Nekā personīga: Viņš latviski nerunā?
Uldis Reimanis: Jūs man uzdodat tādu jautājumu, es pat principā neatceros. Pamatvaloda bija krievu.

Nekā personīga zināms, ka tikai pēdējos mēnešos Gulami vairs nav iekļauts Latvijas valsts delegāciju sastāvā uz ārzemēm, jo drošības dienesti brīdinājuši valsts amatpersonas ar uzņēmēju vairs nekontaktēties.

2 komentāri